2020 m. rugpjūčio 6 d. 13:21 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Žvejai mėgėjai kyla į kovą už Kuršių marių žuvis

(3)

Reklama

Klaipėdos miesto gimtadienio dieną visai nešventiškai nusiteikę apie tūkstantį žvejų mėgėjų susirinko Kruizinių laivų terminale, į protesto akciją “Grąžinkime Kuršių marioms gyvybę” ir garsiai išreiškė reikalavimą uždrausti verslinę žvejybą Kuršių mariose.

Akciją surengusi asociacija "Lašišos dienoraštis" išdėstė argumentus, kodėl būtina kuo greičiau imtis neatidėliotinų veiksmų ir užtikrinti tvarų gamtos išteklių naudojimą, atkuriant žuvų populiaciją Kuršių mariose.

Anot akcijos rengėjų, Aplinkos ministerijos užsakymu, Gamtos tyrimų centro mokslininkai atliko Kuršių marių analizę ir nustatė, kad žuvų bendrijos dydžio indeksas rodo labai blogą būklę.

Akcijos organizatorius, asociacijos “Lašišos dienoraštis” vadovas Kęstutis Klimavičius pažymėjo, kad problemos mastas yra katastrofiškas. "Kažkas gauna iš žvejybos Kuršių mariose milijoninius pelnus ir dar kompensacijas iš valstybės. Mes visi mokame, kad kažkas nepataisomai eikvotų gamtos išteklius. 48 verslo įmonės, kurios žvejoja tik Kuršių mariose, 2018 metais deklaravo 818 tonas žuvies ir tik viena iš jų deklaravo pagaunanti lašišas.

Kuršių mariose pagautas lašišas žvejams verslininkams yra draudžiama parduoti, o gaudyklėmis sugautas - privaloma paleisti, tačiau tinklais paimti leidžiama kaip priegaudą ir naudoti savo reikmėms. Prasidėjus lašišinių žuvų migracijai, visos pamario turgavietės ir rūkyklos yra užpildytos į mūsų upes plaukiančiomis lašišomis.

Žvejų verslininkų pelnas per metus siekia tik 120 000 eur. Šiose įmonėse dirbo 132 žmonės, kurių vidutinė mėnesinė alga 261 eur. Kuršių mariose žvejojančių verslininkų valstybei sumokėta suma per metus – 221 000 eur, įskaičiuojant visus mokesčius.

Žvejai mėgėjai kiekvienais metais, pirkdami žvejo bilietus, valstybei sumoka apie 1,7 mln. Eur. Žvejo mėgėjo bilieto kainą padidinus 1 eur. galima būtų kompensuoti visų verslinių įmonių, žvejojančių Kuršių mariose, patirtus nuostolius, kurie sudaro 120 000 eur.

Žvejams verslininkams leidžiama pasiimti nelegalaus dydžio žuvis ir jas parduoti, o žvejui mėgėjui už nelegalaus dydžio sugautą, pvz. starkį grėstų bauda iki 300 Eur, o gamtai padaryta žala įvertinta - 145 eur.

Nors Aplinkos ministerija ir priėmė sprendimą, kad iš gaudyklių visos lašišos privalo būti paleistos, tačiau, dėl neaiškių priežasčių, palikta galimybė statomaisiais tinklaičiais sugautas lašišas bei šlakius paimti ir naudoti “savo reikmėms”, tokiu būdu suteikiant idealią galimybę žvejams verslininkams sukčiauti, tikrinimo metu teigiant, kad ši žuvis pagauta ne gaudykle, bet tinklais.

Aplaidžiai, o galbūt ir specialiai, paliktas punktas leidžiantis būtent lašišų migracijos metu (nenumatant jokių išimčių), naktimis statyti 70-80 mm akių dydžio tinklaičius, kurie pagal pateiktus ichtiologų duomenis sugauna net 63,5 proc. visų lašišų", - dėstė skausmingus faktus K. Klimavičius. Jo žodžius patvirtino ir kiti akcijos metu pasisakę žvejai - mėgėjai.

Žvejybos gidas Andrius Jakštas pažymėjo, kad žuvų pagavimas Kuršių mariose taip sumažėjo, kad jo verslas plukdyti žvejus mėgėjus į marias prarado prasmę. "Praėjusiais metais pajamos krito tris kartus. Aš savo laivą pardaviau ir verslą uždariau, bet yra jaunų žvejybos gidų, kurie ėmė paskolas tikėdamiesi plėtoti šią veiklą", - kalbėjo žinomas žvejybos gidas.

Protesto akcijoje dalyvavo daug politikų, Seimo narių, taip pat ir Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika. Pastarąjį žvejų bendruomenė pasitiko švilpimu ir šūksniais "gėda".

Reklama

Ministras viešai pripažino pritariantis žvejų mėgėjų reiklavimams ir teisinosi, kad priimti įstatymą, draudžiantį verslinę žvejybą Kuršių mariose trukdo "politinis brakonieriavimas" bei Kaimo reikalų komiteto stabdžiai.

"Artimiausiu metu įkursime fondą iš kurio bus kompensuojama žvejams, kurie laisvanoriškai paliks žvejybos Kuršių mariose verslą. Tikiu, kad jau rudenį tinklų Kuršių mariose neliks. Aš įstatymą pasirašysiu", - žadėjo ministras.

"Aš politikų pažadais netikiu. Sąmoningai organizuojame akciją prieš rinkimus ir pakvietėme kandidatus. Geriau tegu jie papuola ant mėgėjų žvejų kabliuko nei į žvejų verslininkų tinklus",- komentavo ministro pasisakymą K. Klimavičius.

Beje, politikams žvejai įteikė po dovanėlę - po rūkytą sterką, kokį gali gaudyti ir rūkytą parduoti žvejai verslininkai, tačiau žvejai mėgėjai už tokio dydžio žuvį sumokėtų 450 Eur baudą.

Nuotraukų galerija

 

© Vitos Jurevičienės nuotr.

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Vitos Jurevičienės nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-08-03   01:05

IP: 185.11.26.161

Verslininkus i sodzialka! Valstybe valdoma nemastanciu....

Farvateris

2020-08-02   23:30

IP: 185.11.26.161

Siaubas, kiek šio primityvaus "hobio" garbintojų...

Kis

2020-08-01   18:54

IP: 78.61.191.164

kokie sirdziai pazistami nesutarimai tarp zveju.Tu zveju palike desimtis,o zuvu nelieka del uzterstumo,tai vyksta Kursiu mariose,prikranteje ir juroje.Kas paliko is Baltijos juros?Ji man panasi ne i jura,o sodzialka(pruda)mano kaime per vandens zydejima.Kas mate tokia jura,labai grazus vaizdelis,o ka sako?Paskaitykite populiarios literaturos.Bet ir toliau skaiciuojant,zuvies tikrai nedauges chemija is aplinkos ir imones panasios i KLaipedos "grigeo"jie niekada neturejoCPK valymo irenginiu,maciau ir uosciau savo akimis ir nosimi nuo 1983 metu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Po didžiulės nelaimės antradienį Libano sostinėje, Beiruto jūrų uoste, įvykus milžiniškam sprogimui...

Pavojinguosius krovinius sandėliuoti Klaipėdos uoste draudžiama nuotrauka, foto

UAB "Laivo "Venus S" direktorius Vaidas Lomsargis sako, kad, nepaisant to, kad...

Laivas "Venus S" po 13 metų paliko Klaipėdą nuotrauka, foto

"Per karantiną kai kurie laivai, kuriuose buvo ypatinga situacija, kuriuose iškilo grėsmė...

Nuotolinis laivų vedimo būdas pravers ir ateityje nuotrauka, foto

Lietuvos stiprybė – visus metus neužšąlantis Klaipėdos uostas su tranzitui itin palankia...

Kapitonas M. Bastakis: „Turime didžiulį potencialą tapti konkurencinga jūrine valstybe“ nuotrauka, foto

Ūkininkai vėl pjauna ne tik javus, bet ir elektros stulpus nuotrauka, foto

Ūkis, Šiemet užfiksuota 11 įvykių, kai dėl žemės ūkio technikos kliudytų ar nugriautų...

Studijuoti į Klaipėdą – iš Vilniaus, Kauno ir net iš už Atlanto nuotrauka, foto

Švietimas, „Klaipėdoje gyvenu jau dvejus metus, ir be galo įsimylėjau šį nuostabų miestą!“...

Šeštadienį Klaipėdoje - neįgaliųjų sporto festivalis nuotrauka, foto

Sportas, Jau šį šeštadienį Klaipėda įvairių Lietuvos miestų neįgaliuosius suburs į pajūrį, į...

Mokslo metai prasidės mokyklose nuotrauka, foto

Švietimas, Netylant kalboms apie antrosios koronaviruso bangos atėjimą ir vis garsiau spėliojant, kaip...

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...