2019 m. liepos 16 d. 23:50 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdoje daugės atminimo lentelių

(1)

Klaipėdoje daugės atminimo lentelių nuotrauka, foto

KUR? Jurgiui Lėbartui įamžinti skirtą lentelę planuojama kabinti ant prekybos centro "Kiras" pastato.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Klaipėdoje norima įamžinti Tilžės akto signataro, buvusio šaulio Jurgio Lėbarto ir buvusio Lietuvos jūrų laivininkystės įkūrimo iniciatoriaus ir ilgamečio vadovo Alfonso Ramanausko atminimą. Abiem atvejais politikų prašoma tik pritarti įamžinimo faktui, atminimo lenteles savo lėšomis ketina pagaminti patys idėjos iniciatoriai.

Beje, diskusijos dėl J. Lėbarto atminimo įamžinimo vyko jau praėjusiais metais. Istorinės asmenybės atminimu rūpinasi Vakarų (jūros) šaulių 3-ioji rinktinė ir Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyrius.

Iš pradžių buvo prašoma, kad atminimo lentelę būtų galima kabinti ant Klaipėdos koncertų salės pastato Šaulių g. 36. Tačiau pernai rugsėjį šį klausimą svarstę Klaipėdos savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisijos nariai tokiai idėjai nepritarė. Esą su ta vieta J. Lėbartas nieko bendro neturėjo.

"Suprantu užmojį įamžinti visus Tilžės akto signatarus, bet jei pritempsime, darysime profanaciją", - tuomet pabrėžė istorikė doc. dr. Silva Pocytė.

Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausiojo specialisto Vido Pakalniškio, kitos vietos paieškos vyko gana ilgai. Buvo konsultuojamasi su istorikais, kol galų gale nuspręsta, kad atminimo lentelę, skirtą šiai iškiliai asmenybei įamžinti, būtų geriausia kabinti ant Tiltų g. 16 pastato.

"Ši vieta istoriškai susijusi ir su Šaulių sąjungos Klaipėdos būrio kūrimosi pradžia ir su Jurgiu Lėbartu. Dabartinis Tiltų g. 16 esantis pastatas 1923-1938 m. buvo numeruojamas Friedricho Vilhelmo gatvės 35/36 numeriu. Istoriniuose šaltiniuose - tiek spaudoje, tiek Šaulių sąjungos kūrimosi dokumentuose, randama pažymėta, kad šiame pastate 1923 m. gegužės 15 d. veikė Šaulių sąjungos raštinė, kuri buvo įsikūrusi Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto būstinėje (1923-1924). Šiame pastate dirbo J. Lėbartas, kuris buvo Gelbėjimo komiteto vicepirmininkas ir kartu Šaulių sąjungos kūrėjas. Paskui Šaulių sąjunga išsikraustė į kitas patalpas", - motyvus iš dokumentų citavo V. Pakalniškis.

Reklama

Beje, šis pastatas yra perstatytas. Dabar jame įsikūręs prekybos centras "Kiras".

Priminsime, kad J. Lėbartas (1879-1944 m.) buvo vienas aktyviausių lietuvininkų, kuris siekė Mažąją Lietuvą sujungti su Didžiąja Lietuva, taip pat rūpinosi lietuvybės išsaugojimu šiame krašte. Be to, buvo šaulys, įkūrė Šilutės šaulių kuopą, buvo 1918 m. Tilžės akto signataras, o už nuopelnus Lietuvai apdovanotas medaliais, ordinu.

Savivaldybės tarybos prašoma pritarti iniciatyvai įamžinti ir buvusio Lietuvos jūrų laivininkystės įkūrimo iniciatoriaus ir ilgamečio vadovo Alfonso Ramanausko (1929-1998 m.) atminimą Klaipėdoje. Tokią iniciatyvą pareiškė Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos skyrius.

Pasak V. Pakalniškio, atminimo lentelę norimą kabinti ant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastato, J. Janonio g. 24.

Didžiausias A. Ramanausko nuopelnas yra tas, kad jis inicijavo Lietuvos jūrų laivininkystės (LJL) įkūrimą ir 20 metų jai sėkmingai vadovavo. Jam vadovaujant LJL labai prisidėjo ir prie miesto infrastruktūros plėtojimo, finansavo daugelio naujų pastatų statybą.

Reklama

Žymos: atminimo lentos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Labai

2019-01-18   20:21

IP: 185.11.26.161

Gerai,nors bus paprasčiau surasti adresą, žinant kokia prie jo lentelė prikalta. Dabar tai problema, nei gatvės pavadinimo, nei namo numerio.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos regioninė architektūros taryba skelbia išnagrinėjusi preliminarius Klaipėdos miesto bendrojo plano keitimo...

Siūlo keisti Jono kalnelio pavadinimą nuotrauka, foto

Antradienį Melnragės paplūdimyje vyko kova tarp gyvybės ir mirties. Jei ne drąsių...

Nepaklusnų poilsiautoją gelbėjo nuo mirties nuotrauka, foto

Derinami paskutiniai uostamiestyje steigiamos Jūrų kadetų mokyklos niuansai. Jau siuvamos uniformos, politikams...

Jūrų kadetų mokykla: moksleivių antplūdžio nėra nuotrauka, foto

Sukčius apgavo patiklų klaipėdietį

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Ursula von der Leyen - Europos Komisijos pirmininkė nuotrauka, foto

Pasaulis, Ursula von der Leyen patvirtinta Europos Komisijos pirmininke. Vokiečių politikė antradienį Europos...

Dėl išberto vaiko klaipėdietė susidūrė su netikėta problema nuotrauka, foto

Sveikata, „Iš tiesų man trūko kantrybė – nebenoriu tylėti. Ši situacija apgailetina ir...

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Švietimas, Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Lenkijoje - D. Nausėdienės elegancija ir subtilumas nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pradėjo pirmąjį vizitą Lenkijoje, kur daugiausia dėmesio...

Pasaulis, Paskelbta prieš 3 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 4 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...