2021 m. kovo 3 d. 11:01 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdiečiai šiurpsta: miesto širdyje nori įkurdinti priklausomybės ligų centrą

(3)

2021-01-27, 11:58

Gediminas Pilaitis, lrytas.lt

Klaipėdiečiai šiurpsta: miesto širdyje nori įkurdinti priklausomybės ligų centrą nuotrauka, foto

© G.Pilaičio nuotr.

Reklama

Uostamiestyje užvirė kova dėl neišvaizdaus šimtamečio pastato, kurį planuojama išardyti, o jo vietoje pastatyti kitą, likimo. Idėjai čia įkurdinti Respublikinio priklausomybių ligų centro (RPLC) Klaipėdos filialą įplieskė nepasitenkinimo kibirkštis – aplinkinių namų gyventojai nepritaria tokiam projektui.

Daugiabučių gyventojai sunerimo

Planus rekonstruoti neišvaizdų statinį miesto centre, netoli alaus daryklos „Švyturys-Brewery“, paviešino užsakovų ir įmonės „Urban projects“ atstovai. Jo vietoje siūloma pastatyti dviejų aukštų pastatą su mansarda, ten įkurdinti 44 vietų ligoninę, skirtą gydyti nuo priklausomybės ligų kenčiančius asmenis.

Atnaujintame fachverko stiliaus pastate dar veiktų RPLC filialo ambulatorinis skyrius, kuriame kasmet būtų galima aptarnauti apie 1300 pacientų. Bangų gatvės kvartalo gyventojai susijaudino dėl tokių planų.

Sukilę daugiabučių bendraturčiai Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, Klaipėdos savivaldybę jau užvertė skundais, reikalauja ne aptakių, o konkrečių atsakymų į juos jaudinančius klausimus.

Nuogąstaujama, kad jog priklausomubės ligų gydykla Bangų gatvėje iš esmės pablogintų kriminogeninę situaciją senamiestyje, nuvertėtų žmonių nekilnojamasis turtas, jie nesijaustų saugiai.

Reklama

Skaičiuoja galimus nuostolius

„Priklausomybių ligų gydymo centro veikla gretimoje gyvenamojoje aplinkoje ne tik skatintų vagystes, turto naikinimą, kitokius kriminalinius nusikaltimus, bet ir keltų rimtą grėsmę mūsų šeimų, mažamečių vaikų saugumui“, – savo skunde blogybes išklojo Bangų gatvės gyventojai.

Projektui nepritariantys klaipėdiečiai abejoja žmonių, kurie nuolat vartoja alkoholį, heroiną, kokainą, kitokias psichiką veikiančias medžiagas ir tuo pat metu bando atsikratyti priklausomybių, valia, gerais jų norais.

Tokiems, pasak skundų autorių, metadono programos – kaip vanduo nuo žąsies, narkomanai vagiliauja, „generuoja naujus nusikaltimus“, gyvenamosiose vietovėse jų padidėja 67 proc.

Naujas priklausomybės ligų gydymo centro pastatas. Prijektuotojų vizualizacija.

Reklama

Daugiabučių gyventojai įsitikinę, kad įkūrus priklausomybės ligų gydyklą šalia jų namų, padaugėtų kiemuose slampinėjančių narkomanų – nekilnojamojo turto rinkoje iškart kristų.

„Būstai šalia tokių įstaigų nuvertėja nuo 8 iki 17 proc. Sumanę juos parduoti žmonės patirtų nuostolių nuo 5000 iki 42 500 eurų“, – dėl savo turto patrauklioje senamiesčio vietoje nerimauja klaipėdiečiai.

Į žmonių nuomonę – nusispjaut?

Pretenzijas dėl planų plėtoti RPLC filialo veiklą senamiestyje reiškia ir kitų šalia esančių Tilžės, Baltikalnio gatvių daugiabučių gyventojai, mokyklos „Universa Via“ pedagogai, vaikų lopšelio-darželio „Šaltinėlis“ darbuotojai. Visų argumentai – tokie patys.

Bangų gatvės kvartale dar veikia Kultūros fabrikas, kuriame menininkams nuomojamos biurų patalpos, yra scena renginiams, amfiteatro formos žiūrovų salė. Kitoje pusėje – viešbutis „Memel Hotel“.

Sprendimas kurti priklausomybės ligų cntro gydyklą jautrioje vietoje, kai tam nepritaria visuomenė, esą prieštarauja tvarios miesto plėtros, saugios kaimynystės principams, nepaisoma reikalavimų derinti socialinius, ekonominius ir ekologinius reikalavimus.

Reklama

Planuojama rekonstruoti senąjį pastatą. G.Pilaičio nuotr.

„Gyventojų nuomonė ir socialiniai aspektai šiuo atveju šiurkščiai ignoruojami“, – piktinasi RPLC projektą stabdantys Klaipėdos senamiesčio gyventojai.

Tačiau RPLC atstovai ir architektai galvoja kitaip – pasak jų, sutvarkius ne itin patraukliai atrodančią teritoriją Bangų gatvėje, žmonių nekilnojamojo turto vertė netgi pakiltų.

Jokios grėsmės kvartalui nemato

Remdamiesi policijos duomenimis oponentai pastebi, jog nusikaltėliai labiau pamėgę pietinę miesto dalį prie Naujojo turgaus, kur tokios paskirties gydymo įstaigų nėra. Taip pat ir Kauno gatvės rajoną šalia Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato.

Reklama

„Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) psichiatrijos filialui priklausantis pastatas bus tik rekonstruotas. Jame teikiamos ir toliau numatoma teikti gydymo paslaugos, tai niekaip neįtakos kriminogeninės situacijos – nei formaliai, nei objektyviai. Skleidžiami nepagrįsti nuogąstavimai“, – gyventojų baimes neigia medikai.

Rekonstruotos gydyklos patalpos esą ir toliau būtų atribotos nuo gyvenamųjų erdviu, priklausomybės ligomis sergantys pacientai jokios grėsmės šalia gyvenančių žmonių ramybei ir saugumui nekeltų.

Atsižvelgę į išsakytus pageidavimus ir pastabas architektai sutiko planuojamos gydyklos pastato projektą šiek tiek pakoreguoti – buvusioje ugniasienėje neliks langų. Palikti tik tie, kurie ten buvo ir ankščiau.

Projektui – Europos Sąjungos lėšos

RPLC Klaipėdos filialas ilgai veikė viename Taikos prospekto daugiabutyje. Kitos patogesnės vietos šiuolaikiškai psichikos ir priklausomybės ligų gydyklai ieškota kone penkerius metus.

„Pastato Bangų gatvėje rekonstravimo projektui iš Europos Sąjungos fondų skirta 1,463 mln. eurų finansinė parama, nesinorėtų jos prarasti“, – kalbėjo RPLC projekto vadovė Kristina Bernotaitė.

Reklama

Ne visi kvartalo gyventojai piestu stoja prieš psichiatrų sumanymus – kai kuriems atrodo, kad sutvarkius šimtametį pastatą uostamiesčio centre, gyvenamoji aplinka tik pagražėtų.

Pasak jų, medikų planais labiausiai piktinasi vieno namo gyventojai, netekę prie RKL psiciatrijos flilialo pastato savavališkai įrengtų sandėliukų, kur daug metų laikydavo malkas, anglis krosnims kūrenti.

Savivaldybės sprendimu senamiesčio vaizdą darkantys mediniai statiniai daugiabučio kieme nušluoti nuo žemės paviršiaus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Manau

2021-01-27   09:14

IP: 78.57.217.118

kad ne vieta tokiai paskirčiai miesto centre, nors ir negyvenu greta.

Deja

2021-01-26   22:54

IP: 185.11.26.161

Respublikinei Klaipėdos ligoninei šis pastatas seniai nepriklauso!

Nemanau

2021-01-26   21:19

IP: 188.69.196.120

Kad čia kokie būriai degradų slankios. Psichiatrijos Ligoninė labai moderni, yra ir jaunas, be gala talentingas laikinasis vadovas. Ligoninė veikia, yra moderni, puikiai sutvarkyta. Visas tokių ligonių kontingentas bus naujoje vietoje. Gyvenu šalia, nesibaiminu. Alus ir ligoniai iki šiol kruta vienoje vietoje, atsiras daugiau bendrų veiklų... O kultūros fabrike taip pat ne abstinentai renkasi.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Prasidėjus ūkininkavimo sezonui, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) vėl kviečia Klaipėdos...

Naujovė: KRATC nemokamai kompostą dalina ir juridiniams asmenims nuotrauka, foto

Tikėtina, kad jau šiais metais net ant 9 Klaipėdos švietimo įstaigų stogų...

Švietimo įstaigoms taupyti padės saulė nuotrauka, foto

"Klaipėdos nafta" jau gerą dešimtmetį diegia įvairias priemones naftos produktų krovos kvapams...

"Klaipėdos nafta" toliau mažins smarvę nuotrauka, foto

Paupių bendruomenė perspėja automobiliais Joniškės gatve važiuojančius klaipėdiečius - jau kurį laiką,...

Į automobilius vėl svaido akmenis nuotrauka, foto

Aplinkosaugininkai aptiko pažeidėją, laikantį statomuosius tinklus nuotrauka, foto

Kriminalai, Vakar Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, turėdami informacijos,...

Jurga Lago: "Ir pavojingiausia išsigimusiam pasauliui tampa... demokratija" nuotrauka, foto

Nuomonės, Pamąstymai po FB posto FB, kur buvo daugybė puikių jūsų komentarų. Ir...

Pareigūnai rado, įtariama, vogtus vardinius rūbus ir avalynę nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, vadovaujami Klaipėdos...

Policija prašo padėti atpažinti asmenį nuotrauka, foto

Kriminalai, Ikiteisminį tyrimą atliekantys Klaipėdos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...