Ar jaunimas išmano vietinę politiką?

Ar jaunimas išmano vietinę politiką?

Moksleiviai labiau domisi politika, negu jaunimas baigęs mokyklą, o šeima turi daugiau įtakos moksleivių nuomonei, negu būtų galima pamanyti. Atlikta jaunimo apklausa išryškino ir švietimo spragas.

Pirmadienį kavinėje "10 tiltų" vyko konferencija apie jaunimo politinį raštingumą, kurios metu buvo pristatyti Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo katedros mokslininkų tyrimų rezultatai.

Pilotinis tyrimas atliktas kaip dalis "Klaipėda - Europos jaunimo sostinė 2021" platformos "Dialogai" veiklų. Apklausoje dalyvavo per pusė tūkstančio 14-29 metų jaunimo iš Klaipėdos savivaldybės.

Tyrimu buvo siekiama ne tik išsiaiškinti jaunimo politinio raštingumo lygį, bet ir apskritai domėjimąsi politika, informacijos apie politiką šaltinius, žinias atskirose politikos srityse.

Apklausa parodė, kad jaunimas - vidutiniškai raštingas. Bendruosius dalykus, kas yra aukščiausi valstybės vadovai, kada vyksta rinkimai, jauni žmonės žino, tačiau apie vietos savivaldą - žinių mažai.

Moksleiviai labiau domisi politika, negu jaunimas, baigęs mokyklą. Būtų galima pamanyti, kad jaunimas apie politiką gauna žinias vien tik iš socialinių tinklų, tačiau apklausa parodė, kad moksleivių pagrindinis žinių šaltinis - šeima. Jie dažniau diskutuoja su šeimos nariais, o tėvų išsilavinimas ir pajamos taip pat turi įtakos jaunimo politinam išsilavinimui.

Pastebėta, kad, be šeimos, daugiausiai informacijos gaunama iš žiniasklaidos ir informacinių laidų. Jaunimas, kuris turėjo balsavimo teisę, dažniau skaitydavo vietinę žiniasklaidą internete, o socialiniai tinklai - antroje vietoje.

Atskleista, kad yra švietimo spragų, nes tyrimo dalyviai nurodė, kad mokyklose labiau mokoma apie pilietiškumą, bet ne apie politiką.

"Politinio neraštingumo grėsmė yra didelė. Žinios dėl rinkimų, kas už ką atsakingi, kaip balsuotojas gali išsirinkti savo interesus atstovaujantį asmenį, yra menkos. Neina į rinkimus, nes nesupranta kodėl reikia eiti, laukia šou. Jie neturi gebėjimų suprasti, kas kalbama rinkiminės kampanijos metu, o kai nesuprantama, labai lengva manipuliuoti", - kalbėdama apie jaunimo politinį suvokimą sakė tyrimo koordinatorė, Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros lektorė, politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili.

Konferencijos organizatoriai viliasi, kad pavyks bendradarbiauti su mokyklomis ir pagerinti jaunimo politinį raštingumą.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder