2020 m. lapkričio 30 d. 10:50 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

KU prisideda prie kovos su pandemija: tikrina respiratorius, pataria dėl apsauginių skydų gamybos

(2)

Reklama

Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkai bendradarbiauja ir savo žiniomis bei gebėjimais pandemijos metu talkina Klaipėdos Laisvosios ekonomikos zonai (LEZ) bei Kretingoje veikiančiai plastikinės taros gamintojai įmonei „Terekas“. Jau patikrinti iš Kinijos pargabenti respiratoriai ir sukurti apsauginiai skydai.

Atliko eksperto rolę

Įmonės „Terekas“ ir KU mokslininkų sukurti skydeliai, lanksčiai apgaubiantys veidą, pagaminti iš skaidrinto PET plastiko, kuris paprastai naudojamas brangesniems kosmetikos buteliukams gaminti. „Tai, kad sugebėjome sukurti gaminį per 2 savaites, skamba neįtikėtinai. KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas šiame projekte atliko eksperto rolę. Ypač naudinga tai, kad jis turi tiesioginės darbo su skydais operacinėje patirties, be to aktyviai dalyvauja sveikatos priežiūros srityje“, - teigia minėtos bendrovės vykdomasis direktorius Gintautas Maksvytis. Jis pasakojo, kad A. Razbadauskas padėjo suformuoti techninę  užduotį konstruktoriams, dalyvavo produkto vystyme, brėžinių svarstymuose, prototipų bandymuose bei padėjo suorganizuoti grįžtamąjį ryšį: testavimą ligoninėse. „Labiausiai buvo vertingos  rektoriaus įžvalgos apie skydo ilgį, svorį, atstumą iki veido bei skydo funkcionalumą“, - pabrėžia G. Maskvytis ir džiaugiasi, kad bendradarbiavimo su universitetu dėka pavyko sukurti, vartotojų teigimu, patogiausią, ekologiškiausią ir geriausiai atrodantį veido skydą industrijoje.

Žaibiškai patikrino saugumą

Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad dalis kiniškų KN95 standarto respiratorių gali būti nesaugūs, juos įsigijusi Klaipėdos LEZ kreipėsi į universitetą dėl galimo priemonių patikrinimo. „Norėjome įsitikinti, kad kiniškų KN95 respiratoriai tikrai saugūs, tad kreipėmės į KU dėl priemonių tinkamumo COVID-19 karantino metu. KU tą pačią dieną sureagavo į tūkstančiams mūsų kolegų svarbią situaciją ir laboratorinėmis sąlygomis ištyrė respiratorius. Išvada - jie tinkami ir sulaikantys 92-100% smulkiųjų dalelių. Tačiau šioje istorijoje mums svarbi ne tik ši išvada, bet ir tai, kokia vieninga, palaikanti, atvira, bendradarbiaujanti ir stipri yra universiteto akademinė bendruomenė!“, - sako Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės vadovas Eimantas Kiudulas. Jis reiškė padėką KU prorektoriui prof. Dariui Dauniui, prof. Arvydui Martinkėnui, dr. Žydrūnui Lukošiui ir dr. Mindaugui Kurmiui bei visai KU Medicinos technologijų katedros bei JTGMF Informatikos ir statistikos katedros komandai už neabejingumą, ryžtą ir patirtį.

Testavimui atlikti KU mokslininkai sukonstravo tyrimo stendą, siekdami išlaikyti reikalavimus, kuo artimesnius standartui LST EN 149:2002+A1:2009 „Kvėpavimo organų apsaugos priemonės. Filtruojamosios puskaukės apsaugai nuo dalelių”. Kiekybinis testas buvo atliktas panaudojant oro užterštumui smulkiomis dalelėmis matuoti skirtą „Airy Technology P311” prietaisą.

Reklama

Remiantis testavimo rezultatais, paaiškėjo, kad respiratoriai gali būti naudojami kaip apsisaugojimo priemonė tiek infekuotiems žmonėms, tiek turintiems kontaktą su infekuotais. Respiratoriai atitinka respiratoriaus FFP2 europinius standartus, taip pat tinkami naudoti ir lauke. Juos naudos Klaipėdos LEZ valdymo įmonių darbuotojai, taip pat didelė dalis bus skirta Klaipėdos ligoninėms.

Nuotr.

KU lekt. Žydrūnas Lukošius tiria respiratorių KN95 KU Biomedicinos inžinerijos laboratorijoje. Vykdomi matavimai.

„Labiausiai buvo vertingos  rektoriaus įžvalgos apie skydo ilgį, svorį, atstumą iki veido bei skydo funkcionalumą“, - pabrėžia „Tereko“ vadovas G. Maskvytis ir džiaugiasi, kad bendradarbiavimo su universitetu dėka pavyko sukurti, vartotojų teigimu, patogiausią, ekologiškiausią ir geriausiai atrodantį veido skydą industrijoje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vainius

2020-04-14   13:49

IP: 85.232.128.57

Nu ponuli pagal tavo rašliava ,,,,,,protingas mintis,,,, esi oi ne balerūnas, išmok rašyti be klaidų, o esi visiškas durnelis, kad smegenys nedirba nereikia tavęs matyti nei vizualiai

bigcatwar

2020-04-14   12:48

IP: 172.69.190.62

Na jei veryga daktars tai as tada baleronas. Radiologines chemines bakteriologines apsaugos priemones ne daunai sugalvojo. Kiek yra LR tokiu specu? tai karas,o jus aukos ir sis uzkratas parejo is rusu per Kinija,as suprantu kad LRV tampriai bendradarbiauja su jais ir turi ka slept. Bet deja tiesa neuzslepsi ę rusis ir ą0 atmainu sio viruso atsirado po sprogimo MTI kremliovijoj. Liudna kad pavertet ligonines uzkrato centrais, maza to policininkus "pastatet" uzkrata platinti-kodel, nera nei dezinfekcijos nei fumigacijos kameru juos nukenksmint. Va kolchozu pirmininku vaikaiciu vadovavimo pasekmes

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Spalio pabaigoje, siaučiant stipriam vėjui, Skulptūrų parke nukentėjo V. Šerio skulptūra "Budėjimas",...

Nukentėjusi skulptūra išvežta remontui nuotrauka, foto

Visame Klaipėdos rajone reikalingas dėmesys ir lėšos infrastruktūros gerinimui. Tačiau, skirstydami lėšas,...

A. Balnionienė: mūsų siekis – darniai vystoma rajono infrastruktūra nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto darbuotojų nupinti Advento vainikai, šįryt iškeliavę pas adresatus – Telšių...

KU pasiuntiniai vienišiems senjorams išdalijo džiaugsmo siuntinį nuotrauka, foto

Šalyje pratęsus karantiną iki gruodžio 17 d., išlieka ribojimai ir dėl ugdymo...

COVID-19: ribojimai ugdymo įstaigoms nesikeičia nuotrauka, foto

Po nuodugnios apžiūros – nė vieno pirkimui tinkamo naudoto automobilio per 15 metų: kaip neįsigyti katės maiše? nuotrauka, foto

Automobiliai, Naudoto automobilio pirkimas neretai prilygsta loterijai, tačiau sėkmingą bilietą pirkėjas gali ištraukti...

Buriuotojų sąjungos vadovas N. Nasvytis: jei žinai tikslą, nesvarbu, iš kur pučia vėjas nuotrauka, foto

Žmonės, Trečiai kadencijai Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidente perrinkus Dainą Gudzinevičiūtę, vieno iš...

Dar 1136 nauji koronaviruso atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Operatyvūs praėjusios paros COVID-19 pandemijos rodikliai

Rasta partizano Antano Kraujelio-Siaubūno slėptuvė nuotrauka, foto

Lietuva, Utenos rajono Papiškių kaime buvusioje Pinkevičių sodyboje surastas ilgiausiai prieš sovietų okupaciją...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...