2021 m. vasario 24 d. 20:18 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Kuro pylimas iš kanistrų kenkia labiau nei degalinė

(1)

Kuro pylimas iš kanistrų kenkia labiau nei degalinė nuotrauka, foto

Vidaus vandenys

Šilutės ir Klaipėdos rajonuose jau pastatytos ir dar bus statomos prieplaukos pramoginiams laivams, tačiau šiame krašte iki šiol nėra nė vienos degalinės, kurioje laivai galėtų papildyti kuro atsargas. Kuru čia apsirūpinama tiesiog jį pilant iš kanistrų, tad dalis jo patenka į vandenį.

Pasak Šilutės rajono savivaldybės administracijos Planavimo ir plėtros skyriaus vyriausiojo specialisto Nerijaus Gricevičiaus, degalinių trūkumas - ne tik Šilutės krašto, bet ir visos Lietuvos problema.

Viena iš priežasčių, kodėl šiame krašte neatsiranda degalinių, yra ir Aplinkos ministerijos sudaryti dideli trukdžiai. Tačiau rugsėjo pradžioje Šilutės rajono savivaldybėje vykusiame išvažiuojamajame Susisiekimo ministerijos posėdyje aukštesnio rango Aplinkos ministerijos atstovas, galintis atsakyti į visus kylančius klausimus, nedalyvavo.

Rizikingas verslas

N. Gricevičiaus manymu, analizuojant degalinių klausimą, reikia suprasti, kad, be kita ko, jis yra susijęs su privačiu kapitalu. Pasak jo, tokias degalines turėtų įrengti privatininkai, dirbdami kartu su savivaldybe.

Tačiau verslininkai bijo imtis šio verslo, nes Lietuvoje nėra tokios veiklos praktikos. Be to, sunku apskaičiuoti ir tokių degalinių poreikį, nes jomis laivai naudotųsi tik per navigacijos sezoną, kuris trunka 230 dienų. Taigi, be visų kitų dalykų, šis verslas dar yra ir rizikingas.

Kuriozinė situacija

Kadangi norint įrengti degalines kyla daug problemų, šiandien laivelių kuro atsargos papildomos pilant jį iš kanistrėlių. "Situacija iš tiesų kuriozinė. Aplinkos ministerija kelia labai daug reikalavimų kuro kolonėlėms, tačiau neatsižvelgia į tai, kad šiandien gamta yra labai teršiama, ir tai bus daroma tol, kol bus svarstoma, kokią saugią degalinę reikia įrengti. Šiandien iš tų kanistriukų į vandenį prapilama gana daug kuro", - "Vakarų ekspresui" sakė N. Gricevičius.

"Vakarų eksprese" jau rašyta, kad Šilutės rajone yra didžiausia pramoginių laivų koncentracija, kad rekonstruojamas Šilutės uostas, talpinsiantis gana daug laivų. Jame numatyta įrengti degalinę, tačiau, pasak Savivaldybės atstovo, kada ji atsiras, šiandien sunku pasakyti.

Svarstomi įvairūs variantai

Vidaus vandens kelių direkcijos (VVKD) iniciatyva yra sudaryta darbo grupė, analizuojanti problemas, susijusias su planais statyti laivų kuro degalines.

VVKD dėl degalinių turi kelis variantus, kuriuos teiks Susisiekimo ministerijai. Kuris iš jų yra priimtiniausias, ar degalinei statyti turi būti steigiama bendra įmonė kartu su verslininkais, ar degalinės statybą reikia įtraukti į koncesiją (kai valstybės turtas atiduodamas eksploatuoti privatininkams tam tikromis sąlygomis), ar bus įgyvendinamas atskiras investicinis degalinės statybos projektas, dar nenuspręsta.

Pasak VVKD generalinio direktoriaus Gintauto Labanausko, kad reikia bent vienos degalinės šiame krašte, niekas nesiginčija. Tačiau dabar reikia išspręsti klausimą, kokiomis lėšomis degalinė turi būti statoma. Preliminari vienos degalinės statybos kaina - apie 2 mln. litų.

Reikėtų keturių

VVKD pozicija - geresniais laikais šiame krašte turėtų būti bent 4 degalinės: dvi Nemuno žemupyje (Nidoje ir Uostadvaryje), nes čia, kur vyksta itin intensyvi laivyba, vienos neužtektų, viena Kauno marių prieplaukoje, kita - Kauno keleivinėje prieplaukoje.

Paklaustas, ar tokia degalinė atsiras ir Uostadvaryje, kur visai neseniai pastatyta nauja prieplauka, G. Labanauskas atsakė nežinąs, mat numatoma statyti mobilias degalines, kurios vienu metu galėtų būti vienur, kitu - kitur, atsižvelgiant į poreikius.

Šiuo metu VVKD užsakymu yra parengtas techninis plaukiojančios kuro degalinės laivams projektas. Kadangi neišspręstas finansavimo klausimas, šis projektas nėra įgyvendintas.

VVKD sudaryta darbo grupė nagrinėja ekonominius - teisinius degalinės įrengimo aspektus. Svarstomos dvi galimos alternatyvos:koncesijos ir valstybės investicijų projekto parengimas. Manoma, jog pirmo etapo metu tikslingiausia būtų įrengti vieną degalinę Nemuno žemupyje, o po to plėsti degalinių tinklą pagal poreikį.

Dalia BIKAUSKAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

buriuotojas

2010-05-02   07:35

Kad kolonele butu pelninga ja reiktu statyti universale t.y. laivams ir masinoms +parduotuvele. TAi ne tik verslas, bet ir didziule reklama kompanijai kuri pastatys pirmaja lietuvoje kolonele pramoginiams laivams. Aplinkosaugininkai bijo del savo siltu keduciu todel viska draudzia.Juk turietu suvokti kad kanistriukai tai didziule zala gamtai, o koloneleja viska galima kontroliuoti. Ai aplamai tai reiktu pradeti daryti nedelsiant juk gamta bendras turtas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

„Aš būčiau optimistiškesnė kruizinio laivų sezono planuotoja“, – sako Uosto direkcijos tarptautinių...

Klaipėdos kruizinis sektorius gali atsigauti anksčiau, nei tikėtasi nuotrauka, foto

Lietuvos jūrų muziejaus projektas "Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!" pristato dešimties iškiliausių moderniosios...

Viskas prasidėjo nuo nedidelės valtelės nuotrauka, foto

Vasario 18-ąją Lietuvos žiniasklaidoje pasirodęs pranešimas apie į Ramųjį vandenyną iškritusį lietuvį...

Išgelbėtas jūreivis tęsia kelionę į Pitkerno salas nuotrauka, foto

Ramiojo vandenyno pietinėje dalyje iš laivo iškritęs 52 metų jūrininkas iš...

Iš laivo iškritęs įgulos narys iš Lietuvos išgelbėtas po 16 valandų nuotrauka, foto

Svarsto didinti mokestį už darželį nuotrauka, foto

Klaipėda, Antradienį Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos ir socialinių reikalų komitete vykusioje aršioje diskusijoje...

Valdžia atėmė galimybę dirbti, bet atlyginti nuostolių neskuba nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Karantinas baigsis, tačiau dalis smulkių parduotuvių, kavinių, grožio ir kitų paslaugų įmonių...

S. Čaplinskas: siūlymas drausti medvilninių kaukių dėvėjimą yra neadekvatus nuotrauka, foto

Sveikata, Buvęs Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad naujausias ekspertų...

Manekenės žūties byloje kaltinamam A. Milteniui kitoje byloje teks sumokėti beveik 35 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, Vienas iš kaltinamųjų mįslingomis aplinkybėmis žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės baudžiamojoje byloje...

Klaipėda, Paskelbta prieš 34 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 48 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...