2020 m. rugsėjo 27 d. 11:29 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Antroji AB „Grigeo Klaipėda“ paraiška savivaldybei yra nepriimtina

2020-08-14, 14:19

Klaipėdos miesto savivaldybės inf.

Antroji AB „Grigeo Klaipėda“ paraiška savivaldybei yra nepriimtina nuotrauka, foto

© Virginijos KESMINĖS nuotr.

Reklama

Pirmą kartą, įvertinusi iš suinteresuotų institucijų gautas pastabas ir pasiūlymus dėl AB „Grigeo Klaipėda“ pateiktos paraiškos Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (toliau – TIPK) leidimui pakeisti, Aplinkos apsaugos agentūra (toliau – AAA) nusprendė jos nepriimti. Konstatuota, kad dokumente nepakanka informacijos ir duomenų, reikalingų leidimo sąlygoms nustatyti, todėl paraiška grąžinta tikslinimui ir papildymui.

Antrą kartą gautas iš esmės naujas dokumentas, kuriame, kaip ir pirmą kartą, – klaidinanti, prieštaringa, daug klausimų dėl ketinimų skaidrumo kelianti informacija.

„Ir šįkart teikiamai bendrovės „Grigeo Klaipėda“ paraiškai dėl TIPK leidimo pakeitimo Klaipėdos miesto savivaldybė turi esminių pastabų. Mums ne vis tiek, kokiu oru kvėpuoja klaipėdiečiai, todėl darysime viską, kad minėta bendrovė galiausiai pateiktų kompleksinį vaizdą, kur ir kaip ketina tvarkytis su itin taršiomis gamybinėmis nuotekomis. Dabar matome neatitikimų, prieštaringos informacijos, kurią būtina patikslinti, kad šie „netikslumai“ netaptų spraga nedoriems ketinimams, galimybe apeiti reikalavimus“, – sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis. Jis atkreipė dėmesį, kad visas abejones bendrovė galėtų išsklaidyti pateikusi vieną išsamų, o ne kelis skirtingus, atskirų segmentų, kaip dabar yra, dokumentus. 

Ketina išleisti itin taršias nuotekas

Naujojoje „Grigeo Klaipėda“ TIPK paraiškoje kalbama jau tik apie ketinimą nevalytas nuotekas išleisti Nemuno g. į AB „Klaipėdos vanduo“ nuotakyną, o ne apie esamų valymo įrenginių modernizaciją. Šių nuotekų tarša daug kartų viršija nustatytus normatyvus.

Klaipėdos savivaldybė pažymi, kad paraiškoje nurodytos gamybinių nuotekų, išleidžiamų  iš Nemuno g. 2 į nuotakyną BDS7, ChDS koncentracijos ženkliai viršija LR aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1–236 nustatytas ribines vertes. TIPK paraiškoje teigiama, kad laikinojoje sutartyje numatyta, jog į AB „Klaipėdos vanduo“ nuotekų tinklus gali būti išleidžiamos didesnės nuotekų teršalų koncentracijos nei nurodytos prisijungimo sąlygose. Siekiant neviršyti AB „Klaipėdos vanduo“ nuotekų valymo įrenginių leidžiamos apkrovos numatyta riboti suminę taršą. Esą viršijus nustatytą mėnesio suminį taršos kiekį, nuotekų išleidimas bus nedelsiant nutrauktas.

Klaipėdos savivaldybė kategoriškai nesutinka, kad AB „Grigeo Klaipėda“ į nuotakyną išleistų visiškai nevalytas, ženkliai ribines vertes viršijančias gamybines nuotekas, nes tai ne kartą tapo priežastimi, dėl ko AB „Klaipėdos vanduo“ buvo priversta stabdyti nuotekų priėmimą, o „Grigeo Klaipėda“ turėjo stabdyti technologinį procesą.

Savivaldybės specialistų vertinimu, gamybinės nuotekos turi būti išvalytos iki leistinų normų  ir tik po to išleidžiamos į nuotakyną. Pažymima, kad būtina išnagrinėti itin taršių AB „Grigeo Klaipėda“ gamybinių nuotekų tvarkymo alternatyvas bei galimą planuojamos ūkinės veiklos poveikį aplinkai ir visuomenės sveikatai.

AB „Grigeo Klaipėda“ paraiškoje taip pat nurodyta, kad „esant poreikui numatoma galimybė periodiškai valytas nuotekas (dumblo kompostavimo aikštelių filtratą) iš Dumpių nuotekų valymo įrenginių antrinio nusodintuvo išleisti į esamą išleistuvą (AB „Klaipėdos vanduo“ priklausantį nuotekų išleidimo kolektorių (į Kuršių marias)), sudarius vienkartinę/ laikiną sutartį nuotekų transportavimui su AB „Klaipėdos vanduo“. Nuotekos bus išleidžiamos vadovaujantis atskiram/ konkrečiam nuotekų išleidimui sutartyje nustatytomis sąlygomis“.

Vadinama Transportavimo sutartis tarp AB „Grigeo Klaipėda“ ir AB „Klaipėdos vanduo“ šiuo metu yra nutraukta pastarosios iniciatyva, tačiau popieriaus ir kartono gamybos įmonė deda pastangas ją atnaujinti. Argumentuojant, jog gali būti padaryta žala gamtai, prašoma sudaryti laikinąją sutartį dėl šiek tiek apvalytų paviršinių nuotekų (dumblo saugojimo aikštelių filtrato) išleidimo per „Klaipėdos vandenų“ įrenginius.

Klaipėdos savivaldybės pozicija tokia: kadangi įmonė Dumpiuose apvalytą dumblo kompostavimo aikštelių filtratą planuoja išleisti į AB „Klaipėdos vanduo“ valytų nuotekų kolektorių, kas yra prilyginama išleidimui į gamtinę aplinką (Kuršių marias), TIPK paraiškoje turėtų būti pateikti visi reikalingi duomenys (likutinis užterštumas ir kt.). Savivaldybės nuomone, teiginys, kad AB „Grigeo Klaipėda“ neišleidžia nuotekų į paviršinį vandens telkinį, yra neteisingas ir klaidinantis.

Prašo pateikti techninį sprendimą

AB „Grigeo Klaipėda“ pateiktoje paraiškoje teigiama, kad išvalytos nuotekos (50 kub. m per dieną) iš Dumpių nuotekų valymo įrenginių asenizacine mašina pagal poreikį pervežamos į mieste bendrovės teritorijoje Nemuno g. 2 esančią bendrą nuotekų siurblinę ir kartu su susidarančiomis gamybinėmis ir paviršinėmis nuotekomis, išleidžiamos į AB „Klaipėdos vanduo“ nuotekų tinklus.

Toks verslo logika nepaaiškinamas sprendimas kelia rimtų abejonių. Kodėl nuotekas iš rajono teritorijos per visą miestą transporto priemonėmis reikia gabenti išpilti į įmonės teritoriją? Savivaldybės specialistų nuomone, įmonė turėtų pateikti schemą su detaliu paaiškinimu, kad niekam nekiltų klausimų, ar bent techniškai toks sprendimas yra įmanomas.

Reklama

Be to, pagal šį modelį „Grigeo Klaipėda“ teoriškai turėtų dirbti jau dabar, tačiau teisinio pagrindo šiai veiklai nėra (nėra sutarties).

Grąžinusi papildyti pirmąją popieriaus ir kartono gamyklos paraišką AAA pažymėjo, kad „Grigeo Klaipėda“ privalo atlikti poveikio aplinkai vertinimo procedūras. Kol jos nėra atliktos, AAA „negalės priimti AB „Grigeo Klaipėda“ paraiškos TIPK leidimui pakeisti“.

Tokio dokumento svarbą akcentuoja ir Klaipėdos miesto savivaldybė. „Manome, kad visiems įmonės planuojamos ūkinės veiklos  pakeitimams turėtų kompleksiškai (bendrai ) atliktas vienas poveikio aplinkai vertinimas  vadovaujantis Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatyta tvarka“, – rašoma rugpjūčio 13 d. Klaipėdos savivaldybės rašte Aplinkos apsaugos agentūrai.

Žymos: grigeo

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos jūrininkų ligoninė šių metų birželį patyrė kibernetinę ataką. Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Jūrininkų ligoninė birželį patyrė kibernetinę ataką nuotrauka, foto

Dienraščio „Vakarų ekspresas“ redakcija tęsia konkursą „Automobilių statymo ypatumai“. 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Pasitinkant Vairuotojų ir keliaujančiųjų dieną Klaipėdos apskrities pareigūnai dar kartą priminė, kad...

Išvengti nelaimių kelyje padėtų atsargumas nuotrauka, foto

Nelaimė Slengiuose, kai antradienį žuvo iš šalutinio kelio paspirtuku išvažiavęs ir po...

Po tragedijos Klaipėdos rajone: gyventojai jaučiasi negirdimi, žada sukilti nuotrauka, foto

Lietuvoje – 90 naujų koronaviruso atvejų nuotrauka, foto

COVID-19, Lietuvoje praėjusią parą nustatyta 90 naujų koronaviruso atvejų. 37 iš jų registruoti...

Kaip prekybos centrai mus apgauna: 10 gudrybių, apie kurias reikia žinoti nuotrauka, foto

Euras, Šie rinkodaros specialistų triukai verčia išleisti pinigus daiktams, kurių neketinote įsigyti.

Suvestinė: vagystės ir girtai vairuotojas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2020-09-25 apie 20.27 val. Palangoje, Valteriškės g., pastebėta, kad, per, galimai, neužrakintas...

Vienas mirė bare, kita - greitosios automobilyje nuotrauka, foto

Kriminalai, Bare mirė žmogus

COVID-19, Paskelbta prieš 19 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 44 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...