2020 m. spalio 28 d. 06:59 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Girulių draustinio idėja skinasi kelią

Girulių draustinio idėja skinasi kelią nuotrauka, foto

VERTYBĖ. Perspektyvinėje Girulių draustinio teritorijoje kaip vertybė išskiriamas natūralaus pobūdžio miškingas, mažai sukultūrintas kraštovaizdis.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Reklama

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) pritarė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos iniciatyvai steigti Girulių draustinį ir pateikė rekomendaciją, kad būtų steigiamas ne kraštovaizdžio, o botaninis-zoologinis draustinis.

"Tiesa, kad žodis "draustinis" žmonėms iš karto asocijuojasi su draudimais, tačiau iš tiesų draustinis nėra rezervatas, kuriame draudžiama net žmonėms lankytis. Draustinyje yra ribojama tik ta ūkinė veikla, kuri gali sunaikinti saugomas vertybes, tačiau nedraudžiama lankytis žmonėms, steigti pažintinius takus ir pan.", - paaiškino VSTT Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėja Agnė Jasinavičiūtė.

Pašnekovė pažymėjo, kad perspektyvinėje Girulių draustinio teritorijoje kaip vertybė išskiriamas natūralaus pobūdžio miškingas, mažai sukultūrintas kraštovaizdis, kuriame saugotinos medžiais apaugusių pajūrio kopų ir pelkėtų lapuočių miškų buveinės. A. Jasinavičiūtė priminė, kad dar 1960 metais Girulių miške, 613 ha plote, buvo įsteigtas Girulių botaninis-zoologinis draustinis, kurio pagrindinės vertybės buvo pajūrio miško bendrijos ir gyvūnija.

"Tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę, draustinio teritorija buvo padalinta į dvi dalis: vienoje įsteigtas Pajūrio regioninis parkas, o kita pateko į Klaipėdos miesto rekreacinę teritoriją.

Atsižvelgdami į vietos savybes, mokslininkų pateiktą pagrindimą, siūlome parinkti tinkamiausią vertybėms išsaugoti draustinio rūšį ir steigti ne kraštovaizdžio, o botaninį-zoologinį draustinį.

Toks draustinis apsaugotų retas ir nykstančias augalų, grybų ir gyvūnų rūšis, jų bendrijas ir buveines", - sakė pašnekovė.

Reklama

Anot vedėjos, kiekviena draustinio rūšis turi specifinių apribojimų. "Kraštovaizdžio draustinyje būtų draudžiami bet kokie reljefą ardantys procesai, botaniniame-zoologiniame draustinyje, be kita ko, draudžiama naudoti trąšas", - subtilybes įvardijo A. Jasinavičiūtė. "Bet kuriuo atveju draustinio apsaugos statusas užkirstų miško teritorijos sunaikinimo galimybes", - pažymėjo VSTT atstovė.

Priminsime, kad poreikis saugoti Girulių mišką iškilo dėl to, kad AB "Lietuvos geležinkeliai" pradėjo uostą aptarnaujančio geležinkelių kelyno plėtros planavimo procedūrą ir numatė Pauosčio kelyno plėtrą Girulių miške, nors Klaipėdos miesto ir rajono planuose tam buvo numatyta vieta Klaipėdos rajone, Kopūstų kaime.

Geležinkelių plėtros projektas pripažintas valstybinės reikšmės projektu, tačiau klaipėdiečiai ėmė aktyviai ginti Girulių mišką.

Iškelta visuomeninė iniciatyva steigti Girulių miške draustinį. Surinkta 16 tūkst. ją palaikančių asmenų parašų. Parengta mokslinė draustinio argumentacija. Šią dokumentaciją rugpjūčio pradžioje iniciatyvinė grupė pateikė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriui su prašymu pradėti Girulių draustinio steigimo procedūrą. VSTT pritarimas ir rekomendacija - esminis dokumentas šią procedūrą tęsti.

Pasak Klaipėdos savivaldybės administracijos Urbanistikos ir architektūros skyriaus vyriausiosios specialistės Aurelijos Jankauskaitės-Bukantienės, šiuo metu yra rengiama dokumentacija Girulių draustiniui steigti, kuri bus svarstoma artimiausiame Tarybos posėdyje.

VSTT duomenimis, šiuo metu Lietuvoje iš viso yra 514 draustinių, iš jų 112 yra savivaldybių reikšmės, 402 - nacionalinės svarbos. Daugelis draustinių yra sudėtinė nacionalinių parkų dalis. Pasak A. Jasinavičiūtės, naujų savivaldybės lygmens draustinių steigimas nėra dažnas reiškinys. "Per septynerius mano darbo VSTT metus Klaipėdos savivaldybės iniciatyva yra pirmoji", - sakė A. Jasinavičiūtė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Antradienį vykusiame planiniame Klaipėdos ekstremalių situacijų komisijos posėdyje buvo aptarti miesto pasiruošimo...

Klaipėdos tarnybos: šaltajam sezonui pasiruošta nuotrauka, foto

Uostamiestyje šiemet pirmą kartą istorijoje buvo įrengta neįprasta praeivių akiai konstrukcija: Jono...

Klaipėdoje rasis dirbtinių salų nuotrauka, foto

Lankausi kavinėse ar restoranuose kelis kartus per savaitę. Dėl kelių priežasčių. Pirma...

Apsilankęs Klaipėdos restoranėlyje pasigailėjau vieno - kad neužsukau anksčiau nuotrauka, foto

Šiandien atverčiamas dar vienas Lietuvos kriminalinės policijos istorijos puslapis – minima...

Klaipėdos pareigūnai - konkurso „Metų seklys“ laureatai nuotrauka, foto

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai: saulė teka 7.14 val., leidžiasi 16.50 val. Dienos ilgumas 9.36...

"Neptūno" futbolininkams - auksas ir sidabras nuotrauka, foto

Sportas, Finišavo Lietuvos futbolo federacijos (LFF) II ir III lygos pirmenybės. Jose puikiai...

MKT: sensacingai startavo „Neptūnas-Akvaservis“ nuotrauka, foto

Sportas, Citadele Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) turnyre sensacingai startavo paskutinioji pirmojo etapo pora.

Klaipėdos tarnybos: šaltajam sezonui pasiruošta nuotrauka, foto

Klaipėda, Antradienį vykusiame planiniame Klaipėdos ekstremalių situacijų komisijos posėdyje buvo aptarti miesto pasiruošimo...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...