2021 m. sausio 23 d. 04:41 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Byra miesto simbolis

(6)

Byra miesto simbolis nuotrauka, foto

TVARKYTINAS yra ne tik herbas, bet ir visas namo fasadas.

© Virginijos KESMINĖS nuotr.

Reklama

Senamiesčio lankytojai ir gyventojai jau kurį laiką bando atkreipti dėmesį į ne itin estetiškai atrodančius pastatų fasadus. Kai kurie tvarkomi, tačiau pačioje gatvės pradžioje esančių pastatų išvaizda liūdina. Visai neseniai ėmė trupėti ne tik sienos, bet ir ant vienos jų esantis miesto simbolis - herbas.

Ant pastato Tiltų g. 1 esantis pastato papuošimas matomas ir senose nuotraukose. Fasadą puošiantis miesto herbas su virš jo sėdinčiu Kupidonu yra įtrauktas ir į turistams siūlomų aplankyti Klaipėdos objektų sąrašą.

Kas turėtų rūpintis vienu miesto simbolių, jeigu jis yra ant privataus pastato sienos?

Klaipėdos savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Gediminas Pocius sakė, kad, žvelgiant statybininko akimis, tai yra pastato fasado elementas ir jo priežiūra turėtų būti pastato naudotojo pareiga.

"Gali būti koks nors "bet", todėl nedrįstu taip teigti. Galbūt Savivaldybė turi jį kur nors įrašytą", - sakė G. Pocius ir pasiūlė pasikalbėti su vyriausiuoju miesto dailininku Mindaugu Petruliu.

Šis prisiminė, kad meno kūrinius, kurie yra mieste, prieš kurį laiką registravo Kultūros skyrius.

Reklama

SENIAI. Tiltų g. 1 pastate buvo pirmasis miesto bankas, vėliau - Mėmelio taupomoji kasa. Pastato fasade dar prieškariu padarytose nuotraukose matomas stilizuotas Klaipėdos miesto herbas su virš jo sėdinčiu Kupidonu.

www.uostas.info nuotr.

"Tai yra privatizuotas namas. Gal Savivaldybė perdavė kam nors rūpintis?" - pasakyti negalėjo ir M. Petrulis.

Tačiau jis neslėpė, kad yra ir daugiau panašių situacijų.

"Yra problema ne su vienu tokiu objektu, kai privatizuoja - ir su vitražu, ir kitokiais meno kūriniais, kurie yra vertingi. Sudėtinga juos išlaikyti", - sakė miesto dailininkas.

Reklama

Kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas Vidas Pakalniškis patikino, kad, nors skyrius dar prieš porą dešimtmečių rengė M. Petrulio minėtą sąrašą, juo rūpintis tikrai nėra kultūrininkų pareiga - tai esantis paveldosaugos dalykas.

"Sąrašas yra sąrašas. Buvo surašyti miesto paminklai viešose vietose - įvairūs dailės kūriniai, paminklai, atminimo lentos. Šitas herbas yra fasado dalis ir tai tikrai yra paveldosaugos sritis", - patikino V. Pakalniškis.

Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška informavo, kad pastatas Tiltų g. 1 yra saugomas valstybės.

"Jis yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, todėl čia turėtų būti išreikštas dvigubas rūpestis. Pirmiausia ir patys gyventojai turėtų rūpintis savo turtu. Kiek žinau, pastatą valdo keletas fizinių asmenų. Kadangi objektas yra įtrauktas į registrą ir paskelbtas valstybės saugomu, priežiūrą taip pat atlieka ir Kultūros paveldo departamentas. Taip pat, kaip statinys eksploatuojamas, yra ir Savivaldybės rūpestis. Ko gero, čia yra trys šalys, kurios turi būti suinteresuotos šio pastato gera būkle", - aiškino V. Juška.

Paveldosaugos skyriaus vedėjas sakė, kad šio namo gyventojai turi galimybę kreiptis į Savivaldybę ir Kultūros paveldo departamentą (KPD) su prašymu iš dalies finansuoti tvarkybos darbus. Pateikus paraišką galima gauti iki 70 tūkstančių eurų dalinę paramą. 50 procentų tvarkybos išlaidų sumos prisidėti turėtų patys savininkai, valdytojai.

Tiesa, šiemet teikti paraišką būtų jau pavėluota - šia galimybe galima bus pasinaudoti tik kitais metais. V. Juška atkreipė dėmesį į tai, kad ta pati paraiška gali būti realizuota ir per Kultūros paveldo departamentą, tada šansai gauti paramą didėja.

Reklama

"Tačiau tai turėtų daryti ne vienas gyventojas, geriausia, kad tai atliktų namą administruojanti bendrovė. Šiuo atveju galiu tik apgailestauti, kad šiais metais nė viena bendrija ar administruojanti bendrovė nesikreipė į mus dėl paramos", - apgailestavo V. Juška, paraginęs žmones naudotis tokia galimybe.

Prasta būklė ir šalia esančio - Tiltų g. 3 - pastato. Aptrupėjusios jo sienos, balkonas. Tačiau, pasak V. Juškos, šis statinys nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, nepripažintas saugomu, todėl šio namo gyventojai negali gauti lėšų fasadui tvarkymti.

Netrukus po pokalbio V. Juška pranešė, kad pats apžiūrėjo pastatą, ant kurio yra miesto simbolis.

"Tvarkytinas ne tik herbas, bet ir visas namo fasadas. Parašysiu raštą gyventojams su prašymu pradėti tvarkybos darbus ir pasiūlysiu parengus projektą kreiptis į Savivaldybę ir KPD dėl dalinio finansavimo skyrimo. Taip pat paskambinau į KPD ir informavau apie situaciją. Inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas pažadėjo apžiūrėti herbą ir surašyti privalomą nurodymą gyventojams atlikti tvarkybos darbus", - laiške nurodė V. Juška.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

as

2019-03-05   10:21

IP: 78.57.199.171

Na kodėl to namo gyventojus turėtu jaudinti miesto simbolis ? Rupi jiems tas simbolis, kaip man pernykštis sniegas, nei jie statė tą namą, nei lipdė, ir jų seneliai nestatė. 50 procentų savo lėšų prisidėti prie fasado remonto, rašyti kolektyvinius prašymus ? Juos kur kas labiau jaudina greta jau ne vienerius metus bildantis tiltas, ir tas simbolis trupa dėl tilto sukeliamos vibracijos. Jie gal net mieliau prisidėtu prie tilto taisymo, jei čia būtų nors trupinėlis logikos. L. Kavaliauskas rašys privalomą nurodymą namo gyventojams.... O kodėl jis nesurašo nurodymo dėl tilto miesto merui, ar byrantis tiltas jau nebe paveldo objektas ? Kam miesto simbolis turi labiau rūpėti namo gyventojams ar miesto šeimininkams ?


Arvydui

2019-03-01   23:19

IP: 185.11.26.161

Lenino aikšteje bus bliudas iš neržo.

Arvydas

2019-03-01   22:19

IP: 185.11.26.161

Klaipėda yra tas miestas, kuriam turėtų būti gėda dėl daug ko. Pav., kada bus sutvarkyta Lenino aikštė. Leniną nuėmė ir pavadino Atgimimo aikšte, tik, va, bėda, nieko ten atgimstančio nėra. Jau ir marmūro plytelės, šildžiusios Lenino šlivę, baigia sutrupėti. O juk tai miesto centras. O jūs dar stebitės kažkokia emblemike. Ar nepastebėjot, kiek straipsnyje valdininkų apklausta ir nė vienas iš jų nežinojo, kas galų gale yra atsakingas. Čia antra gėda.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Patraukdami į tradicinį pėsčiųjų žygį “Klaipėdos sukilėlių keliais” klaipėdiečiai paminėjo Klaipėdos krašto...

Prasidėjo pėsčiųjų žygis “Klaipėdos sukilėlių keliais” nuotrauka, foto

Kviečiame susipažinti su daugiabučių namų kiemų apšvietimo sprendiniais. Klausimus ir pasiūlymus galite...

Apšvietimas daugiabučių kiemuose: bus atnaujinti dar 3 kiemai nuotrauka, foto

Mūsų pajūryje ir pamaryje iki šiol galima rasti įvairiausių Antrojo pasaulinio karo...

"Savaitės eksprese" - kokia karinė paslaptis glūdi pamario nendrynuose? nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto posėdyje vakar vykusi...

Klausimas dėl Biržos tilto remonto dar neišspręstas nuotrauka, foto

"Neptūnas" sieks revanšo prieš "CBet" nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Neptūno" krepšininkams po sunkios dvikovos Vilniuje su "Rytu" nėra kada atsikvėpti...

Atnaujas paveiktų šalių sąrašas nuotrauka, foto

Lietuva, Dėl naujų COVID-19 mutacijų ir jų išplitimo rizikos Europos Sąjungos (ES)...

B. Johnsonas: gauta duomenų apie britiškosios COVID-19 atmainos didesnį mirtingumą nuotrauka, foto

Pasaulis, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) penktadienį pranešė, jog...

Prasidėjo pėsčiųjų žygis “Klaipėdos sukilėlių keliais” nuotrauka, foto

Klaipėda, Patraukdami į tradicinį pėsčiųjų žygį “Klaipėdos sukilėlių keliais” klaipėdiečiai paminėjo Klaipėdos krašto...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...