2021 m. kovo 2 d. 20:08 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Ant marių kranto rusai statys trąšų gamyklą?

(7)

Ant marių kranto rusai statys trąšų gamyklą? nuotrauka, foto

NERIMAS. Baiminamasi ne paties kalio, o jo gamybos proceso. Asociatyvioje nuotraukoje netoli kalio kasyklos Solikamske atsivėrusi didžiulė smegduobė.

Reklama

Šventosios turizmo asociacijos vadovas Kęstutis Oginskas sunerimęs - gali atsirasti naujas Astravas ant Kuršių marių kranto Karaliaučiaus srityje prie Labguvos, nes jau išduota licencija kalio gavybai. Jo manymu, "...jeigu rusai įgyvendins milijardinį projektą, lietuviai Kuršių marias kaip rekreacinę zoną su visa Natura 2000 gali tik peržegnoti".

Deja, vakar gauti komentarų iš oficialių Lietuvos institucijų nepavyko, nes ši žinia jų tiesiog dar nepasiekė.

Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos direktoriaus pavaduotojas Vaidas Gricius teigė pirmą kartą apie tai girdintis.

Tokios informacijos neturėjo ir Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Romualdas Dužinas. Jis pažadėjo pasidomėti, bet įspėjo, kad greitai komentaro nesitikėtume.

Vandenų išteklių, žuvininkystės ir akvakultūros tyrimų grupės narys dr. Antanas Kontautas apie tai girdėjo, bet dar nespėjo įsigilinti. Jo manymu, jeigu tai būtų daroma tvarkingai, gal tas kalio kasimas ir nebūtų toks pavojingas, bet kadangi tai bus daroma neprognozuojamoje Rusijoje, kelia nerimą.

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslo darbuotojas Sergejus Suzdalevas mano, kad tikriausiai prieš išduodant licenciją buvo atliktas poveikio aplinkai vertinimas. Kitas dalykas, kalis - šarminis metalas, kaip ir natris ar magnis, yra randamas gamtoje ir nėra pavojingas elementas.

Reklama

Jis nesukelia neigiamų pasekmių nei Kuršių marioms, nei Baltijos jūrai. Jis daug kur figūruoja, beje, yra reikalingas ir žmogaus organizmui. Kalis labai panašus į natrį (druskos) ir naudojamas trąšų gamyboje, kuriomis tręšiami augalai. Bent jau kol kas S. Suzdalevas nemato pagrindo baimintis.

Šiemet lapkričio 18 d. Rusijos federalinis geologijos fondas išdavė licenciją AB "Kompleksinės kalnakasybos investicijos" išžvalgyti didelę teritoriją kaimelyje Krasnyj Bor (jo šiaurėje - 11,62 kv. km, rytuose - 19,59 kv. km).

Šis kaimelis yra 7 km į pietryčius nuo Polesko Kaliningrado srityje. Licencija galioja iki 2044 metų. Planuojamos 56,7 milijardo rublių investicijos.

Šaltiniai Rusijoje teigia, kad tai ne kaliningradiečių, o Maskvos projektas. Patys kaliningradiečiai yra sunerimę, nes dėl kalio kasyklų Rusija turėjo problemų. Pavyzdžiui, 2014 m. netoli kalio kasyklos Solikamske buvo atsivėrusi didžiulė smegduobė.

Pasak K. Oginsko, problema yra ne pats kalis, bet tai, kad jis bus perdirbamas. "Vadinasi, lietus plaus uolienas ir kalis pateks į dirvožemį, o paskui ir į marias pietinėje pusėje.

Ta kasykla bus apie 10 km ar net mažiau nuo marių. Kalis nėra nuodas, ir žuvys, ko gero, kaip nors prisitaikys. Tačiau turint galvoje rusišką gamybos procesų kultūrą, mums gali kilti problemų.

Reklama

Manau, tai visiškai nesuderinama su UNESCO paveldu. Visada sakydavau, kad mums pasisekė, nes Kuršių marių dalis nėra nei urbanizuota, nei pramonizuota. Kalis yra paklausi medžiaga, rusai ant marių kranto statys kalio sulfato trąšų gamyklą, jas eksportuos per Kaliningrado uostą, o mums liks tik pasekmės.

Duok Dieve, kad aš būčiau neteisus", - sakė K. Oginskas.

Sekdamas feisbuke rusų diskusiją ta tema jis susidarė tokią nuomonę: "Patys kaliningradiečiai supranta, kad tai ilgalaikis projektas su galimomis pasekmėmis. Mums reikia susirūpinti, nes tie kalio kalnai nuo Tauragės bus per 50-60 kilometrų. Bus Astravas, tik kiek kitoks.

Iš rusų diskusijų aišku, kad tai ne pirmoji kalio kasykla, ne pirmi jo terikonai. Jau buvo kilę problemų, tai jos gali persikelti į Kaliningrado sritį. Gaila, nes čia yra neliesta gamta."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

va

2019-12-31   18:23

IP: 85.232.128.55

ne bobu rejkalas kur ir ka statyti

Taj

2019-12-31   15:41

IP: 188.69.212.96

"Sergejus Suzdalevas" nemato problemos. Genai kalba už save.

Sanka

2019-12-31   12:25

IP: 62.80.225.48

Vata iš Klaipėdos nerimsta. Viso gero okupantai, bilietus galiu nupirkti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Įvairiose miesto vietose tenka pamatyti stovinčius automobilius, ant kurių užklijuoti lipdukai ką...

Reklaminius automobilius patraukti nelengva nuotrauka, foto

Pirmadienį buvo aptarta, kokios konkrečiai dviračių takų jungtys Klaipėdoje bus tvarkomos per...

Pėsčiųjų ir dviračių tiltą rengs tik po architektūrinio konkurso nuotrauka, foto

Socialinėje erdvėje vėl piktinamasi, kad AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanija ("Klasco") krauna...

Vėl skundžiamasi, kad „Klasco" dulkina nuotrauka, foto

Nuo kovo 5 d. atidaroma AB "Smiltynės perkėla" Senoji perkėla, kuri buvo...

Atidaroma Senoji perkėla nuotrauka, foto

Paskolų rinka signalizuoja apie krizę nuotrauka, foto

Euras, Praėjusiais metais vartojimo kredito davėjai (ne kredito įstaigos), įskaitant ir tarpusavio skolinimo...

FNTT sulaikė Kauno termofikacinės elektrinės savininką Rimandą Stonį nuotrauka, foto

Kriminalai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos verslininkų...

Įstatymo pataisa: patelių šeimininkai turės apsispręsti nuotrauka, foto

Gyvūnai, Siekiant sustabdyti neplanuotą gyvūnų augintinių dauginimąsi, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme siūloma...

Nuo koronaviruso mirė vilos „Auska“ direktorius nuotrauka, foto

COVID-19, Vakar (2021-03-01) įvyko skaudi netektis. Eidamas 54-uosius savo gyvenimo metus, neįveikęs pandemijos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...