2021 m. kovo 5 d. 06:10 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėda įsitraukia kuriant akvakultūros kompetencijų centrą

(4)

2020-04-29, 11:04

Klaipėdos m. sav. inf.

Klaipėda įsitraukia kuriant akvakultūros kompetencijų centrą nuotrauka, foto

© KMTP archyvo nuotr.

Reklama

Akvakultūra vertinama kaip vienas perspektyviausių ekonomikos sektorių ir užima reikšmingą vietą Europos Komisijos brėžiamoje mėlynojo augimo strategijoje. Siekiant atskleisti industrijos potencialą bei ugdyti reikalingus specialistus, sutelktos tarptautinės pajėgos Pietų Baltijos regiono akvakultūros kompetencijų centro steigimui.

Kuriant naująją platformą, aktyviai įsitraukia Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas (KMTP) bei Klaipėdos universitetas (KU).

Galimybė Vakarų Lietuvai

„Akvakultūros sektorius svarbus keliais aspektais. Ši industrija pasaulį aprūpina svarbiais gyvūninės kilmės baltymais, kurių poreikis yra didelis ir turbūt dar augs. Vertinant šį sektorių per Vakarų Lietuvos prizmę, akvakultūra mums aktuali, nes atveria naujas verslo nišas ir galimybes regione kurti gerai apmokamas darbo vietas. Iš mokslo perspektyvos, mums tai galimybė įsitraukti į įvairius tyrimus, eksperimentus, inovacijų ir startuolių kūrimą“, – kalbėjo KMTP plėtros vadovas Andrius Sutnikas.

Vakarų Lietuvos regionas pasižymi dideliais geoterminio vandens ir energijos ištekliais – ši aplinkybė Klaipėdai prideda papildomų „kozirių“. Geoterminį vandenį įmanoma panaudoti akvakultūros vandeniui sūrinti. Be to, auginant krevetes uždarose sistemose reikalingi dideli energijos kiekiai vandeniui pašildyti – čia taip pat atsiveria galimybės pasitelkti geoterminį vandenį ir tokiu būdu sumažinti produkcijos kaštus.

Sukaupta patirties

Reklama

Akvakultūrą galima vystyti tiek jūrose ar tvenkiniuose, tiek ir uždaro ciklo sistemose. Viena tokių įdiegta 2018 m. Klaipėdoje pradėjusioje veikti eksperimentinėje krevečių auginimo bazėje – iniciatyvos ją steigiant ėmėsi KMTP, tuomet dalyvavęs tarptautiniame projekte „InnoAquatech“.

„Krevetės pirmajam mūsų eksperimentui prieš dvejus metus buvo pasirinktos neatsitiktinai. Tai gan brangus produktas, pasižymintis vertingomis maistinėmis savybėmis, tad prasminga ieškoti būdų, kaip vystyti technologijas ir perimti žinias, įgalinančias krevečių auginimą dideliais kiekiais“, – pabrėžė A.Sutnikas.

Eksperimentinėje bazėje auginamas krevetes prižiūri uostamiesčio mokslininkai, kurie taip pat atlieka įvairius tyrimus, perduoda žinias studentams – šiuo tikslu jungtinėmis KU ir KMTP pastangomis 2018 m. buvo įsteigtas Akvakultūros kompetencijų centras.

Juntamas verslo susidomėjimas

KMTP atstovo teigimu, Klaipėdoje šiandien jau turima ir reikiamų žinių, ir specialistų, galinčių suteikti konsultacijas, o pati eksperimentinė bazė yra labai vertingas resursas siekiant toliau vykdyti mokslinius tyrimus, modeliuoti akvakultūros sistemas ir auginti akvakultūros industrijai reikalingus jaunus specialistus.

Šių metų pradžioje KMTP įsitraukė į naują akvakultūros projektą „AquaVIP“ bei tapo vedančiuoju jo partneriu. „Projektas, kuriame drauge su mūsų mokslininkais taip pat dalyvauja Rostoko ir Gdansko universitetai, atveria dar daugiau naujų galimybių Klaipėdai, pasirinkusiai mėlynojo augimo kryptį. Ankstesniu mūsų projektu sėkmingai atkreipėme verslo dėmesį į pažangią akvakultūrą – jau teko priimti kelių įmonių delegacijas, norinčias susipažinti su uždaro ciklo sistemomis ir rimtai svarstančias apie naujas verslo nišas“, – pasakojo A.Sutnikas.

Reklama

Atliks 9 eksperimentus

Projekto „AquaVIP“ rėmuose iki 2022 m. numatytas Pietų Baltijos regiono akvakultūros kompetencijų centro steigimas – vienas svarbiausių partnerių išsikeltų tikslų. „Centro infrastruktūra apims Lietuvoje, Lenkijoje ir Vokietijoje jau egzistuojančias bazes, suteiks reikiamą prieigą prie turimų resursų, skatins patirties jau sukaupusius specialistus žiniomis aktyviau dalintis su jaunimu – tam bus pasitelkiami mokymai, seminarai ir specialios praktinės stovyklos“, - aiškino A.Sutnikas.

Bendradarbiaujant partneriams iš Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos, projekto rėmuose bus atlikti devyni praktiniai-moksliniai eksperimentai. Jų spektras platus: mokslininkai sieks daugiau sužinoti apie maistinę krevečių vertę, eksperimentuos su mikrodumbliais, žuvų lervomis, sieks patobulinti akvakultūroje naudojamų sistemų technologijas, tirs geoterminių resursų panaudojimo akvakultūroje galimybes.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

taip

2020-04-29   13:03

IP: 86.100.154.243

komentatoriai patvirtina laukinio miestelio mentalitetą

santechnikas

2020-04-29   12:02

IP: 86.100.56.12

zinote, kaip as dabar vadinuosi?...ekologisku aqua kulturos komunikaciju katedrps salinimo specialistas

Juozas

2020-04-29   11:42

IP: 172.69.190.76

Net gėda skaityti apie tokias nesamones....pas lenkus seniai tai daroma ir jokia cia akvakultura...SIŪLAU pradėkim auginti bananus ot tai pasirodysim.....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos miesto tarybos narė Vaida Raugelė Savivaldybės etikos sargų nori paklausti, ar...

Arvydas Cesiulis buvusiam savo studentui pasiūlė "atvėsti" nuotrauka, foto

Kovo pirmąją prasidėjo mokinių priėmimo į Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas...

Registracija į mokyklas: kol kas aktyviausi būsimi pirmokai nuotrauka, foto

Pirmajame darbo grupės, suburtos siekiant atgaivinti ir įveiklinti senojo Klaipėdos kariliono varpus,...

Gaivina mobiliojo kariliono idėją nuotrauka, foto

Klaipėdos krašto Kazimierai su varduvėmis vieni kitus sveikina tik virtualiai. Tradicinės Kaziuko...

Klaipėdos Kazimierai šiemet švenčia be mugės nuotrauka, foto

Kovo 5-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Kovo 5-oji, penktadienis, 10 savaitė.Dangaus kūnai: saulė teka 6.58 val., leidžiasi 18.03...

Klaipėdoje spindėjo jaunosios lengvosios atletikos žvaigždutės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos lengvosios atletikos mokykloje (Taikos pr. 54) vykusiame Lietuvos jaunučių lengvosios atletikos...

Lietuvos laivyno 100-mečiui - paroda po atviru dangumi nuotrauka, foto

Jūrų muziejus, Lietuvos jūrų muziejus parodą, skirtą Lietuvos laivyno 100-mečiui, įkurdino po atviru dangumi....

Sukrėsti dėl berniuko mirties: kaip galėjo nutikti nelaimė nuotrauka, foto

Kriminalai, Telšių rajone kieme su broliu žaidęs ir pradingęs dviejų su puse metų...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Jūrų muziejus, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...