2019 m. liepos 19 d. 08:44 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Ar "Prezidentas Smetona" taps universiteto koziriu?

(3)

Ar "Prezidentas Smetona" taps universiteto koziriu? nuotrauka, foto

FIKSACIJA. Nuskendę lietuviški tarpukario laivai buvo fiksuojami autonomine sonarine kariškių aparatūra.

Reklama

Klaipėdos universitete vakar buvo sutikti ir pagerbti projekto "Lietuvos karo laivas "Prezidentas Smetona" dalyviai, Suomijos įlankoje identifikavę nuskendusį pirmąjį ir vienintelį karinį tarpukario Lietuvos laivą "Prezidentas Smetona" bei prekybinius laivus "Panevėžys", "Kretinga", "Utena". Iškilmingos ceremonijos metu uostamiesčio mokslininkų atradimas vadintas dovana Lietuvos šimtmečio proga, jo svarba prilyginta profesoriaus Liudo Mažylio surastam Lietuvos Nepriklausomybės Aktui, pažymėta, jog tokie jūriniai tyrimai neįmanomi nė viename kitame šalies universitete.

Tad tarp sveikinimo žodžių ekspedicijos dalyviams drąsiai skambėjo ir klaipėdiečių spaudimas dėl Klaipėdos universiteto išlikimo. Jį girdėjo ir sveikinti mokslininkų atvykusi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

"Prezidentas Smetona" buvo atpažintas liepos 2 d. už 5 mylių nuo Estijos krantų, jūros dugne, apie 70 metrų gylyje.

"Klaipėdos universitetui šis atradimas svarbus kaip dar sykį pažymintis jūrinių mokslų prioritetą ir atskleidžiantis, kokie platūs yra jūriniai tyrimai, kaip juose gali atrasti savo nišą humanitarinių mokslų atstovai. Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslininkai džiugina ir garsina Klaipėdos universiteto vardą", - kalbėjo uostamiesčio Alma Mater rektorius Eimutis Juzeliūnas.

J. Petrauskienė klaipėdiečių pasiekimus įvertino kaip didelę mokslininkų dovaną Lietuvai ir lyderystės Baltijos regione ženklą. Ministrė pažymėjo, jog už tokių atradimų slypi daug darbo ir pasidžiaugė vaisingu uostamiesčio akademinės bendruomenės bendradarbiavimu su Lietuvos kariuomene bei Estijos mokslininkais. Projekto "Lietuvos karo laivas "Prezidentas Smetona" vadovui prof. Vladui Žulkui ministrė įteikė padėką ir atminimo medalį.

Reklama

"Prieš mėnesį vyko aršios diskusijos "būti ar nebūti" Klaipėdos universitetui. Primenu ministrei, jog Lietuvos Nepriklausomybės Aktą atrado Kaunas, o "Prezidentą Smetoną" - Klaipėda. Laukiame, ką pateiks Vilnius..." - pareiškė Klaipėdos vicemerė Judita Simonavičiūtė ir įteikė ekspedicijos vadovui netradicinę dovaną - didelį butelį putojančio vyno.

V. Žulkus susirinkusiesiems trumpai papasakojo apie ekspedicijos eigą, rezultatus ir pademonstravo surastųjų laivų sonarines nuotraukas, kurios buvo užfiksuotos modernia Karinių jūrų pajėgų autonomine povandenine įranga. Pasinerti žmonėms ir iš arti nufotografuoti laivą, anot V. Žulkaus, būtų dar vienas mokslininkų tikslas. Kol kas to padaryti neleido Estijos paveldosaugos institucijos.

Profesorius pažymėjo, jog jo vadovaujama ekspedicija neatrado "Prezidento Smetonos" ir kitų nuskendusių laivų, o juos identifikavo.

"2008 metais estų mokslininkai paskelbė, jog rado "Prezidentą Smetoną", bet tai nebuvo tiesa. Laivai nebuvo ir toje vietoje, apie kurią galvojome 2009 metais. Šiuos laivus atrado ir pirmasis hipotezę, jog tai lietuviški laivai, iškėlė estų istorikas Velas Maasas, tačiau jų identifikacija buvo su klaustuku, nes estų registre iš viso yra 1 000 nuskendusių laivų. Estai bandė identifikuoti juos kaip lietuviškus laivus nagrinėdami dokumentus, jų nuskendimo aplinkybes, bet tai nebuvo padaryta iki galo, nes estams tai ir nebuvo labai svarbu. O mums svarbu. Pirmoji ekspedicija su tikslu identifikuoti laivus buvo praėjusių metų rudenį, tačiau ji nepavyko dėl Baltijos jūroje siautusių audrų. Ir šįsyk Estijos Neptūnas nebuvo mums labai palankus. Nors ekspedicija truko gana ilgai, laiko tyrimams turėjome labai nedaug ir tik naktį", - pasakojo V. Žulkus.

"Prezidentas Smetona", anot mokslininko, išlikęs gana geros būklės, maždaug 70-72 metrų gylyje, 5 jūrmylės nuo Talino.

"Sonarinėse nuotraukose matyti, jog jis iškilęs maždaug 20 metrų. Laivo priekis nulūžęs, matyt, į jį pataikė torpeda, dėl ko jis ir nuskendo. Laivas guli ant kylio, tad gana gerai matomos jo proporcijos, antstatai, charakteringos detalės, būdingos tokio tipo kariniam laivui. Mūsų darbas įsitikinti, jog tai tikrai "Prezidentas Smetona", pavyko ir, tiesą sakant, tai nebuvo labai sudėtinga, nors kilo abejonių, dėl to, kad buvo daugiau nuskendusių karo laivų. Analogas "Prezidentui Smetonai" buvo latvių "Viršaitis", taip pat sudužęs Suomių įlankoje, tačiau jis yra šiauriau, beveik Suomijos vandenyse. Todėl esame 100 procentų tikri, kad šitas laivas ir yra "Prezidentas Smetona", - užtikrino ekspedicijos vadovas.

Reklama

Pasak V. Žulkaus, "Prezidentą Smetoną" techniškai galima ir iškelti, tačiau tai - ateities klausimas.

"Jeigu Lietuva nuspręstų, jog tai svarbiausias valstybingumo ženklas - tai galima padaryti, bet ar esame tam pasiruošę? Manau, kad apie tai per anksti galvoti. Dabar gi reikia pasiekti, kad laivai būtų paskelbti paveldo objektais ir labiau apsaugoti", - sakė V. Žulkus.

Informacija

"Prezidentas Smetona" - 1917 m. Vokietijoje pastatytas laivas. Lietuva jį įsigijo 1927 m. ir kurį laiką naudojo pakrantėms saugoti. Po šešerių metų perduotas Krašto apsaugos ministerijai "Prezidentas Smetona" buvo paverstas karo laivu.
Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą "Prezidentą Smetoną" užgrobę raudonarmiečiai kelis kartus buvo pakeitę jo pavadinimą. 1945 m. sausio 11 d. laivas, pavadintas "Koral", buvo nuskandintas Suomijos įlankoje.


SONARINĖSE NUOTRAUKOSE specialistai įžvelgia, jog laivo "Prezidentas Smetona" priekis nulūžęs, nes, matyt, į jį pataikė torpeda. Laivas guli ant kylio, tad specialistai gana gerai mato jo proporcijas, antstatus, charakteringas detales, būdingas tokio tipo kariniam laivui.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

ok

2017-07-12   19:50

IP: 86.100.161.70

Klaipėdai turėti savo pilnavertį univerą tai tas pats kas mūsų uostui konkuruoti su Honkongu. Kaip besivartysime ir besipiarinsime- galiukas vienas- FILIALIUKAS.
ATA REKTORIAMS.

Elfas

2017-07-12   18:07

IP: 82.135.197.143

Čia pritariu kempei.Neskaniai pakvipusi šita ekspedicija.Matyt,bandyta nušauti kelis kelis zuikius.Mažylio nepriklausomybės akto atradimo kontekste,bandyta pasipuikuoti savo "sugebėjimais" ir pabandyti išsaugoti šiltas administracijos kėdes KU.

Kempė

2017-07-12   17:50

IP: 86.100.154.124

Totalus piaras ir susirekšminimas, estai tą laivą jau prieš 10 metų atrado. Plaukė identifikuoti. Nesamonė ir pinigų švaistymas, galima buvo susitarti, kad patys estai sonarą paleistų ir apmokėti jiems už paslaugas, būtų daug kartų pigiau buve, o rezultatas t.p. - t.y. patvirtinę tai, kas ir taip jau aišku. Būtų dar ir pafilmavę, nes lietuviams neleido. Eilinė afera, pritemta ant identiteto kurpaliaus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Trečiajį kartą organizuojama vasaros fortepijono akademija „Klaipėda Piano Masters“ koncertu pristatė šių...

„Klaipėda Piano Masters 2019“ atidaryme grojo 24 pianistai nuotrauka, foto

Uostamiesčio mokyklos pamažu prisitaiko prie rinkos poreikių. Pavyzdžiui, Baltijos gimnazijoje ateinantiems mokslo...

Naujovės Klaipėdoje - dėstytojai dirbs mokytojais nuotrauka, foto

Ankstyvą trečiadienio rytą senamiesčio skulptūra "Kaminkrėtys" atsinaujino - pakeistas jau pasenęs šepetys....

„Kaminkrėtys“ atsinaujino Jūros šventei nuotrauka, foto

Jau šį penktadienį Klaipėdoje, Lietuvininkų aikštėje, susirinks gausus būrys uostamiesčio gyventojų ir...

Šv. Magdalenos įkvėptos moterys neš svarbią žinią nuotrauka, foto

Vėjo jėgainės galėtų būti netoli Šventosios nuotrauka, foto

Ūkis, Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros teritorijoje galima įrengti apie 3,35 gigavato (GW) vėjo...

Atostogauti Palangoje - sveikai ir aktyviai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šokinėti per lūžtančias Baltijos bangas su baidarėmis ar vandens slidėmis, pagauti vėją...

Kūrybos festivalis "Dpoezijos Šaltinis 2019" nuotrauka, foto

Renginiai, Šių metų rugpjūčio 2 - 4 d. Sodriais miškais apaugusio Dubysos regioninio...

Abiturientai pateikė 1207 apeliacijas nuotrauka, foto

Švietimas, Šiemet abiturientai dėl valstybinių brandos egzaminų rezultatų teikė mažiau apeliacijų nei...

Ūkis, Paskelbta prieš 42 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 44 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 49 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...