2021 m. vasario 26 d. 03:14 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Kaip naudojami Savivaldybės įmonių automobiliai?

(5)

Kaip naudojami Savivaldybės įmonių automobiliai? nuotrauka, foto

KLAIDOS. Įmonių, kuriose rasta pažeidimų, vadovai bei atstovai vieningai tvirtino, kad tai tėra netyčia padarytos klaidos - esą jau dabar trūkumai šalinami ar yra pašalinti.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Klaipėdos savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos specialistai pirmą kartą atliko tyrimą, kaip Savivaldybės kontroliuojamos įmonės eksploatuoja turimus tarnybinius automobilius. Patikrinimas atskleidė pažeidimų - pavyzdžiui, dokumentai rodo, kad mašinomis važinėjamasi per atostogas bei poilsio dienomis, vienu metu skirtingus automobilius sugeba vairuoti tas pats žmogus, rastas vienas viešųjų ir privačių interesų supainiojimu dvelkiantis sandoris. Įmonių atstovai teigia, kad visa tai - netyčinės klaidos.

Savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto nariams buvo pristatyta atlikto audito ataskaita. Tirtas automobilių naudojimas 8 bendrovėse, kuriose daugiau nei 50 proc. akcijų priklauso Savivaldybei: UAB "Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras" (KRATC), UAB "Klaipėdos autobusų parkas", UAB "Vildmina", UAB "Naujasis turgus", UAB "Senasis turgus", AB "Klaipėdos energija", AB "Klaipėdos vanduo", UAB "Gatvių apšvietimas".

Šiuo metu tik dalis Lietuvos savivaldybių turi Tarybos patvirtintas kontroliuojamų bendrovių tarnybinių automobilių įsigijimo, nuomos ir naudojimo taisykles (Šiaulių, Alytaus, Marijampolės miestai, Joniškio, Akmenės rajonai). Kitus bendrovės vadovaujasi savo patvirtintomis vidaus taisyklėmis. Vis dėlto kai kurios uostamiesčio Savivaldybės kontroliuojamos įmonės neturėjo ir šių taisyklių.

Aplaidžiai pildyti dokumentai

Tik dviejose iš įmonių - UAB "Vildmina" ir UAB "Gatvių apšvietimas" - pažeidimų nebuvo nustatyta.

Permainų metą iki šiol išgyvenantis "Klaipėdos autobusų parkas" turi 3 lengvuosius tarnybinius automobilius. Audito metu nustatyta 10 atvejų, kai kelionės lapai buvo pildomi netiksliai, nenurodant vairavusio asmens, o du kartus tos pačios dienos dviejų automobilių kelionės lapuose nurodyta, kad juos vairavo tas pats žmogus.

"Naujojo turgaus" žinioje yra 2 automobiliai, kurių vienu naudojamasi pagal panaudos sutartį. Sykį nustatytas atvejis, kai tarnybiniu automobiliu buvo naudotasi tada, kai darbuotojas buvo išėjęs kasmetinių atostogų. Tąsyk atostogautojas esą darbo reikalais ("įmonės įprastinės veiklos tikslais") nuvažiavo 710 kilometrų. Tačiau dokumentų, įrodančių darbą atostogų metu, auditoriams nebuvo pateikta. "Naujojo turgaus" direktorius Viačeslavas Karmanovas teigė, kad atliekamas vidinis tyrimas, aiškinantis, kaip tokia situacija galėjo susidaryti.

Reklama

KRATC dokumentus tikrinę auditoriai rado 12 atvejų, kai 2 automobiliai buvo naudoti atostogų metu - nuvažiuota per 810 km. Aiškinama, kad įmonės vadovas pavaldinių atostogų metu žodžiu leido automobiliais naudotis kitiems darbuotojams, kurie per klaidą nebuvo įrašyti kelionės lapuose kaip naudotojai.

KRATC teisininkė Gražina Eimantaitė sakė, kad po audito buvo peržiūrėti įmonės dokumentai. "Nė vienas iš darbuotojų savo atostogų metu tarnybiniais automobiliais nesinaudoja. Pildydami dokumentus žmonės formaliai padarė pažeidimą ir kam buvo priskirtas automobilis, tą ir užrašė kelionės lapuose. Direktoriaus leidimu automobiliais naudojasi ir kiti darbuotojai. Tiesiog apsiriko", - teisinosi įmonės atstovė.

"Klaipėdos energijos" 4 automobiliai 14 kartų buvo panaudoti juos vairuojančių darbuotojų atostogų metu - nuvažiuota net 2 656 km. Pavyzdžiui, kelionės lape žmogus, kuris atostogavo, vėliau pasirašė, kad atostogų metu "po miestą" darbo reikalais nuvažiavo beveik 500 km. "Už tarnybinius automobilius atsakingi bendrovės darbuotojai pateikė paaiškinimus, kuriuose nurodė, kad jų atostogų metu tarnybinius automobilius vairavo kiti darbuotojai, tačiau pildant kelionės lapus per klaidą buvo įtrauktos atostogų dienos, ar pasirašyta už kitus darbuotojus", - rašoma audito ataskaitoje.

"Klaipėdos energijos" finansų direktorius Kęstutis Jonkus pripažino, kad yra techninių dokumentų pildymo problemų. "Kai vienas darbuotojas atostogose, automobilis priskiriamas kitam, bet grįžęs iš atostogų pasirašo senasis darbuotojas", - sakė K. Jonkus.

TERMINAS. Iki šiandienos, liepos 5 d., įmonės kontrolieriams turėjo pateikti informaciją apie patvirtintas tvarkas ir taisykles bei strategijas ir planus, kaip bus taisyklių laikomasi. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Jis paaiškino, kad kelionių dokumentai užpildomi mėnesio gale, kai viskas perduodama buhalterijai. "Tai nusižengimas, imsimės priemonių, kad būtų kitaip reglamentuota", - žadėjo K. Jonkus ir pridūrė, kad bus atliekamas vidinis tyrimas.

"Klaipėdos vandens" dokumentų analizė parodė, kad net 94 tarnybinių automobilių naudojimo atvejais transporto priemonių darbo apskaitos korteles pasirašė atostogaujantys asmenys. Įmonė aiškina, kad išėjus atostogų ar nedirbant dėl ligos automobilis perduodamas darbuotojo kolegoms, bet darbo apskaitos kortelė nėra keičiama, t. y., lieka nurodytas atsakingas asmuo, nors jis ir nebūna darbo vietoje. Auditoriai pažymėjo, kad minėtos kortelės buvo pildomos netiksliai, todėl negalima išsiaiškinti, ar automobiliai nebuvo naudojami asmeninėms reikmėms.

Įmonės "Klaipėdos vanduo" gamybos direktorius Algirdas Špučys teigė, kad stengiamasi kontroliuoti ridą, kuro panaudojimą, kad nebūtų piktnaudžiavimo atvejų.

"Ateiti į teritoriją, pasiimti automobilį ir važiuoti sau yra neįmanoma. Tokio dalyko nebuvo. Turime ir sekimo sistemas, galime pažiūrėti, kur tie automobiliai yra buvę kuriuo metu. Yra dienos rida, žiūrima, ar neviršijo. Jeigu viršijo, rašo pasiaiškinimą", - kalbėdamas apie atvejus, kai oficialiai atostogavę asmenys net 94 kartus sugebėjo pasinaudoti tarnybiniu transportu, sakė A. Špučys. Jis teigė, kad įmonė turi beveik 400 darbuotojų, prižiūrima beveik 60 vandenviečių, tad darbo reikalais važiuojama itin daug.

Subnuoma sau pačiam

Auditoriai nurodė rimtesnių pažeidimų radę tikrindami UAB "Senasis turgus" dokumentus. Įmonė pagal veiklos nuomos sutartį naudoja vieną automobilį, kuriuo važinėja direktorius. Jis mėnesiui buvo patvirtinęs sunaudojamą kuro normą - 160 Eur, tačiau sumos nepagrindė. Be to, įmonėje nebuvo pildomi kelionės lapai ar kiti dokumentai, iš kurių būtų galima spręsti, kad degalai buvo naudojami bendrovės reikmėms.

Auditorių dėmesį atkreipė faktas, kad "Senajam turgui" vadovaujantis Arvydas Gaudiešius vadovauja dar vienam privačiam juridiniam asmeniui, bet nebuvo pateikęs interesų deklaracijos. Be to, A. Gaudiešius, kaip "Senojo turgaus" vadovas, buvo sudaręs to paties automobilio subnuomos sutartį su savo vadovaujama privačia įmone, kurios atstove buvo nurodyta A. Gaudiešiaus žmona. Pagal subnuomos sutartį, automobilis buvo naudojamas darbo dienomis 17-22 val. ir "Senojo turgaus" nedarbo dienomis. Už automobilio subnuomą "Senajam turgui" pernai buvo sumokėta 574,44 Eur be PVM.

Reklama

Auditoriams užkliuvo tai, kad pernai 8 kartus, kai automobilis buvo naudotas ne įmonės reikmėms, išlaidos už kurą - 325,64 Eur - buvo įrašytos "Senojo turgaus" buhalterinėje apskaitoje kaip eksploatavimo išlaidos. Turgavietei rekomenduota nutraukti subnuomos sutartį, deklaruoti interesus bei užtikrinti, kad automobilis naudojamas tinkamai.

Šalina trūkumus

"Vadovai parašė atsiliepimus, sutiko su rekomendacijomis, informavo, kad trūkumai šalinami. Buvo pažadėta, kad iki liepos 5 d. užtikrins ir laikysis to, ko prašoma", - sakė Savivaldybės kontrolierė Daiva Čeporiūtė.

Įmonių, kuriose rasta pažeidimų, vadovai bei atstovai Kontrolės komiteto nariams vieningai tvirtino, kad tai tėra netyčia padarytos klaidos. Esą jau dabar trūkumai šalinami ar jau pašalinti.

Daugiausiai kritikos sulaukęs "Senojo turgaus" direktorius A. Gaudiešius tikino, kad buvo siekta taupyti, bet tik prisidaryta bėdos.

"Iš tiesų buvo prastas patarimas sudaryti subnuomos sutartį. Galvojome, bus geriau, jeigu bus sutartis. Prastas patarimas, prastas rezultatas. Norėjau, kad būtų geriau, prisidariau bėdos taupydamas", - birželio pabaigoje vykusiame posėdyje teisinosi A. Gaudiešius.

Turgavietės direktorius teigė, kad apie subnuomos sutartį įmonės valdyba žinojo - esą buvo vertinama finansinė nauda. Tačiau tada nebuvo įvardinta, kad kitoje įmonėje dirba jo sutuoktinė. A. Gaudiešius tvirtino, kad dalis trūkumų jau pašalinta, o viešųjų ir privačių interesų deklaracija esą buvo pateikta dar 2017 liepą, bet dėl nežinomų priežasčių nebuvo viešai paskelbta. Jis pridūrė, kad subnuomos sutartis po audito buvo nutraukta, o tarnybinis automobilis paliekamas turgaus aikštės teritorijoje.

Reklama

"Tai nesaugu, bet taip priklauso", - politikams sakė "Senojo turgaus" vadovas.

Nori aiškios tvarkos

Kontrolės komiteto nariai stebėjosi, kad Savivaldybės valdomose įmonėse dokumentai pildomi darant pažeidimus.

"Auditas atvėrė akis, kad kai kurios įmonės tvarkosi ūkiškai, racionaliai. Tačiau už grubius pažeidimus, kaip "Senajame turguje", kas yra įstatymų pažeidimas, turi būti nustatoma vadovo atsakomybė. Neatsakomybė gimdo naujus pažeidimus", - nuomonę išsakė Aldona Staponkienė.

Jos nuomone, nėra sunku sutvarkyti dokumentus, kad juose būtų nurodomi visi darbuotojais, kurie faktiškai naudojasi automobiliais - tuomet nekiltų jokių problemų, kai vienintelis oficialiai mašiną vairuojantis žmogus išeina atostogauti.

Komiteto nariai nutarė pasikviesti Savivaldybės administracijos direktorių Saulių Budiną ir pasikalbėti apie būtinybę ruošti ir teikti miesto Tarybai tvirtinti tvarką, kuri reglamentuotų naudojimąsi Savivaldybės valdomų įmonių automobiliais.

Tirs atskirai

Savivaldybės kontrolierė D. Čeporiūtė "Vakarų ekspresui" sakė, kad visa informacija apie auditą ir jo rezultatus perduota merui ir Savivaldybės administracijos direktoriui.

Reklama

Pateikėme rekomendaciją "Senajam turgui", nes nebuvo užtikrinta vidaus kontrolė. Iki liepos 5 dienos mums turi pateikti informaciją apie patvirtintas tvarkas ir taisykles, nes šiame turguje buvo didžiausias pažeidimas, kai buvo sudarytas sandoris. Taip pat buvo supainioti ir viešieji ir privatūs interesai, nes sandoris buvo sudarytas su sutuoktine. Įpareigojome nutraukti tą sandorį, jis jau nutrauktas", - sakė kontrolierė.

Pasak D. Čeporiūtės, kitos įmonės, kurių dokumentuose rasta neatitikimų, pažeidė savo pačių nustatytas vidaus taisykles. "Jų tikslas yra laikytis, o mūsų tikslas - užtikrinti, kad laikytųsi tų patvirtintų tvarkų. Dauguma parašė raštus, kad galimai pažeidė dėl to, kad buvo pildoma formaliai. Prašome, kad tokie atvejai nepasikartotų. Įmonės prisitvirtina tų tvarkų, bet kai reikia laikytis, daro, ką nori. Nors tai yra "uabai", tai yra mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigai, ne asmeniniai "uabai", - teigė pašnekovė.

D. Čeporiūtė pripažino, kad kad šįkart buvo tikrintas tik automobilių panaudojimas. Vis dėlto, pasak jos, svarbūs ir kiti klausimai, pavyzdžiui, kiek įmonės išleidžia automobilių remontui, ar tos išlaidos pagrįstos ir t. t. Artimiausiu metu bus pradėtas atskiras tyrimas UAB "Klaipėdos vanduo" ir AB "Klaipėdos energija".

"Pasižiūrėsime plačiau, - žadėjo D. Čeporiūtė. - Tik nežinau, kaip spėsime, nes tai didelės įmonės, o mums labai trūksta žmonių. Tačiau kaip nors strateguosime, darysime. Tarnyboje esame 8 žmonės, planuoju, kad vienoje įmonėje dirbs 2-3 žmonių komanda. Abu auditai turi būti pabaigti šių metų gale, bet gali būti, kad taip greitai nebaigsime. Klausimų daug kyla, tiek visuomenei, tiek mums, reikia žymiai plačiau pažvelgti."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

gyveno mūsų visų sąskaita ir gyvens

2018-11-29   11:20

IP: 84.46.250.187

Greičiausiai ir po darbo savo reikmėm važinėjas. O kad tokių klaipėdoj yra, tai......
Neskuba tos įmonės viešint valstybinių numerių.

2018-07-05   20:07

IP: 85.232.128.54

Keista, kad nesiruošia tikrinti KRATC - juk jo išlaidos skaičiuojant automobiliui pačios didžiausios.....

N

2018-07-05   19:41

IP: 78.57.215.247

Kaip savo reikmem neblogai.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Rengiamas naujas Klaipėdos miesto bendrasis planas toliau kelia aistras. Šį kartą Lietuvos...

Geriau neidealus bendrasis planas, nei ideali stagnacija nuotrauka, foto

Dėl besitęsiančios COVID-19 pandemijos uostamiesčio politikai pritarė siūlymui atleisti vietos verslininkus nuo...

Palaimintos lengvatos Klaipėdos verslui nuotrauka, foto

Pasibaigus stipriems šalčiams, sulig šiluma, jau pirmąją dieną pajūryje ir Nemuno deltoje...

Paukščiai paskelbė pavasarį nuotrauka, foto

Moksleivių atvežimas į švietimo įstaigas automobiliu itin smarkiai prisideda prie spūsčių susidarymo...

Į mokyklas - viešuoju transportu arba dviračiu? nuotrauka, foto

Žygimantas Pavilionis savarankiškai formuoja Lietuvos užsienio politiką? nuotrauka, foto

Lietuva, Dabartinė politinė krizė Sakartvele, kai, panaudojus ašarines dujas, buvo suimtas ...

Klaipėdos pagalba sugniuždytam verslui: gyvybės pliūpsnis ar kompresas „nabašnikui“ ? nuotrauka, foto

Nuomonės, Jau ištisus metus visame pasaulyje siautėjant pandemijai įvairiausio lygio valdžios ieško sprendimų,...

Išgelbėtas mariose skendęs žvejas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai skubėjo prie Kuršių marių.

Dėl Maldyvuose dingusios dukros kreipėsi į Kretingos policiją nuotrauka, foto

Kriminalai, Maldyvuose išėjusi nardyti pradingo 8 mėnesį nėščia lietuvė. Moters vyras mano, kad...

Nuomonės, Paskelbta prieš 5 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 5 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...