2021 m. sausio 19 d. 11:07 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Kitais metais Klaipėda virs didele statybų aikštele

(5)

Kitais metais Klaipėda virs didele statybų aikštele nuotrauka, foto

MIESTAS. Klaipėdoje šiemet nuveikta nemažai darbų. Kitais metais ji toliau bus gražinama, tvarkomi kiemai, renovuojami namai. Tiesa, miesto biudžetas 2019-aisiais neaugs, bet klaipėdiečiams susiveržti diržų nereikės.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Uostamiestyje visa žemė taip užimta, kad sunku net požeminį konteinerį įkišti, tačiau kitais metais jis virs statybų aikštele. Klaipėdos miesto vykdomosios valdžios atstovai norėtų, kad 2019-aisiais politikai nenusausintų jūros, kad per rinkimus miestiečiai netikėtų nerealiais pažadais. Miesto finansininkai sako, kad kitais metais mums labai susiveržti diržų nereikės, bet pinigų daugiau tikėtis neverta.

Iš penkių kalbintų Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos departamentų vadovų nė vienas neįvardino kokio nors projekto, sustabdyto dėl jau seniai prasidėjusios politinės kovos artėjant savivaldos rinkimams. Vienintelė išimtis - Urbanistinės plėtros departamento direktorius Kastytis Macijauskas.

"Visus metus rengėme miesto bendrojo plano (BP) koncepciją, o Taryba neapsisprendė ir jos nepatvirtino. Manau, didelės įtakos tam turėjo artėjantys rinkimai. Dėl to laiko atžvilgiu stipriai nukentės tiek verslininkų, tiek visuomenininkų - visų miestiečių planai", - sakė K. Macijauskas.

Jo manymu, šis Klaipėdos BP Lietuvai paskelbus nepriklausomybę yra turintis daugiausia potencialo miesto atžvilgiu ir suteikiantis Klaipėdai daugiausia galimybių. "Būtent uostas neleidžia Klaipėdos išstumti iš didžiausių Lietuvos miestų trejetuko. Įsivaizduoju, kad visos mūsų "muštynės" dėl uosto, kalbos apie jį kaip vos ne apie blogį Tarybos posėdžiuose kitiems žmonėms turėjo atrodyti keistai", - mano departamento vadovas.

Jis norėtų, kad pietinėje uosto dalyje atsirastų dar viena rekreacinė teritorija prie marių. "Linkiu, kad niekas nenusausintų jūros, kad uostas nedingtų iš Klaipėdos ir į jį galėtų įplaukti laivai, kad pliažai būtų normalūs, nereikėtų į jūrą bristi kilometro, kad gydytojai neturėtų darbo, kad Klaipėdoje atsirastų dar ne vieni senelių namai, nes, deja, miestas sensta. Jie turėtų būti prie jūros, kad seneliai galėtų skaičiuoti, kiek reide stovi laivų", - šmaikštavo K. Macijauskas.

Iššūkis - subalansuoti biudžetą "Klaipėdiečiams norėčiau palinkėti ištvermės, nes reformos jos reikalauja, taip pat kantrybės ir tikėti, kad kada nors rezultatai bus geresni", - sako Finansų ir turto departamento direktorė Aldona Špučienė. Pasak jos, tikimasi, kad pavyks įvykdyti biudžetą, surinkti visas planuotas pajamas, gal net šiek tiek viršyti planą. 2018 metų biudžetas buvo didelis, planuotas ir nemenkas jo augimas. Kur kas sunkiau planuoti 2019 metų biudžetą, palyginti su šiais metais. Tai susiję su sumažėjusiu biudžeto ir viešųjų finansų augimu dėl gyventojų pajamų mokesčio reformos. "Iššūkis subalansuoti 2019 metų biudžetą, nestabdant Savivaldybės investicijų, susijusių su Europos Sąjungos lėšų panaudojimu ir strategijos įgyvendinimu. Sunku suvaldyti biudžeto deficitą, kuris buvo netikėtas rengiant trimetę strategiją. Visi tikėjomės, kad biudžetai augs apie 10 proc. kaip 2018-aisiais, palyginti su 2017-aisiais. Deja, augimo nebus, o pradėti darbai turės būti tęsiami. Manau, kitais metais klaipėdiečiams veržtis diržų tikrai nereikės, nes nebus tik augimo. Planuojama didinti atlyginimus biudžetiniame sektoriuje, išlaikyti augimo tendenciją socialiniame sektoriuje. Beje, valstybės tarnautojų kitais metais irgi laukia iššūkis, nes bus pradėta įgyvendinti Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimą. Bus svarstoma, kiek jiems galima padidinti atlyginimus. Gerų ženklų tikrai yra", - sakė departamento direktorė.

Yra kuo pasidžiaugti

Reklama

Investicijų ir ekonomikos departamento direktoriaus Ričardo Zulco teigimu, departamento darbų apimtys šiemet buvo labai didelės - dirbta prie daugiau kaip 100 investicinių priemonių.

Kaip vieną iš svarbesnių darbų jis įvardina ekonominės strategijos rengimą. Nemažas įvykis - mieste pastatytas baseinas, kuris iki šiol išlieka pažangiausias technologijų atžvilgiu visose Baltijos šalyse.

Departamentas didžiuojasi BMX aikštelės Sąjūdžio parke sutvarkymu. Pasak R. Zulco, ji, vienintelė tokia Lietuvoje, buvo tikras iššūkis. "Iš pat pradžių reikėjo užmegzti kontaktą su andergraudininkais, riedutininkais ir kt. Techninę užduotį buvo sunku parengti, paslaugos pirkimas buvo nepaprastai sudėtingas. Lietuvoje nebuvo specialistų, galinčių padėti įrengti aikštelę, reikėjo samdyti specialistus Lenkijoje ir Latvijoje", - pasakojo R. Zulcas.

Svarbūs buvo ir piliavietės projektai - baigtas įrengti muziejus šiaurinėje kurtinoje. Jau pradėti Priešpilio gatvės, Atžalyno bibliotekos, Girulių plento, Jūrininkų pr. ir Tilžės g. sankryžos darbai.

VAIZDAS. Gal klaipėdiečiai per daug kritikuoja savo miestą ir jo grožio nebemato? Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Pasak R. Zulco, liūdina, kad vėlavo viešųjų erdvių techninių projektų, pavyzdžiui, Danės skvero, Malūnų, Ąžuolyno parko, Atgimimo aikštės rengimas. Tam įtakos turėjo vykusios įnirtingos diskusijos, bendravimas su visuomene. Jau vyksta rangos darbų futbolo mokykloje konkursas.

"Man labiausiai širdį skauda dėl Danės skvero. Šį projektą dedikavome Lietuvos šimtmečiui. Dėl jo išlieta labai daug emocijų. Buvo žmonių, kurie diskusijas išnaudojo savo tikslams. Labai gaila dėl tokio visuomenės nesusitarimo. Tikėtina, kad šis projektas bus pabaigtas ir kitais metais galėsime ten atlikti konkrečius darbus", - sakė R. Zulcas.

Užgrius projektų banga

Pasak R. Zulco, kitais metais turėtų pajudėti visa tikslinės teritorijos projektų banga. Tai Vidaus reikalų ministerijos remiama teritorija, visas investicijų paketas į viešąsias erdves: bus tvarkomos Vaidilos, Atgimimo aikštės, Danės skveras, Paryžiaus Komunos g. dviračių takas ir kt. Miestas virs didele statybos aikštele.

"Nereikėtų pykti dėl statybų, o džiaugtis, nes kai kuriose depresyviose kitų šalies miestų teritorijose žmonės laukia investicijų ir nesulaukia. Užtat po kelerių metų Klaipėda pasikeis neatpažįstamai", - sakė R. Zulcas.

Jo manymu, mūsų miestui trūksta architektūros prie vandens - ryškaus objekto, kad atplaukus laivu iš karto būtų matyti, kad čia Klaipėda. "Kai laivas įplaukia į mažai apšviestą miestą, nykoka. Norėčiau Klaipėdai palinkėti, kad išjudėtų buvusio "Memelio miesto" ir piliavietės teritorijų reikalai, kad ir privatininkai investuotų, nes miestas į piliavietę investuoja labai daug", - sakė jis.

Paklaustas, ko palinkėtų klaipėdiečiams, R. Zulcas atsakė: "Nepykti dėl statybų, dėl perkasto miesto. Tai bus laikini nepatogumai, kurie gal šiek tiek kam nors pristabdys verslą, kam nors pailgins kelią iki namų ar darbo. Reikia būti kantresniems, nes paskui bus geriau."

Moterys liko be tualeto

Reklama

"Mano svajonė, kad miesto ūkyje būtų daugiau ūkio ir mažiau politikos", - prisipažįsta Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda.

Pasak jo, departamentas įgyvendino beveik visus numatytus projektus, žinoma, ne 100 proc., bet 90 proc. Įrengti skverai, perkloti šaligatviai, pakeistos kai kurių gatvių dangos, įrengtos 5 naujos vaikų žaidimų aikštelės, atnaujinta nemažai sporto aikštynų prie mokyklų, suremontuotos stadionų dangos, kapinėse irgi daug kas padaryta, išpjauti seni medžiai ir t. t. Beje, Klaipėda yra trečias miestas Lietuvoje pagal renovuotų namų skaičių.

Šiemet buvo projektuojami nauji takai į pliažus Smiltynėje. Pasak L. Dūdos, procedūra buvo labai ilga, darbus teko pirkti kelis kartus, nes vis neatsirasdavo projektuotojų. Konkursų buvo ne vienas.

Susidurta su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos reikalavimais. Paaiškėjo, kad miško žemėje negalima įrengti jokių tinklų, todėl takai liko neapšviesti. Nepavyko pastatyti tualeto prie moterų pliažo. "Susiduriame su biurokratiniais pajūrio juostos reikalavimais, kurie kartais pristabdo mūsų gerus norus. Mes pateikėme savo prašymus, dabar rengiama pajūrio juostos specialiojo plano korekcija, galbūt atsiras galimybė įrengti tinklus", - sakė L. Dūda.

Kitais metais Klaipėdoje turėtų atsirasti daugiau naujų požeminių ir pusiau požeminių šiukšlių konteinerių. Šiemet atlikta daug projektavimo, organizacinių ir vietos parinkimo darbų. Pasirodo, Klaipėdoje visa žemė yra užimta, labai sunku kur nors įkišti požeminius konteinerius. "Mėnesiais reikėjo ieškoti vietos: tai detalieji planai neleido, tai, pasirodo, sklypas yra suformuotas, bus parduotas aukcione, tad negalima jame nieko daryti, ir pan. Todėl užsitęsė projektavimo darbai. Dėl to ir toliau tebevargstame, bet kitais metais konteinerių aikštelės turės atsirasti, nes tai europinis projektas, įgyvendinamas visoje Lietuvoje. Šiemet tiek konteinerių, kiek norėjome, neįrengėme, tai darysime kitais metais", - sakė L. Dūda.

Daugiau pinigų nebus

"Kitais metais mes ir toliau tvarkysime, gražinsime miestą. Atnaujinsime kelis skverus, paklosime gatvėse ištisinių dangų, atnaujinsime ne vieną šaligatvį. Toliau tęsime kiemų tvarkymo programą, kurią sėkmingai pradėjome. Kitais metais žadame daugiau padaryti darbų. Šiemet labai daug priprojektavome, o kitais metais darysime", - kalbėjo L. Dūda.

Reklama

"Visiems klaipėdiečiams linkiu kantrybės bandant iškęsti visus sunkumus, kurie mūsų laukia kitų metų pradžioje, nes bus daug rinkimų. Einantieji į valdžią tikriausiai daug ką žadės pakeisti, gal ir nemokamą važiavimą miesto transportu, muziejų lankymą ir t. t. Pinigų kiekis biudžete dėl to nepadidės. Gal dėl nemokamo važiavimo teks atsisakyti naujų šaligatvių. Jeigu vieną sritį labai pamalonini, kitos lieka nepatenkintos. Va, ligoninės prašo naujų lovų, tai iš kur jų gausi, jeigu pinigus išleisi kitoms reikmėms", - sakė L. Dūda.

Kultūrai - atokvėpio metai

"Aš norėčiau, kad Klaipėda atgautų savo statusą Lietuvos kontekste. Mes patys jį labai kritikuojame. Mano svajonė - kad keistųsi Klaipėdos veidas. Manau, kultūra, švietimas ir sportas yra tos sritys, kurios gali iš esmės keisti miesto veidą. Klaipėdiečiams linkiu daugiau pozityvaus mąstymo, teigiamų emocijų ir kad kiekvieną dieną gautume po gerą žinią", - sako Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė.

Metai šiam departamentui nebuvo lengvi. "Iškilusios problemos sprendžiamos, drastiškų kataklizmų nėra. Skaudžiausia problema - elektroninio bilieto projektas. Bet padaryta ir gerų darbų. Steigiama kadetų mokykla, šiemet atsirado sporto klasės, parengta sporto programa, pažadinusi sporto bendruomenę", - kalbėjo N. Laužikienė.

Anot jos, kultūrai šie metai po pernykščių, kai Klaipėda buvo Lietuvos kultūros sostine, atokvėpio ir susimąstymo, ką reikėtų padaryti, metai.

"Sunkumai yra susiję su menkai augančiu miesto biudžetu ir labai didėjančiomis ambicijomis. Tai didžiausia problema, kodėl mes negalėjome suplanuoti visų norimų darbų, kurie būtų įgyvendinami 2019 metais", - sakė N. Laužikienė.

Ji apgailestavo, kad nepasisekė įgyvendinti vadinamųjų tarpsritinių projektų, t. y. kuriuos įgyvendintų kartu kultūros, švietimo ir sporto srityse dirbantys žmonės. Kultūros edukacijos programa švietimo įstaigoms šiemet tik pradėta, pabaigti nepavyko. Pasak departamento vadovės, visų sumanymų nepavyksta įgyvendinti ir todėl, kad įvairiausi skundai ir kasdieniai darbai atima labai daug laiko.

Reklama

N. Laužikienė labai apgailestavo, kad šiemet niekaip nepavyko išspręsti buvusio policijos pastato panaudojimo klausimo. Bet pasidžiaugė, kad kultūrinė bendruomenė, kuriai trūksta erdvių kūrybai, esant reikalui gali susitelkti.

Kitais metais, kadangi biudžetas gana įtemptas, didelių ambicijų departamentas neturės. Bus stengiamasi labai gerai peržiūrėti savo struktūras ir ieškoti vidinių resursų, bus bandoma taupyti administravimo lėšas.

Žymos: statybos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vaidas

2018-12-22   09:57

IP: 109.123.74.84

Tegul tik stato, tegul tik gražėja miestas, dabar teks pakentėti, bet ateityje bus gražu. Aišku svarbu, kad dabar neužsitęstų, o būtų įvykdyti per tam skirtą laiką.

kur musu parkingai?

2018-12-21   17:54

IP: 85.232.131.36

pietineje miesto dalyje labai daug tuščių ir atvirų plotų plotų, a masinu nera kur statyti , kada pagaliau bus pradetos platinti Gedminu ,Naujakiemio ,Zardininku ir kt gatves ,kiemuose prie namu ten ir aplink situacija tragiska, greit prasides kaimynu karai del parkavimo ,pjaustis padangas,degins masinas ,ar sito laukiat jus ten valdzioje?jei valdzia pati nedaro ,mes pasidarytume patys ,tik perduokit mums zeme ,nes svetimoj zemej niekas nedarys nieko!

2018-12-21   12:36

IP: 82.135.139.237

Žinoma, yra tvarkytinų vietų,svarbių projektų.Bet jau dabar Klaipeda yra įdomiausias miestas Lietuvoje,tiek savo architektura,tiek atmosfera.Netgi neskaitant jūros ir uosto,kas prideda papildomo išskirtinumo ir galimybių.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdai laimėjus Europos jaunimo sostinės titulą, projekto programoje buvo numatytas kelių viešų...

Uostamiestyje bus įkurta nauja erdvė jaunimui nuotrauka, foto

Tik­riau­siai nėra mies­tie­čio, kuris neži­no­tų, kur yra Klai­pė­do­je sena­sis tur­gus, kuo ten...

Sena­sis tur­gus - kaip laga­mi­nas be ran­ke­nos? (1) nuotrauka, foto

Vienas didžiųjų Klaipėdos prekybos centrų "Banginis" ruošiasi rekonstrukcijai, po kurios pasikeis ne...

Klaipėdos "Banginis" taps "Mega" nuotrauka, foto

Nauja parduotuvė turėtų artimiausiu metu iškilti sklype, esančiame adresu Laukininkų g. 15.Pastato...

Klaipėdoje iškils dar viena „Maxima“ nuotrauka, foto

Mirė vienas parlamento gynėjų ir kariuomenės kūrėjų V. Jazerskas nuotrauka, foto

In Memoriam, Pirmadienį eidamas 69-uosius metus, staiga mirė Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris dimisijos...

Verslas COVID-19 įvardija didžiausia 2021 metų kliūtimi nuotrauka, foto

Ūkis, Ekonomikos vadovėlius galima atidėti į šalį. Finansų ar kvalifikuotų darbuotojų trūkumo klausimus...

Uostamiestyje bus įkurta nauja erdvė jaunimui nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdai laimėjus Europos jaunimo sostinės titulą, projekto programoje buvo numatytas kelių viešų...

Ištyrus 7057 ėminius, 717 naujų koronaviruso atvejų nuotrauka, foto

COVID-19, Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 717

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...