2020 m. birželio 3 d. 00:24 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Gražiausia "Klaipėdos knyga" tapo netradicinis fotografijų leidinys

Gražiausia "Klaipėdos knyga" tapo netradicinis fotografijų leidinys nuotrauka, foto

GRAŽIAUSIOS knygos "Vidurnakt ir giliau" vienas iš autorių Remigijus Treigys, Kūrėjų sąjungos atstovas Vladas Balsys, mecenatas Rimantas Cibauskas ir konkurso komisijos pirmininkė Agnė Dautartaitė-Krutulė.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Reklama

Tryliktą kartą vykusiame konkurse "Klaipėdos knyga" įvertintos per praėjusius metus klaipėdiečių sukurtos ir Klaipėdoje išleistos knygos. Šįsyk laurus skynė konceptualumu, originalumu išsiskiriantys leidiniai.

Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos organizuojamam konkursui buvo pateiktos 27 knygos, varžėsi 13 leidyklų. Klaipėdietiški leidiniai rungėsi dėl "Populiariausios knygos", "Gražiausios knygos" vardo ir naujos nominacijos - "Knyga, prakalbinusi popierių". Pastarąją, skiriamą už knygos meninę visumą, įsteigė didmenine prekyba užsiimanti UAB "Papyrus Lietuva". "Knyga, prakalbinusia poperių" tapo klaipėdietės Ritos Latvėnaitės sukurta pasakų knyga vaikams "Kas tas Asis", kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla "Spauda".

POPULIARIAUSIA knyga 2018 metais tapo Vytauto Kuso poezijos ir miniatiūrų leidinys "Kertinis akmuo". Iš kairės knygą išleidusios spaustuvės "Druka" atstovės, knygos autorius, konkurso mecenatas Rimantas Cibauskas ir bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė.

Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

"Populiariausią knygą" balsuodami rinko skaitytojai. Balsavimas beveik mėnesį vyko penkiuose Klaipėdos bibliotekos padaliniuose ir internete. Iš viso buvo balsuota 2051 kartą. Daugiausiai skaitytojų simpatijų (261 balso) sulaukė Vytauto Kuso knyga "Kertinis akmuo: lietuviški trieiliai ir dailės miniatiūros", skirta Lietuvos 100-mečiui, išleista spaustuvėje "Druka". 2-ąją vietą, surinkusi 242 balsus, pelnė knyga "Vytautas Majoras", išleista S. Jokužio leidykloje-spaustuvėje. 3-ioji vieta teko Dariaus Rekio knygai "Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo", kurią išleido "Alma littera", "ScandBook". Už šią knygą buvo balsuota 170 kartų.

"Gražiausią knygą" vertino komisija, vadovaujama knygos meno specialistės Vilniaus dailės akademijos lektorės, knygų dizainerės Agnės Dautartaitės-Krutulės. Komisijos pirmininkė prisipažino, jog nesitikėjo tokio "derliaus" ir nuoširdžiai džiaugėsi Klaipėdos krašto knygų kūrėjų pasiekimais, entuziastingai gyrė konkurse pristatytas knygas.

"Šis kraštas labai kūrybingas ir energingas. Kuo toliau, tuo labiau niekam nekyla abejonių, kad šie apdovanojimai būtini kasmet", - komisijos pirmininkei antrino konkurso mecenatas, verslininkas Rimantas Cibauskas.

A. Dautartaitė-Krutulė sakė, kad 8 žmonėms buvo nelengva susitarti, kuri knyga yra toji vienintelė. Pažymėjo, kad į antrąjį turą pateko Sondros Simanos knyga "Iškamšų kontora", Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus knyga "Klaipėdos (Memel) kraštas: nuo ištakų iki XVII amžiaus", knyga vaikams "Jūros ABC", kurią išleido Lietuvos jūrų muziejus ir kt.

KNYGOS, PRAKALBINUSIOS POPIERIŲ, "Kas tas Asis" autorė Rita Latvėnaitė dėkojo eilėmis.

Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Reklama

Dizainerė pažymėjo, kad pastaruoju metu tapo itin madinga leisti knygas vaikams ir jos ne visada aukšto meninio lygio, tačiau tai netaikytina klaipėdiečių sukurtoms knygoms vaikams. Jos itin patrauklios, meniškos, gražios, tiesiog "limpa prie rankų".

Konceptuali vaikiška knyga "Užsimerk", atspausdinta reginčiųjų ir Brailio raštu, laimėjo trečiąją vietą "Gražiausios knygos" nominacijoje. Šią knyga išleido Eglės Jokužytės įmonė "Verslas ir menas".

Antrosios vietos diplomu už idėjos ir formos dermę įvertintas Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus išleistas originalus Violetos Bubelytės fotografijų albumas.

"Gražiausios knygos" titulas skirtas Beno Šarkos ir Remigijaus Treigio leidiniui "Vidurnakt ir giliau", kurį parengė Kūrėjų sąjunga, o spausdino Sauliaus Jokužio leidykla-spaustuvė.

Anot A. Dautartaitės-Krutulės, knygos "Vidurnakt ir giliau" forma tokia tobula, jog komisija neturėjo priekaištų.

Knyga laureatė yra neįprasto formato. Kartoninėje dėžutėje sudėtos pavienės nuotraukos. Jose užfiksuotos Klaipėdos menininkų B. Šarkos ir R. Treigio kasdienybės akimirkos, kurias autoriai kasdien publikuodavo socialiniame tinkle "Facebook".

Reklama

"Netipiška knygos forma, nes ją reikia išimti iš dėžutės ir išpakuoti. Knyga gali išsiskleisti bet kokiu pavidalu. Ji gali tapti paroda daugiabučio namo laiptinėje, bibliotekoje ar namuose.

Žavu, kad ji gimė internete. Po to išėjo į parodų sales, o galiausiai virto leidiniu ir kiekvienas jį įsigijęs žmogus gali tapti kūrėju, savaip komponuodamas fotografijas. Tai yra dviejų menininkų dialogas ir kūrėjo dialogas su visuomene. Tai knyga, kuri praradusi klasikinę formą, peržengusi kanonines knygos tradicijas tapo kai kuo daugiau. Tai yra leidinys, knyga, fotografijų albumas ir paroda viename", - žavėjosi komisijos pirmininkė.

Gavusieji "Gražiausios knygos" apdovanojimą džiaugėsi, kad jų nematomas fotografijų albumas staiga tapo toks matomas.

Konkursą "Klaipėdos knyga" organizuojančios Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė pridūrė, kad kitais metais reikėtų konkurse paskelbti naują nominaciją "Eksperimentinė knyga", nes būtent toks eksperimentinis ir naujoviškas leidinys yra knyga "Vidurnakt ir giliau", ir, apskritai, eksperimentinių leidinių konkurse kasmet vis daugiau.

IŠSKIRTINUMAS. "Tai yra leidinys, knyga, fotografijų albumas ir paroda viename", - žavėjosi knyga "Vidurnakt ir giliau" komisijos pirmininkė Agnė Dautartaitė-Krutulė.

Reklama

Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

2020 m. birželio 2 dienos dienraščio "Vakarų ekspresas" numerio paskutiniame puslapyje per...

Atsiprašome skaitytojų ir visuomenės nuotrauka, foto

"Sportuok saugiai ir efektyviai", - sako kineziterapeutas, net 17 metų įvairiuose uostamiesčio...

Tomas Martinavičius: "Neiti į priekį - reiškia eiti atgal" nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę asociacija "Mano miestas Klaipėda" kartu su krepšinio klubo "Neptūnas"...

Kinas automobiliuose: pasiųsta svarbi “Vilties miesto” žinutė nuotrauka, foto

M5, M6, M8 maršrutiniuose taksi vairuotojai nuo birželio 1 dienos vėl pardavinėja...

Maršrutiniuose taksi vėl parduodami bilietai nuotrauka, foto

Policija prašo pagalbos. Įtariamas merginos pagrobimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien apie 16:00 val., bendruoju pagalbos telefonu sulaukta merginos skambučio, kuriuo ji...

Atsiprašome skaitytojų ir visuomenės nuotrauka, foto

Klaipėda, 2020 m. birželio 2 dienos dienraščio "Vakarų ekspresas" numerio paskutiniame puslapyje per...

Atrask savo kraštą: ilgiausias kabantis tiltas Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dienraštis "Vakarų ekspresas" pradeda naują vasarišką rubriką priede "Vakarų Lietuva". Kviesime pažinti...

Klaipėdos karatistams - 16 aukso medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Okinavos" karatistai dalyvavo jau antrose nuotoliniu būdu rengiamose Lietuvos karatė kiokušin...

Kriminalai, Paskelbta prieš 40 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 54 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...