Kaip kiekvienas iš mūsų gali kovoti su korupcija?

Kaip kiekvienas iš mūsų gali kovoti su korupcija?

"Daugelis žmonių galvoja, kad kovoti su korupcija - tai STT reikalas. Ir tokie žmonės nėra linkę įžvelgti problemų", - įsitikinęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas Leonas Barišauskas.

Tačiau, anot jo, su korupcija mūsų šalyje gali kovoti kiekvienas.

Pirmadienį buvo minima Tarptautinė antikorupcijos diena. STT pranešė, kad Lietuvoje mažėja tiesioginė korupcinė patirtis. "Per pastaruosius 12 mėn. kyšį nurodė davę 10 proc. gyventojų (2018 m. - 12 proc.), 5 proc. įmonių vadovų (2018 m. - 8 proc.) ir 2 proc. valstybės tarnautojų (2018 m. - 4 proc.). Nors stebimi metiniai pokyčiai neperžengia statistinės paklaidos ribos, duomenys patvirtina ilgalaikes pozityvias tendencijas", - teigiama STT išplatintame pranešime.

L. Barišauskas tikino, kad kovojant su korupcija svarbiausia žmonių sąmoningumas.

"Sąžinė ir moralė - tai mūsų vidinis cenzorius. Mūsų veiksmas mums patiems kelia abejonių, nes juk žmogus nujaučia, kad kažką daro ne taip, atsiranda slaptumo troškimas, kad apie tavo korupcinį veiksmą niekas nesužinotų. O jei imtume vertinti savo poelgį, tą darytų visi, situacija kaipmat pagerėtų", - teigė L. Barišauskas.

Jis dėstė, kad nuo šių metų įsigaliojęs Pranešėjų apsaugos įstatymas palengvino padėtį apsaugant ir pačius pranešėjus, kurie teisėsaugai padeda atskleisti korupcijos atvejus.

"Deja, ne visos įstaigos įsidiegusios pranešimų kanalus", - apgailestavo jis.

Tačiau L. Barišauskas akcentavo, kad sprendimą taikyti Pranešėjų apsaugos įstatymą priima Generalinė prokuratūra, į kurią galima kreiptis.

"Kol neturėjome šio įstatymo, aš tikiu, kad buvo baimė, jog bus susidorota. Turime ir konkrečių pavyzdžių, kaip yra buvę, kol tas įstatymas negaliojo. Dabar šis įstatymas veikia apie metus ir man sunku jį komentuoti, tačiau saugikliai įstatyme išties numatyti", - kalbėjo jis.

L. Barišauskas tikino, kad pranešėjams už talkinimą teisėsaugai gali būti išmokama ir premija.

STT teigia, kad kaip labiausiai korumpuotas institucijas gyventojai dažniausiai minėjo sveikatos apsaugos institucijas (47 proc., 2018 m. - 50 proc.), teismus (37 proc., 2018 m. - 27 proc.) ir Seimą (30 proc., 2018 m. - 32 proc.).

Pastebimi teigiami antikorupcinio potencialo ženklai - 5 proc. padidėjo gyventojų, pasiryžusių pranešti apie korupciją ją pastebėjus, dalis ir dabar siekia 22 proc. (2018 m. - 17 proc.)

"Vertinant ilgalaikę perspektyvą, matome, kad visuomenės tiesioginė korupcinė patirtis yra žymiai sumažėjusi, asmenys yra pasiryžę pranešti apie korupcijos atvejus. Tai rodo didėjantį asmenų nepakantumą neteisėtam, korupcijos paveiktam aplinkinių elgesiui, kas yra labai svarbu, norint gyventi skaidresnėje Lietuvoje", - pažymėjo STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder