2021 m. sausio 23 d. 14:12 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Kertant medžius Skulptūrų parke kasinės ir kapus

(4)

Kertant medžius Skulptūrų parke kasinės ir kapus nuotrauka, foto

MEDŽIAI Skulptūrų parke sukėlė aistras.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Senas kaip pasaulis paprotys - nedrumsti mirusiųjų ramybės. Tačiau kol žemiškasis pasaulis tvarkosi, šiems teks pakentėti - planuojama, kad senosiose Klaipėdos kapinėse, kuriose įkurtas ir Skulptūrų parkas, vykdant tvarkybos darbus, kartu bus vykdomi ir archeologiniai kasinėjimai, perkeliami antkapiai, o dalis palaikų - perlaidoti.

3,7 mln. eurų - tiek kainuos 10 hektarų ploto Skulptūrų parko teritorijos sutvarkymas, teigė Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška. Trečiadienį su šiais planais detaliau susipažino Finansų ir ekonomikos komiteto posėdyje dalyvavę miesto politikai.

Anksčiau didelio susidomėjimo šis projektas sulaukė, kai buvo paskelbta, kad vykdant darbus Skulptūrų parke bus iškirsta daugiau nei 500 medžių.

Techniniame projekte teigiama, kad parko teritorijoje suskaičiuoti 1606 medžiai. "Numatyta šalinti sausus, pažeistus, grėsmingai pasvirusius, nustelbtus medžius ir krūmus parkui prašviesinti, sudarant geresnes sąlygas augti ir formuotis likusioms medžių grupėms. Medžiai šalinami, atidengiant senųjų medžių siluetus, suteikiant pastariesiems daugiau erdvės ir šviesos", - tai, kodėl būtina šalinti tiek daug medžių, aiškinama rašte.

V. Juška "Vakarų ekspresui" kalbėjo, kad medžių kirtimas numatytas pirmame darbų etape. Iš viso jie bus vykdomi trimis etapais. Anot Paveldosaugos skyriaus vedėjo, tvarkant senąsias miesto kapines vietą nuolat kasinės archeologai. Archeologiniai tyrimai numatyti visoje parko teritorijoje, kur bus žemės judinimo darbai.

Techniniame projekte dėstoma, kad dar 2017 metais čia jau buvo atlikti archeologiniai tyrimai. Jų metu rasti ištisi sluoksniai žmonių kaulų, betoninių ir akmeninių antkapių, atidengtos net kapų duobės.

Reklama

Rengiant projektą dar 2016 metais archeologinių tyrimų metu buvo ieškoma ir NKVD aukų laidojimo vieta, tačiau griovio, kuriame būtų palaidotos rėžimo aukos, rasti taip ir nepavyko.

"Judinti žemę - neišvengiama, nes projektuojama laistymo sistema. Be to, reikės įrengti apšvietimą, taigi, į žemę įkasti stulpus. Noriu pabrėžti, kad tikimės išvengti plataus masto archeologinių kasinėjimų, kadangi numatyta takų struktūra, kurią atkuria projektuotojai, yra parengta pagal istorinius šaltinius - buvusių takų vietoje. Naujų takų nėra. Žinoma, bus sutvarkyti ir sovietmečiu nutiesti takai", - dėstė V. Juška.

Takų tinklą specialistai atkurs remdamiesi 1949 metų planu.

Techniniame darbų projekte akcentuojama, kad archeologinių tyrimų tikslas - surinkti ir perlaidoti iškasose rastus palaikus ar palaikų fragmentus tose pačiose kapinėse.

"Rastus antkapius siūloma eksponuoti memorialo teritorijoje prie Trilapio gatvės, atkastas atramines sienutes ar kitus kapaviečių fragmentus projekte siūloma palikti radimo vietoje", - teigiama rašte.

Po darbų turėtų būti apšviestos ir kelios kapavietės. Papildomai apšviesti numatyta 1923 m. sukilėlių atminimo paminklą, Juliaus Liudviko Vynerio, H. Gerlacho ir M. Gerlach kapavietes.

Reklama

Parko vakarinėje dalyje, už buvusių miesto kapinių teritorijos, yra vaikų žaidimų, krepšinio ir šunų vedžiojimo aikštelės. Tačiau vietoje šunų dresavimo aikštelės projekte numatyta įrengti krepšinio aikštelę. Vaikų žaidimo aikštelė turėtų būti palikta toje pačioje vietoje, tačiau šiek tiek padidinta.

Parke planuojama atstatyti raudonų plytų kapinių vartus prie Liepų gatvės ir simbolinius vartų stulpus nuo K. Donelaičio gatvės pusės.

Kvartale prie Trilapio gatvės planuojama įrengti istorinės atminties vietą - antkapių ekspoziciją. Planuojama, kad šiame memoriale turėtų būti eksponuojami išsaugoti antkapiniai akmenys, paminklai, archeologinių tyrimų metu rasti kapinių reliktai. Memorialo antkapių ekspozicija turėtų būti pildoma tvarkant parką, atradus daugiau išsaugotų antkapių arba artimiesiems išreiškus norą įamžinti artimųjų, palaidotų šiose kapinėse, atminimą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pritariu

2019-10-04   07:35

IP: 78.62.147.40

Gerbiamam Vitalijui Juškai

Kuku

2019-10-03   12:05

IP: 90.143.120.63

30 metu nieko nedare, o dabar kasines kapus. Vaiku ligonines kieme nugriove pastata, paliko viena siena ir stovi. Tikiuosi gyvenimas suves saskaitas su tokiais miesto sargais.

Jonis

2019-10-03   11:27

IP: 88.119.15.204

Pagarba Vitalijui Juškai.Tiesiai ir be užuolankų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Patraukdami į tradicinį pėsčiųjų žygį “Klaipėdos sukilėlių keliais” klaipėdiečiai paminėjo Klaipėdos krašto...

Pėsčiųjų žygis “Klaipėdos sukilėlių keliais” nuotrauka, foto

Kviečiame susipažinti su daugiabučių namų kiemų apšvietimo sprendiniais. Klausimus ir pasiūlymus galite...

Apšvietimas daugiabučių kiemuose: bus atnaujinti dar 3 kiemai nuotrauka, foto

Mūsų pajūryje ir pamaryje iki šiol galima rasti įvairiausių Antrojo pasaulinio karo...

"Savaitės eksprese" - kokia karinė paslaptis glūdi pamario nendrynuose? nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto posėdyje vakar vykusi...

Klausimas dėl Biržos tilto remonto dar neišspręstas nuotrauka, foto

G. Kirkilas „valstiečius“ vilioja į kairę nuotrauka, foto

Lietuva, Į Seimą neišrinktos Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) lyderis Gediminas Kirkilas sako,...

Irena Babkauskienė: Globalistai atims mamą ir tėtį nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Karantinas griauna ekonomiką - tūkstančiai verslų nutraukė veiklą, žmonės neteko ...

Rusijoje per protestus prieš V. Putiną sulaikyta šimtai A. Navalno rėmėjų nuotrauka, foto

Pasaulis, Rusijos policija šeštadienį sulaikė dešimtis protestuoti prieš prezidento Vladimiro Putino valdymą į...

Kruizai katamaranu virsta miražu nuotrauka, foto

SE, Apie 20 tūkst. turistų per sezoną plukdydavęs greitaeigis Kuršmarių katamaranas "Smiltynė" jau...

Lietuva, Paskelbta prieš 12 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 14 min.

SE, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...