2021 m. sausio 24 d. 02:12 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Diskusija dėl K. Donelaičio aikštės medžių - aklavietėje

(2)

Diskusija dėl K. Donelaičio aikštės medžių - aklavietėje nuotrauka, foto

UŽGOŽIA. Medžiai, pasak architekto Algirdo Žebrausko, užgožia paminklą Kristijonui Donelaičiui.

© Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Reklama

K. Donelaičio aikštės tvarkymo darbai turėjo prasidėti dar prieš metus, tačiau, pasikeitus miesto valdžiai ir darbuotojams, vis dar nesibaigia priešprojektinių pasiūlymų derinimas. Visuomeninio fondo "Žaliuok, mano mieste" rengiamo ir finansuojamo aikštės projekto autorius Algirdas Žebrauskas po antradienį vykusio dar vieno pasitarimo sakė, kad jau pavargo įrodinėti siūlomų sprendinių pagrįstumą.

"Su Savivaldybės atstovais sutarėme, kad kitam susitikimui parengsiu dar vieną kompromisinį variantą. Jeigu vėl netiks, nežinau... Jau pavargau", - portalui VE.lt sakė architektas.

Kalbėdamas apie K. Donelaičio aikštės sutvarkymą architektas A. Žebrauskas išskyrė keletą svarbiausių momentų: aikštės istoriškumo išryškinimą, konceptualų žaliojo aikštės rūbo išsaugojimą bei naujos kokybės, funkcionalumo aikštei suteikimą.

Konfliktas dėl medžių

"K. Donelaičio aikštės istorija skaičiuoja daugiau kaip 200 metų. Ne kiekvienas miestas gali pasigirti tokio amžiaus viešosiomis erdvėmis. Žinoma, ji per tuos metus patyrė daug įvairių transformacijų, tačiau tai yra esminė šios erdvės vertė. Aikštę supa XIX a. pastatai. Ar jūs juos matote?

Galvodamas apie aikštės žaliąjį rūbą renkuosi kompromiso kelią. Mano siekis būtų sukurti kontekstualią viešąją erdvę, kurioje medžiai ir pastatai išryškintų vieni kitus, o ne užgožtų. Projekte siūlau išsaugoti dar prieškariu sodintus medžius rytinėje aikštės dalyje ir aplink visą aikštės perimetrą. Centrinėje dalyje augantys pasvirę, jau po karo pasodinti, blogo genėjimo pažeisti medžiai, mano nuomone, užgožia K. Donelaičio paminklo vertikalę. Juos siūlyčiau keisti įvairių rūšių želdiniais, kurie išryškintų paminklą, o kartu atskleistų keturių metų laikų kaitą", - dėstė architektas.

Pašnekovas stebisi, kad Klaipėdos savivaldybės darbuotojai iš esmės pritaria jo projektui, tačiau kelia reikalavimus išsaugoti visus aikštės medžius. Taip pat diskusijas kelia ir siūlymas vakarinėje aikštės pusėje įrengti erdvę kameriniams renginiams ir modulinio tipo kavinukę.

Nenori kavinės

Reklama

"Liūdna, kad dabar aikštė atlieka tik tranzitinę funkciją. Manau, kad ji turėtų iš esmės pakisti ir tapti patrauklia erdve leisti laisvalaikį, čia galėtų vykti įvairūs renginiai, veikti lauko kavinė. Teigiama, kad tokiai erdvei sukurti reikalingas detaliojo plano keitimas. Nors siūloma statyti laikino tipo statinį be pamatų, bet jam būtų reikalinga inžinerinė infrastruktūra. Dėl to taip pat kyla daug diskusijų", - sakė architektas A. Žebrauskas, kurio vienas didžiausių darbų - Telšių miesto viešųjų erdvių atnaujinimas.

Priminsime, kad priešprojektinius K. Donelaičio aikštės atnaujinimo pasiūlymus A. Žebrauskas parengė ir pristatė dar 2018-ųjų pavasarį. Tada Savivaldybės administracija projektui pritarė, tačiau, anot projektuotojo, buvo išduotos sąlygos techniniam projektui rengti, kurios prieštaravo projekto sprendiniams.

"Nebuvo įmanoma pagal išduotas sąlygas parengti techninio projekto, tad procesas vėl įstrigo priešprojektinių sprendinių derinimo etape", - teigė pašnekovas.

Fondas "Žaliuok, mano mieste" buvo įsipareigojęs padovanoti Savivaldybei techninį projektą, o pastaroji pasižadėjusi jį įgyvendinti.

Antras bandymas

Priminsime, kad nesklandumai K. Donelaičio aikštės atnaujinimo istoriją lydi nuo pat pradžių. Fondas "Žaliuok, mano mieste", siekdamas išrinkti geriausią aikštės viziją, buvo paskelbęs architektūrinį konkursą. Jame buvo premijuoti trys geriausi projektai. Tačiau įgyvendinti pirmąją vietą laimėjusio Sauliaus Druskio projekto "4 metų laikai" nepavyko dėl kilusio visuomenės pasipriešinimo.

Klaipėdiečių pasipiktinimą sukėlė tai, kad projekto autorius siūlė iškirsti visus skvere augančius medžius ir vietoje jų sodinti naujus želdinius.

Reklama

Tada fondas sutartį su S. Druskiu nutraukė ir ne konkurso būdu pakvietė žinomą architektą A. Žebrauską pateikti savo koncepciją.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Šventa tiesa...

2020-11-25   08:58

IP: 185.11.26.161

labiausiai sergančių medžių naikinimui priešinasi tie, kurie niekada gyvenime nepasodino medžio ar krūmo, nepastatė jokio namo. Per tą laiką kol ginčijamąsi jau būtų suaugę naujai pasodinti medžiai.

Žebrauskai dink su savo beto avimu

2020-11-24   19:40

IP: 185.11.26.161

Savo namus betonuok o ne aikštes. Esi klunkis o ne architektas. Mums medžių reikia o ne tavo 4laiku. Dink

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdietė Rosita pamačiusi skelbimą vienoje Facebook grupėje susidomėjo pasiūlymu mokamai fotografuotis pėdų...

Klaipėdietė internete sulaukė itin keisto 500 eurų pasiūlymo nuotrauka, foto

Patraukdami į tradicinį pėsčiųjų žygį “Klaipėdos sukilėlių keliais” klaipėdiečiai paminėjo Klaipėdos krašto...

Pėsčiųjų žygis “Klaipėdos sukilėlių keliais” nuotrauka, foto

Kviečiame susipažinti su daugiabučių namų kiemų apšvietimo sprendiniais. Klausimus ir pasiūlymus galite...

Apšvietimas daugiabučių kiemuose: bus atnaujinti dar 3 kiemai nuotrauka, foto

Mūsų pajūryje ir pamaryje iki šiol galima rasti įvairiausių Antrojo pasaulinio karo...

"Savaitės eksprese" - kokia karinė paslaptis glūdi pamario nendrynuose? nuotrauka, foto

Kuo gali būti pavojingas įstrigimas savo mintyse - ruminavimas nuotrauka, foto

SE, Visi mes kartais ruminuojame, tik galbūt ne visi žinome, kad tai darome....

Baltijos šalių ministrai bendrai pasmerkė taikių protestuotojų sulaikymus Rusijoje nuotrauka, foto

Pasaulis, Lietuvos, Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrai, reaguodami į Rusijos ...

Riaušių įkvėpti klaipėdiečiai griebėsi „Molotovo kokteilio“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Praėjusių metų pavasarį JAV kilusi masinė aršių protestų bei neramumų banga susuko...

"Neptūnas" sieks revanšo prieš "CBet" nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Neptūno" krepšininkams po sunkios dvikovos Vilniuje su "Rytu" nėra kada atsikvėpti...

Pasaulis, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...