2019 m. liepos 18 d. 02:11 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Lietuvoje Jūrininkų diena nešvenčiama

Lietuvoje Jūrininkų diena nešvenčiama nuotrauka, foto

PO VISĄ PASAULĮ plaukiojantis kapitono Juozo Liepuoniaus laivas "Python 191".

© Juozo LIEPUONIAUS nuotr.

Reklama

Pasaulyje birželio 25 d. minima kaip Tarptautinė jūrininkų diena. Pasak Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininko Petro Bekėžos, reikėtų imtis iniciatyvos, kad bent jau Klaipėdoje ši diena būtų kaip nors pažymima.

Tarptautinė jūrų organizacija (angliškas trumpinys - IMO) pasiūlė birželio 25 dieną minėti kaip Tarptautinę jūrininkų dieną. Jūrinėse valstybėse ji vienokiu ar kitokiu būdu minima, būna organizuojamas jūrininkų pagerbimas, tačiau Lietuvoje - ne.

Apie du trečdalius Tarptautinės darbo organizacijos, įkurtos 1919 metais, priimtų konvencijų ir rekomendacijų yra jūriniais klausimais. Daugiau kaip 80 proc. visų krovinių yra gabenama laivais. Jūrininko profesija visame pasaulyje yra išskirtinė savo darbo sąlygomis. Todėl priimtas sprendimas pagerbti jūrininkus, skiriant jų dieną.

"Gal kada nors ir pradėsime švęsti. Jau svarstome pradėti kelti šį klausimą. Esame tą dieną įtraukę į atmintinų jūrinių datų sąrašą. Šventei organizuoti reikalingos lėšos, suinteresuotų žmonių grupė. Gal to galėtų imtis jūrinės organizacijos ar įmonės? Reikia iniciatyvos ir laiko", - sakė P. Bekėža.

Lietuvoje jūrininkų, turinčių galiojančius jūrinius dokumentus, yra daugiau kaip 7 600. Be abejo, jų yra gerokai daugiau, nes kai kurie šį sunkų darbą dirba ir neturėdami diplomų, pavyzdžiui, kruiziniuose laivuose kaip aptarnaujantis personalas.

Paklaustas, kuo šiuo metu gyvena Lietuvos jūrininkai, P. Bekėža atsakė: "Yra nemažai iki šiol neišspręstų klausimų, nesutvarkyti visi teisės aktai. Dar daug kas nepadaryta iš to, ko reikalauja tarptautinė konvencija dėl darbo jūrų laivyboje, neišspręstas klausimas ir dėl įdarbinimo agentūrų. Lietuvos transporto saugos administracija nekontroliuoja, ar laikomasi Lietuvos įstatymo įdarbinant Lietuvos laivuose trečiųjų šalių jūrininkus. Neišspręsta ir skirtingo gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos jūrininkams problema. Tik tų, kurie dirba Europos ekonominės erdvės šalyse registruotuose laivuose, pajamos neapmokestinamos, o kitų apmokestinamos. Sveikatos draudimas irgi skirtingas mūsų šalies jūrininkams. Dabar, sumažėjus žmonių skaičiui Lietuvos transporto saugos administracijos Jūrų departamente, išlenda įvairių problemų, nes darbuotojai nespėja atlikti savo darbų. Tikėtina, kad klausimų ateityje tik daugės."

Reklama

Lietuvos jūrininkai dirba įvairių šalių laivuose, plaukioja pasaulio vandenynais ir jūromis. Jūrų kapitonų asociacijos pirmininkas kapitonas Juozas Liepuonius šiuo metu yra ginkluotosios apsaugos laive "Python 191", į Klaipėdą grįš tik liepos viduryje.

"Python 191" - tai naujas Singapūre pastatytas laivas, skirtas, pasak pono Juozo, kovoti su blogiukais (piratais, teroristais) Gvinėjos įlankoje. Laivo iliuminatoriai ir bortai padengti specialia danga, apsaugančia nuo kulkų. Maksimalus laivo greitis - 39 mazgai.

Kaip rašo J. Liepuonius, laivo plaukimo maršrutas Singapūras-Mauricijus (Port Luisas)-PAR-Port Elizabeth ir Warri uostas nuostabioje korupcinėje Nigerijos valstybėje.

KAPITONAS. Juozas Liepuonius, jeigu šiuo metu būtų Klaipėdoje, tikrai norėtų pasveikinti visus Lietuvos jūrininkus su Tarptautine jūrininkų diena, nors ji Lietuvoje ir nešvenčiama.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Kasmet į Klaipėdą atplaukiantys įspūdingi kruiziniai laivai sulaukia vis daugiau klaipėdiečių ir...

Lietuvą pasaulyje garsina Gargždų laivų statytojai nuotrauka, foto

Liepos 12 d. Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos priemonių projektų...

Šventosios jūrų uostui skirta 1,7 mln. eurų ES parama nuotrauka, foto

Galbūt tik atsitiktinumas, bet šiemet birželį krova Klaipėdos uoste, palyginti su tuo...

Arvydas Vaitkus: "Uostui padaryta milžiniška žala" nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...