2020 m. liepos 13 d. 12:17 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Birželį Klaipėdos RATC atidarys šlako perdirbimo aikštelę ir pradės smulkinti baldus

Reklama

Šalia Dumpių regioninio sąvartyno kitą mėnesį jau bus apdorojamas sudegintų atliekų šlakas ir kuru paverčiami iš regiono surinkti baldai ar kitos didžiosios atliekos, sudėtyje turinčios medienos. UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) pabaigė specializuotos aikštelės statybas, gavo leidimus veiklai ir įregistravo šį objektą.

„Po atliekų sudeginimo lieka šlakas, kuris daugelyje Europos valstybių panaudojamas kaip statybinė medžiaga. Tačiau tam jį reikia paruošti - išsijoti į skirtingas frakcijas, išvalyti nuo metalų ir priemaišų. Iki šiol šiuos procesus atlikdavome ant Dumpių sąvartyno kaupo, o dabar apdorojimą ir išgautų medžiagų sandėliavimą vykdysime specialiai tam paruoštoje aikštelėje“, - pasakojo Ramunė Šličienė, KRATC ekologinės infrastruktūros skyriaus viršininkė.

Tai svarbiausias pastarųjų metų Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo infrastruktūros projektas. Jis maksimaliai priartino KRATC prie tikslo „Zero Landfill“ (nulis komunalinių atliekų į sąvartyną). Jei aukščiausiu aplinkosauginiu tikslu rūšiuojantiems gyventojams keliamas „Zero Waste“ (nulis atliekų buityje), tai tokių kaip KRATC atliekų sistemos administratorių didžiausia siekiamybė, kad į sąvartyną nebepatektų nė kilogramo komunalinių atliekų.

„Vertinant, kokia šio projekto nauda, išskirčiau bent tris aspektus.  Ekologiniu požiūriu – dar geriau išrūšiuosime. Ekonominiu – patobulinsime žiedinės ekonomikos ciklą, dar daugiau atliekų grąžinsime pakartotiniam naudojimui ar energijos gamybai. Socialiniu – išlaikysime stabilius mokesčius Klaipėdos miesto bei regiono gyventojams, nes išvengsime valstybinio „sąvartyno mokesčio“, kurio didinimas Lietuvoje prognozuojamas nuo 5 iki 30 eurų už toną“, - sakė Šarūnas Reikalas, KRATC direktorius.

Direktorius priminė, kad rinkliava už atliekas Klaipėdoje išlieka mažiausia tarp šalies didmiesčių ir nedidėja jau septynerius metus. Viena iš priežasčių yra būtent ta, jog sąvartyne „laidojama“ mažai komunalinių atliekų, išvengiant valstybinio sąvartynų taršos mokesčio.    

Lietuvos RATC asociacijos duomenimis, Klaipėda jau trečius metus yra lyderiais šalyje pagal mažiausiai sąvartyne šalinamų atliekų kiekius. 2019 m. sąvartyne pašalinta tik 8,6 proc. komunalinių atliekų nuo viso regione sutvarkyto kiekio, kai bendras Lietuvos vidurkis siekia 22 proc.

Sąvartyno kaupą mažinti padės ir naujojoje aikštelėje vykdomas didžiųjų atliekų perdirbimas. Specialiu smulkintuvu iš regiono gyventojų surinkti seni baldai ir kitos medienos atliekos bus sumalamos, atskiriami metalai, o degi frakcija panaudojama kurui. Iki šiol didžiosios atliekos buvo deponuojamos sąvartyne, nes jų rūšiavimui ir perdirbimui nebuvo gautas aplinkosaugininkų leidimas.

Šlako ir didžiųjų atliekų apdorojimo aikštelės statyba kainavo 1,5 mln. eurų  be PVM. Visa suma investuota iš KRATC sukauptų ir pasiskolintų lėšų.

Žymos: kratc, šlakas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Karantino metu, atsižvelgiant į aktualijas ir galvojant apie lietuvių atostogų planus...

600 km ir daugiau kaip 60 nepažintų Klaipėdos vietų nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka jau penktą kartą kviečia klaipėdiečius...

Karlskronos aikštėje - Interaktyvios vasaros skaityklos renginys nuotrauka, foto

Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados ,,Žemaitija" Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione...

Dragūnų batalione prasidėjo kartotiniai mokymai rezervo kariams nuotrauka, foto

Saugant lankytojų ir darbuotojų sveikatą Klaipėdos miesto savivaldybės administracijoje įrengtas automatinis temperatūros...

Į savivaldybę – pasimatavus temperatūrą nuotrauka, foto

A. Duda perrinktas Lenkijos prezidentu nuotrauka, foto

Pasaulis, Dabartinis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda laimėjo sekmadienį vykusius šalies prezidento rinkimus ir...

Moksleivių sveikatos pažymėjimai galios iki metų galo nuotrauka, foto

Sveikata, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pratęsė mokinių, kurie mokslus tęs toje pačioje ugdymo...

Lietuvoje patvirtinti 5 nauji atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) liepos 13 d. 9 val. duomenimis:

600 km ir daugiau kaip 60 nepažintų Klaipėdos vietų nuotrauka, foto

Klaipėda, Karantino metu, atsižvelgiant į aktualijas ir galvojant apie lietuvių atostogų planus...

Pasaulis, Paskelbta prieš 1 val.

COVID-19, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...