2019 m. birželio 27 d. 01:56 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Nustojo plakusi buriuotojo širdis.

2002-09-19, 12:00

Lietuvos buriuotojų sąjungaKlaipėdos jūrinis buriuotojų klubas

Rudens regata Baltijoje, kur eikliausios Lietuvos kreiserinės jachtos varžėsi dėl kapitono Stasio Marcinkevičiaus taurės, buvo paskutinė klaipėdiečiui Sauliui Tamkvaičiui - atvirose jūros platybėse netikėtai nustojo plakti garsaus buriuotojo širdis.
Artimiesiems ir visai sporto visuomenei tai skaudi netektis - vos peržengęs penkiasdešimtmečio ribą, iš gyvenimo pasitraukė, atrodo, dar taip neseniai šauniomis pergalėmis įvairaus rango regatose Lietuvos ir Klaipėdos vardą garsinęs buriavimo profesionalas.
Tėvo buriuotojo ir brolio pavyzdžio įkvėptas dešimtmetis Saulius Klaipėdoje pirmą kartą įlipo į jachtą ir nuo to laiko su vėjais galynėjosi iki paskutinės savo gyvenimo akimirkos, palikdamas gilų pėdsaką Lietuvos buriavimo sporto istorijoje.
Fenomenalia intuicija jūroje ir fizine ištverme garsėjęs S. Tamkvaitis net vienuolika kartų buvo tapęs Lietuvos čempionu sportinių jachtų "Finn" klasėje. Vėliau jis skynė ne mažiau įspūdingas pergales jachtų "Soling" ir katamaranų "Tornado" lenktynėse.
Lyg meteoras Saulius įskriejo į Sovietų sąjungos buriavimo elitą, tais laikais dažniausiai prieinamą tik Maskvos ir Leningrado atstovams. Lėšų ir gero inventoriaus stoka varžė talentingo sportininko galimybes, tačiau ryžtas ir aistra įveikdavo didžiausias kliūtis.
1971 metais tapęs SSRS jaunimo čempionu jachtų "Finn" klasėje Saulius įrodė, kad ir mažų Baltijos šalių pasiuntiniai gali įveikti sovietinių sporto funkcionierių globojamus autoritetus. S. Tamkvaitis - pirmasis buriuotojas, kurio vardas buvo įrašytas į lietuvišką enciklopediją.
Baigęs aktyviai sportuoti S. Tamkvaitis burių nepadžiovė - sėdęs į kreiserines jachtas, daug metų sėkmingai lenktyniaudavo šalies ir tarptautinėse regatose. "Galvės" jachta, kuria ilgai buriavo, net du kartus buvo tapusi "Baltijos taurės" regatos nugalėtoja.
"Galvės" įgula laimėjo ir prestižinę Varnemiundės regatą Vokietijoje. Po šios pergalės S. Tamkvaitis su savo draugais tapo vienais pirmųjų Lietuvos buriuotojų, kuriems už aukštus pasiekimus buvo suteikti tarptautinės klasės sporto meistrų vardai.
Netikėta Sauliaus žūtis po burėmis dvelkia simbolika - jūros dvasia persmelktas buriuotojas nenustygdavo krante. Jachtklubas Smiltynėje buvo antrieji jo namai. Tapęs jachtos "Vakarė" kapitonu, jis išraižė Baltijos platybes, buvo aplankęs beveik visus aplinkinių šalių uostus.
Sąjudžio laikais S. Tamkvaitis su bendraminčiais laužė Lietuvos buriuotojus nuo pasaulio ilgai skyrusią geležinę uždangą - 1989 metų vasarą dalyvaudamas istoriniame žygyje per Atlantą, jachta "Lietuva" jis sėkmingai įveikė vandenyną maršrutu Niujorkas-Klaipėda.
S. Tamkvaitis su dviem savo broliais buriuotojais rengėsi apiplaukti ir pasaulį. Deja, svajonei nebuvo lemta išsipildyti. Į šią kelionę Saulius norėjo paimti ir savo sūnų Vilių - nuo mažumės pradėjęs buriuoti jaunuolis su tėvu buvo ir jam lemtingame reise.
Saulius nebuvo iš tų, kurie žodžius vyniojo į vatą. Subtiliu humoru pasodrintą teisybę jis išsakydavo atvirai, nieko nebijodamas. Draugų pagarbą jis pelnė už tiesų savo būdą ir principingumą. Per smarkiausius štormus jūroje su šiuo žmogumi visi jautėsi saugiai.
S. Tamkvaitis skaudžiai pergyveno, kad atgavusioje nepriklausomybę Lietuvoje buriavimo sporto prestižas ėmė smukti, ir džiaugėsi geromis permainomis. Propaguodamas buriavimą jis į jūrą plukdydavo ir vaikus. Jachta "Vakarė" Baltijoje buriavo apie tūkstantis žmonių.
Skaudu, kad išplaukęs į rudens vėjų laižomą Baltiją Saulius netikėtai pakeitė savo gyvenimo laivo kursą, pasukdamas jį amžinybės link. Į paskutinę kelionę buriuotoją lydėjo žuvėdros ir jūros bangų mūša.
Lietuvos buriuotojai reiškia gilią užuojautą tragiškos netekties prislėgtai velionio šeimai ir artimiesiems. Šviesus S. Tamkvaičio atminimas išliks visų jį pažinojusių žmonių širdyse.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Klaipėda kvies kurti pažangiausius sprendimus šiandienos ir ateities uostams. Hakatonas “Portathon Baltic...

Klaipėdoje vyks uosto technologijų hakatonas nuotrauka, foto

Pasaulyje birželio 25 d. minima kaip Tarptautinė jūrininkų diena. Pasak Lietuvos jūrininkų...

Lietuvoje Jūrininkų diena nešvenčiama nuotrauka, foto

Tęsiame rašinių ciklą, pasakojantį apie tai, kas slypi už uosto tvoros. Šį...

Kur dingo tarą žvejams gamindavęs kombinatas "Progresas" nuotrauka, foto

Šeštadienį 6 val. gautas pranešimas, kad AB „DFDS Seaways“ kelto „Athena Seaways“,...

Išgelbėta lenkų jachtos įgula nuotrauka, foto

Rūkytos žuvies mėgėjai Palangoje turi kuo džiaugtis nuotrauka, foto

Vasara, Lietuviams poilsis prie jūros neatsiejamas nuo vieno produkto - rūkytos žuvies. Tiesa,...

Karščiausią dieną nustebino pliaže pamatytas reginys nuotrauka, foto

Vasara, Sinoptikai prognozuoja, kad trečiadienis net ir pajūryje gali būti ypatingas – tikėtini...

Klaipėdos irkluotojų pergalės Šiauliuose nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vyko atviras Lietuvos jaunučių čempionatas, Lietuvos irklavimo federacijos II taurės etapas...

Palangos paplūdimyje - kovos už gyvybę nuotrauka, foto

Kriminalai, Palangoje - kraupi poilsiautojo mirtis. Sekmadienį vandenyje vyrą pastebėjo ir ištraukė paplūdimyje...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...