2020 m. gruodžio 1 d. 11:31 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Ministerijai reikia pagalbos

Jūrinis paveldas

Neseniai Susisiekimo ministerijoje užduotas klausimas - ar Lietuvoje gerbiamas jūrinis laivinis paveldas? Ministerijos sekretoriaus Arvydo Vaitkaus teigimu, ministerija nepajėgi viena įgyvendinti naujų idėjų.

A. Vaitkus tikina, kad Lietuvoje istorinis paveldas yra gerbiamas. Pasak jo, jeigu kas nors turėtų konkrečių pasiūlymų, jog reikia įteisinti kokį nors punktą dėl jūrinio laivinio paveldo vienu ar kitu teisės aktu, Susisiekimo ministerija tam talkintų.

"Šiandien vien tik išmesti idėją neužtenka. Ministerijoje, o konkrečiau Vandens transporto departamente nėra tiek žmonių, kad jie galėtų dirbti prie vienos ar kitos idėjos - neturi tiek laiko. Įgyvendinant svarbias idėjas ministerijai reikėtų pagalbos", - sakė sekretorius

Pasak jo, Lietuvos jūrinės istorijos ir kultūros klubo "Budys" atstovai kalba abstrakčiomis frazėmis, mėtosi kaltinimais jų neargumentuodami, pavyzdžiui, postringavimų apie laivo užgrobimą jis sako taip ir nesupratęs.

Ar "Olga"- Lietuvos vertybė?

"Budys", dar vadinamas istorinių laivų klubu, turi 30 laivų. Iš jų 9 laivai įtraukti į Lietuvos kultūros vertybių sąrašą. Seniausi jų - "Olga", kuriai 102 metai, ir "Peer Gynt", kuriam 90 metų. Laivų priežiūrai, kad jie dar galėtų plaukti, išlaikymui reikalingos nemažos lėšos.

Beje, yra abejojančių, ar "Olga" - vokiečių laivas - turėtų būti Lietuvos kultūrinių vertybių sąraše. Esą tokių laivų Vokietijoje yra apie 1000. Kad ir kaip būtų, šio laivo istorija labai įdomi.

Į Klaipėdą jis atplukdytas 1998 m. Tada jo pavadinimas buvo "Visnes". Iš norvego jį, jau visiškai negalintį plaukti, buvo nusipirkęs Zigmas Steckis, ketinęs prikelti naujam gyvenimui ir parduoti.

Šis laivas statytas Vokietijoje kaip dvistiebis burinis motorinis laivas. Kadaise jis turėjo 208 kv. m burių. Per karą juo vokiečiai gabeno slaptus krovinius. Iki 1949 m. jo pavadinimas buvo "Olga", tik vėliau "Visnes".

Nors daugiausia šio laivo savininkai buvo norvegai, tačiau vienu metu jis priklausė mafijos tėvui Al Kaponei ir į Ameriką gabeno kontrabandinį spiritą, kol 1991 m. buvo sulaikytas su šiuo kroviniu. Klaipėdoje jo pavadinimas pakeistas į ankstesnįjį. Dabar jo savininkė UAB "Ristata ir partneriai" .

"Olga" - labai senas ir gražus laivas. Jis įtrauktas į valstybės saugojamų vertybių sąrašą. Jo Klaipėdai pavydi kiti uostai. Jeigu iš Norvegijos fondo bus gauta lėšų, jis bus taip restauruotas, kad Klaipėdos universiteto burlaivis "Brabander" prieš jį bus kaip apgailėtinas žaislas", - mano "Budžio" klubo, kuriame registruotas šis laivas, pirmininkas Kostas Frankas.

"Peer Gynt" "užgrobimas"

K. Franko teigimu, prieš gerą dešimtmetį Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija (VVVLI) užgrobė klubo jachtą "Peer Gynt". Lietuvos nepriklausomybės atgavimo pradžioje "Budys" ir Klaipėdos savivaldybė buvo įsteigę ne pelno organizaciją "Dangės uostas", kuri jau seniai turėjo būti likviduota. Ją likviduoti siūlyta ir 1997 m., bankroto byla iškelta 2006 m. spalį, o nutarta likviduoti 2007 m. sausio 23 d.

Pasak klubo pirmininko, laivo popieriai buvo taip gudriai suvelti, kad VVVLI Klaipėdos skyriaus knygose įrašyta, jog "Peer Gynt" priklauso "Dangės uostui". Buvę nuspręsta, kad jis turi būti parduotas aukcione, o už jį gautais pinigais sumokėtos skolos Aidui Palubinskui, turėjusiam tą bendrovę likviduoti.

K. Frankas pasakojo, jog 1997 m. "Peer Gynt" vienas Klaipėdos veikėjas atidavęs piliečiui iš Kauno. Jachta buvusi nugabenta į Kauną ir paslėpta garaže. Kadangi ji yra valstybės saugomų vertybių sąraše, klubui pavykę ją susigrąžinti, tačiau įrašas taip ir likęs inspekcijoje, kad ji yra "Dangės uosto" nuosavybė. Klubo "Budys" pirmininkas sako esą VVVLI iš klubo yra pavogusi du laivus.

VVVLI viršininko pavaduotojas Jonas Lukša "Vakarų ekspresui" sakė 1999-2005 metais inspekcijoje nedirbęs, tad apie tuos laivus nieko nežinąs. Tačiau jis patikino dienraštį, kad jeigu klubas "Budys" kreiptųsi į inspekciją dėl minėtų laivų, būtų galima bandyti juos surasti.

Dalia BIKAUSKAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Vakarų laivų gamyklos įmonių grupės (VLG) dokų rikiuotę jau papildė antras „Panamax“...

AB „Vakarų laivų gamykla“ stiprina laivų remonto pajėgumus − eksploatacijai baigia ruošti antrąjį „Panamax“ tipo laivams skirtą doką nuotrauka, foto

Vartotojiškos tendencijos ir Baltijos jūros uždarumas nulemia tai, kad vandens taršos plastiku...

Tiriant plastiko taršą Baltijos jūroje bus naudojami dronai ir palydovai nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija su Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė sutartį...

Pasirašyta sutartis dėl ES finansavimo nuotrauka, foto

Per dešimt šių metų mėnesių vieninteliam Lietuvos jūrų uostui pavyko ne...

Klaipėdos uoste – teigiamos krovos tendencijos nuotrauka, foto

"Metų klaipėdiečio" rinkimai - prasminga tradicija nuotrauka, foto

Metų klaipėdiečiai, Trisdešimties metų sukaktį rudenį paminėjęs dienraštis "Vakarų ekspresas" tęsia jau daugiau nei...

„Savanorystės alėja” jau netrukus džiugins pietinės Klaipėdos bendruomenę nuotrauka, foto

Sociumas, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“ (KLAS) įgyvendina projektą „Savanorystės alėja Marių...

Dar 1187 nauji koronaviruso atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 1187

Kitais metais bus pašaukta 3800 jaunuolių nuotrauka, foto

Lietuva, 2021 m. karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi sausio 7 dieną, atlikti nuolatinę...

Metų klaipėdiečiai, Paskelbta prieš 17 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 32 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 35 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...