2019 m. liepos 20 d. 11:11 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Kalvystės plenere gimsianti mūza jau laukiama Klaipėdoje

(2)

2016-08-03, 10:30

Salomėja GALDIKAITĖ

Kalvystės plenere gimsianti mūza jau laukiama Klaipėdoje nuotrauka, foto

VIETA. Lietuvos kalviai savąją "Mūzą" norėtų matyti J. Janonio gatvėje.

Klaipėdą ir jos erdves vertina ne tik poilsiautojai ar turistai. Jau dešimtus metus uostamiestyje į priekalus kaukšės kūjai - rugpjūčio 13-14 dienomis Lietuvos kalvių sąjunga čia surengs tradicinį kalvystės plenerą.

Jubiliejinis renginys šįkart vyks Šiauriniame rage. Kaip ir kasmet, kalviai žada nukaldinti dovaną miestui. Vakar apie tai Lietuvos kalvių sąjungos vadovas Linas Leščiauskas kalbėjosi su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku.

Nauja vieta

Pasak L. Leščiausko, Žolinių savaitgalį vyksiantis renginys "Keturi vėjai" yra nekomercinis, jis taip pat skiriasi ir nuo mugių bei etnografinių švenčių.

"Plenere akcentuosime pačią kalvystę ir sieksime, kad kuo daugiau žmonių pažintų ir domėtųsi autentišku amatu, bendrautų su meistrais ir pamatytų "gyvą" kūrybą iš metalo. Plenere dalyvaus kalviai iš Latvijos, Baltarusijos, Ukrainos, Čekijos ir Lietuvos", - pasakojo Lietuvos kalvių sąjungos pirmininkas.

Šiais metais renginiui parinkta nauja vieta - Šiaurinis ragas. Anksčiau kalvystės pleneras yra vykęs Teatro aikštėje, Kruizinių laivų terminale. Pasak L. Leščiausko, nauja erdvė pasirinkta neatsitiktinai - norėjosi būti arčiau vandens ir taip sulaukti didelio žmonių srauto.

Žadama, kad renginio metu vyks edukacinės programos, žmonės galės patys išbandyti kalvystės amatą. Taip pat planuojama surengti tradicines kalvių varžytuves. Pats svarbiausias festivalio tikslas - nukaldinti "Kalvystės mūzą", kuri ir turėtų papuošti Klaipėdos miestą.

L. Leščiauskas pateikė ir būsimo kūrinio eskizą.

"Kadangi tai - dešimtasis festivalis, norėjome, kad kūrinys vaizduotų kalvystę. Norime parodyti, kad XXI amžiuje vis dar ji egzistuoja. Turime tikslą sukurti tokią kompoziciją, kuria atiduotume pagarbą šiam amatui. Mūza - kalvių idėjų įkvėpėja", - aiškino L. Leščiauskas.

Nori J. Janonio gatvės

Renginio organizatoriai ir kalviai šį kūrinį įsivaizduoja J. Janonio gatvėje esančioje aikštėje. "Ta vieta yra puiki ir paruošta. Kūrinys ten nuostabiai įsikomponuotų", - teigė L. Leščiauskas.

V. Grubliauskas palaimino kalvių sprendimą.

"Jei jūs manote, kad ši vieta tinka jūsų kūriniui, aš gerbiu jūsų pasirinkimą. Matydamas eskizą, džiaugiuosi, nes jis atrodo pakankamai kūrybiškai, meniškai, muzikaliai. Mums svarbu, kad kūrinys atsidurtų toje vietoje, kurią matote jūs. Norisi tikėti, kad derinimo klausimai bus sprendžiami pačiu operatyviausiu būdu.

Aišku, reikės gauti architektų bei kitų miesto įvaizdį prižiūrinčių specialistų leidimus. Tikimės, kad pavyks neužstrigti įvairiose derinimo problemose, nes čia nėra visiškai paprastas dalykas. Ko gero, nukaldinti plenere vieną ar kitą meno kūrinį yra šiek tiek lengviau nei atlikti visas procedūras institucijose. Bet viskas yra padaroma", - tikino miesto vadovas.

Jis pabrėžė, kad ilgai svarstyti, kur pastatyti kūrinį, nevertėtų: "Būtų didžiulė nuodėmė nukaldintą mūzą laikyti kokiame nors sandėlyje ir laukti, kol bus nuspręsta, kur ją statyti. Toks darbas turi būti ne kažkur užkampyje, bet garbingoje, reprezentacinėje vietoje."

Kalvių kūriniai Klaipėdoje mėgstami

Apskritai meras negailėjo gerų žodžių kalviams bei jų darbams.

"Pleneras - labai gražus ir prasmingas sumanymas. Džiaugiuosi, kad jis pasitinka pirmą rimtą jubiliejų. 10 metų - akivaizdus paliudijimas, jog tai yra rimtas renginys, turintis istoriją bei perspektyvų. Reikia pasidžiaugti ir tuo, kad tai nėra tik kalvių meistriškumo renginys. Jis taip pat palieka pėdsaką, kurį mieste galima matyti gražių metalinės architektūros kūrinių pavidalu", - sakė V. Grubliauskas.

Meras tikino, kad ir patys klaipėdiečiai mėgsta kalvių darbus: "Esminis įvertinimas yra tai, kad žmonės pamilsta tuos kūrinius, juos vertina kaip daiktus, turinčius praktinį pritaikymą, todėl labai tikiuosi, kad ir šis pleneras mieste paliks pėdsaką, kuris natūraliai įsikomponuos į miesto aplinką."

Pažymėta, kad vieno iš plenerų kūrinys - jaunavedžių spynoms kabinti skirtas "Meilės medis" - išsprendė Biržos tilto, kentėjusio nuo šių metalinių santuokos simbolių, svorio ir priežiūros problemą.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Hmm

2016-08-04   02:04

IP: 86.100.23.16

Na tai ne lietuviškas žodis, o duotajame kontekste dar ir naudojamas neteisingai.

Pleneras - (pranc. (en) plein ar - (po) atviru dangumi): 1. tapymas iš natūros gamtoje, tikroviškai perteikiant gamtovaizdžio niuansus, spalvas, jų refleksus, kintančius nuo oro ir saulės poveikio; 2. natūrali scena po atviru dangumi: filmo arba tea

nu nu

2016-08-04   00:09

IP: 151.228.114.25

Kas gali paaiskinti lietuviska zodi "plenere"?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Penktadienį Klaipėdos miesto savivaldybėje vyko kultūros centro Žvejų rūmų teritorijos sutvarkymo darbų...

Ruošiasi atnaujinti Žvejų rūmų aplinką nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Šeštadienį, liepos 20 d., uostamiesčio santuokų rūmų didžiojoje salėje tuoksis:

Šeštadienį Klaipėdoje tuokiasi nuotrauka, foto

Verslininko Martino Gusiatino šeimos valdoma bendrovė „Stemma group“ už 572 tūkst. eurų įsigijo...

Atnaujins buvusią odos ir venerinių ligų polikliniką nuotrauka, foto

Pasaulis švenčia žmogaus nusileidimo Mėnulyje jubiliejų nuotrauka, foto

Pasaulis, Mėnulis savo blausia šviesa lydi žmoniją per visą jos istoriją. Kažkada jis...

Prisiminė įstabią lenktynių 20 metų istoriją nuotrauka, foto

Sportas, 2019-ieji yra išskirtiniai metai Palangos ilgų distancijų lenktynių istorijoje. Tai jau 20-osios...

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Pabėgo su kava

Ypatingą užsienietį į Brazausko inauguraciją pakvietė netyčia, bet apsimokėjo nuotrauka, foto

Skaityk dabar, 1993-iaisiais vykusioje Algirdo Mykolo Brazausko inauguracijoje pasirodė vienintelė užsieniečių šeima, čia kviesta...

Sportas, Paskelbta prieš 41 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...