2020 m. birželio 3 d. 06:00 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

„Grigeo Klaipėda“ skandalas nepamokė teršėjų: uostamiesčio centre užfiksavo katastrofšką vaizdą

(3)

2020-03-30, 09:14

Gediminas Pilailis, lrytas.lt

„Grigeo Klaipėda“ skandalas nepamokė teršėjų: uostamiesčio centre užfiksavo katastrofšką vaizdą nuotrauka, foto

© K. Pūdymo nuotr.

Reklama

Lietuvą sudrebinęs ekologijos skandalas dėl įmonės „Grigeo Klaipėda“ iš vieno avarinio vamzdžio naktimis į Kuršių marias daug metų leistų nevalytų nuotekų, regis, nepamokė įžūlių aplinkos teršėjų.

Sekmadienį po vidurdienio klaipėdiečiai nuo Biržo tilto stebėjo, kaip Danės upe plūsta teršalai – pačiame uostamiesčio centre vandens srovė uosto akvatorijos link nešė mazuto lopus ir tumulus, šiukšlės.

Teršalai plūsta į Kuršmares

Sekmadienį Danės krantinėmis vaikštinėję klaipėdiečiai pastebėjo upe lėtai slenkančius teršalus. Kiek laiko jie plūsta žiočių link prie Senosios keltų perkėlos, o paskui patenka į Kuršių marias, jie galėjo tik spėlioti.

Žmonės apie uostamiesčio centre pasirodžiusius nešvarumus pranešė Bendrojo pagalbos centro budėtojams, tačiau ir po valandos mazuto lopai, tumulai teslinko upe Šaurinio Rago link.

Priešgaisrinio gelbėjimo tarnybos apie incidentą tikriausiai dar neinformuotos – pontoninių užtvarų, kurios galėtų sulaikyti teršalus, Danės vagoje, šalia Biržos tilto, niekas nestato.

Įžūlūs teršėjai nesnaudžia

Nežinia iš kur atsiradę teršalai sruvena palei Karališkąją krantinę, kurioje prieš kelerius metus įkurdinta klaipėdiečio menininko Klaudijaus Pūdymo skulptūra – ant ažūrinio suoliuko įsitaisiusi bronzinė „Undinėlė“.

„Tokios būtybės gyvena tik tik švariuose vandenyse. Nemaniau, kad manajai „Undinėlei“ teks stebėti tokius kokčius vaizdus – teršalai į upę paleidžiami ne pirmą kartą“, – apgailestavo K.Pūdymas.

Per Kretingos ir Klaipėdos rajonus Kuršių marių link lėtai sruvenanti 57 kilometrų ilgio Danė vadinama viena labiausiai užterštų Lietuvos upių – kai kurių rūšių žuvų čia katastrofiškai sumažėjo arba jos jau išnykusios.

Kol karantino įkalinti žmonės sėdi namuose, įžūlūs aplinkos teršėjai nesnaudžia – patyliukais arba atvirai teršia vandens telkinius, parkus, priemiesčių miškus.

Upę nuodija statybininkai?

Reklama

Neapsikentę miestiečiai nusprendė apsaugoti bent jau „Undinėlę“ ir nuo koronaviruso pandemijos, ir nuo teršalų – skulptūrai ant veido užmaukšlino medicininę kaukę.

Manoma, kad teršalai į upę patenka iš ten stovinčios poliakalės. Klaipėdos savivaldybė numačiusi kairiąją Danės krantinę rekonstruoti – statybų darbai jau prasidėjo.

Klaipėdos apskrities gelbėtojai gabūt tyčia delsia - teršalams patekus į marių akvatoriją, problemas teks spęsti Klaipėdos valstybinio jūrų uosto apsaugos tarnybos.

Sovietmečio Danės pakrantėse išdygusios medienos pramonės įmonės miestą atskyrė nuo upės. Jas privatizavę verslininkai irgi nesirūpino atverti žmonėms kelių prie Danės, sulaukdavo aplinkosaugininkų pastabų dėl upės teršimo.

Kairiajame krante koncerno SBA įmonė „Klaipėdos baldai“ atrėžė siaurą pakrantės ruoželį – savivaldybei leido tiesti Tauralaukio link vingiuojantį pėsčiųjų ir dviratininkų taką.

Šnekos apie pamazgų turizmą

Reklama

Nešvarios nuotekos iš pramonės įmonių teritorijų sovietmečiu kone atvirai buvo leidžiamos į upę. Tai darė ir pakrantėse išdygusių privačių namų savininkai. Ties Klaipėda sureguliuotą Danės vaga kai kur primena Šanchajaus lūšnynus.

Klaipėdos politikai, savivaldybės tarnybos, verslininkai jau daug metų sesijose džiovina gerkles, laužo ietis viešojoje erdvėje – tik šneka apie jų regimas galimybes per senamiestį tekančią Danę paversti patrauklia vandens turizmo trasa.

Neaišku, kada šie žodžiai virs kūnu – upė virsta dvokiančia pamazgų duobe“, – apgailestauja K.Pūdymas ir kiti menininkai, kurių kūriniai  puošia Danės krantines.

Paskutinįjį kartą teršalai upėje pastebėti kovo pradžioje. Tąkart iškviesti prie irklavimo sporto bazės Gluosnių skersgatvyje ugniagesiai buvo pastatę užtvaras.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Uršulė

2020-03-31   20:41

IP: 172.69.190.72

Viskas, kas prasideda iš 'E' raidės, šiomis dienomis labai nuvertėjo - ekonomika, ekologija, etiketas, empatija.

a-ū, mere,

2020-03-30   10:06

IP: 172.69.190.62

kur jūs?

Grazint

2020-03-30   08:07

IP: 172.69.190.62

Memelanda Vokietijai ir reikalai issispres.Okupuotas-etniskai isvalytas ir kolonizuotas krastas ir miestas dusta ir serga nuo parazitinio,parazitu epideminio lygio veikimo..dvaro virsuneles nupirktos ir isgasdintos dreba ir tampa bevertem.....Menkavertyste lenda per visus dvaro plysius ir gasdina.O kas toliau....zuvys,zmones ir ateitis ore skraidanciuose nuoduose ir kanalizacijos pliazuose...Uch ir stipras dvaras per 30 metu susikure.....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

2020 m. birželio 2 dienos dienraščio "Vakarų ekspresas" numerio paskutiniame puslapyje per...

Atsiprašome skaitytojų ir visuomenės nuotrauka, foto

"Sportuok saugiai ir efektyviai", - sako kineziterapeutas, net 17 metų įvairiuose uostamiesčio...

Tomas Martinavičius: "Neiti į priekį - reiškia eiti atgal" nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę asociacija "Mano miestas Klaipėda" kartu su krepšinio klubo "Neptūnas"...

Svarbią "Vilties miesto" žinutę pasiuntė netradiciniu būdu nuotrauka, foto

M5, M6, M8 maršrutiniuose taksi vairuotojai nuo birželio 1 dienos vėl pardavinėja...

Maršrutiniuose taksi vėl parduodami bilietai nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė birželio 3-iajai, trečiadieniui nuotrauka, foto

Įvairybės, Protingos mintys:

Policija prašo pagalbos. Įtariamas merginos pagrobimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien apie 16:00 val., bendruoju pagalbos telefonu sulaukta merginos skambučio, kuriuo ji...

Atsiprašome skaitytojų ir visuomenės nuotrauka, foto

Klaipėda, 2020 m. birželio 2 dienos dienraščio "Vakarų ekspresas" numerio paskutiniame puslapyje per...

Atrask savo kraštą: ilgiausias kabantis tiltas Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dienraštis "Vakarų ekspresas" pradeda naują vasarišką rubriką priede "Vakarų Lietuva". Kviesime pažinti...

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...