2019 m. birželio 26 d. 09:37 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Klaipėdos locmanų dujovežiai negąsdina

Klaipėdos locmanų dujovežiai negąsdina nuotrauka, foto

KITOKIE. Kadangi laivai dujovežiai vis dėlto yra šiek tiek kitokie, Klaipėdos vyriausieji locmanai, kaip dirbti su jais, treniruosis Danijos jūrų instituto treniruoklyje.

Neseniai Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir AB "Klaipėdos nafta", įpareigotos pastatyti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, specialistai lankėsi Ispanijos Huelvos uoste norėdami pasisemti SGD terminalų eksploatavimo patirties. Klaipėdos uosto vyriausiasis locmanas instruktorius Rimvydas Eitutis sako ten neišvydęs kažko ypatingo, ko nebūtų Lietuvos uoste, anot jo, ispanai šiems laivams itin didelių reikalavimų nekelia.

Ispanija turi 27 uostus ir 8 SGD terminalus, įskaitant ir Portugalijos. Taigi ispanų patirtis nemenka. Huelvos uostas pasirinktas todėl, kad savo konfigūracija ir įplaukimo sąlygomis yra labiausiai panašus į Lietuvos uostą.

Huelvos uoste leistina maksimali grimzlė - 11,5 m. Klirensas (gylio atsarga po kiliu) išoriniame laivybos kanale - 2 m, vidiniame kanale - 1,5 m, o prie krantinės - 1,2 m. Toks pats jis ir Klaipėdos uoste, nes tokie yra pasauliniai reikalavimai.

Ispanijos uoste dideli potvyniai ir atoslūgiai. Maksimaliai vandens lygis kinta 3,8 m. Tad ispanai laivą dujovežį į uostą veda likus valandai iki aukščiausio vandens lygio, paprastai 9 valandą. Klaipėdos uoste didelio vandens lygio kitimo paprastai nebūna, per parą jis pasikeičia 2-3 centimetrais, išskyrus didžiąsias audras. Suprantama, siaučiant dideliam štormui laivo dujovežio į uostą niekas nevestų.

Pasak Klaipėdos uosto vyr. locmano, ketinama dar aplankyti ir konservatyvesnės šalies, ko gero, Anglijos uostus, ir pasižiūrėti, kokie reikalavimai keliami dujovežiams tenai. Anot R. Eitučio, amerikiečių reikalavimai gerokai viršija europietiškas ribas, o Lietuva neturi nė tiek žemės, kad galėtų jų laikytis. Dar paklausimų bus pateikta Ispanijos Barselonos uostui, mat jo SGD terminalas yra mieste. "Vieną uostą pažiūrėjus spręsti, ką mes galima ir ko negalime Klaipėdoje, sunku", - sako R. Eitutis.

Terminalas krante

Huelvos SGD terminalas stovi už miesto. Tačiau jis yra už maždaug 400 m nuo naftos terminalo. Visai netoli SGD terminalo įrangos eina gatvė, kuria gali važiuoti bet kokios transporto priemonės. Už jos yra terminalo talpyklos. Taigi tarp terminalo krovos ir sandėliavimo įrangos yra įsiterpusi, vaizdžiai tariant, vieša gatvė.

SGD terminalas Huelvos uoste veikia jau 12 metų. Pastatytas 1984-1985 m., tačiau buvo gana mažas, tad 1999-2000 m. rekonstruotas ir padidintas. Dabar jis priima panašius laivus dujovežius, kurių atplaukimas planuojamas ir į Klaipėdos uostą. Tik Huelvos SGD terminalas yra krante, o Lietuvos uoste prie Kiaulės Nugaros salos stovės laivas talpykla, prie kurio švartuosis dujovežiai. Pasak R. Eitučio, esminio skirtumo tai neturi.

Kokios nors specialios įrangos Huelvos SGD terminale nėra, ji panaši į turimą "Klaipėdos naftos" terminale, tik aname dar kabo švieslentė, kurioje pateikiama informacija, kokiu greičiu artėja laivas. Įspūdį daro 2 cm storio ledo sluoksnis ant įrangos, netirpstantis šviečiant saulei ir esant 31 laipsniui šilumos. Terminalo krantinė apsaugota, joje gausu įvairių daviklių. Jeigu tik kas nors ne taip, tuoj gaunamas signalas. Kai suveikia 3 davikliai vienu metu, krova stabdoma automatiškai.

Pasak R. Eitučio, Huelvos uoste jokių apsauginių zonų nėra. Stovi prišvartuotas dujovežis, vyksta krovos darbai, o kiti laivai plaukia ir visai arti, ir toliau - jokių apribojimų nėra. Ispanai sakė, kad dujovežio krovos metu laivų greitis ribojamas, tačiau klaipėdiečiams atrodė, jog jie plaukia 8-10 mazgų greičiu. Klaipėdos uoste leistinas 6 mazgų greitis.

Lydi 5 vilkikai

Klaipėdiečiai stebėjo, kaip Huelvos uoste priimamas 286 m ilgio laivas dujovežis, kalbėjosi su uosto valdžios ir locmanų atstovais. Pasak R. Eitučio, itin didelių specialių reikalavimų laivams dujovežiams ispanai nekelia. Vienintelis dalykas, į ką buvo atkreiptas dėmesys, plaukiant dujovežiui uoste yra stabdomas kitų laivų eismas. Iš esmės turėtų būti ribojamas visų laivų eismas, tačiau ispanai, kaip ir kitų šalių uostininkai, nesusitvarko su mažaisiais ir pramoginiais laiveliais, tad iš esmės stabdomas tik didžiųjų laivų eismas. Tačiau mažieji laivai plaukia ne kanalu ir, esant reikalui, pasitraukia į šoną. R. Eitutis mano, kad mažųjų laivų kontrolė Klaipėdos uoste yra geresnė nei Huelvoje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Pasaulyje birželio 25 d. minima kaip Tarptautinė jūrininkų diena. Pasak Lietuvos jūrininkų...

Lietuvoje Jūrininkų diena nešvenčiama nuotrauka, foto

Tęsiame rašinių ciklą, pasakojantį apie tai, kas slypi už uosto tvoros. Šį...

Kur dingo tarą žvejams gamindavęs kombinatas "Progresas" nuotrauka, foto

Šeštadienį 6 val. gautas pranešimas, kad AB „DFDS Seaways“ kelto „Athena Seaways“,...

Išgelbėta lenkų jachtos įgula nuotrauka, foto

Valstybės valdomos bendrovės Smiltynės perkėla valdybos pirmininkas bei iš posto besitraukiantis bendrovės...

Iš pareigų traukiasi „Smiltynės perkėlos“ generalinis direktorius nuotrauka, foto

Vasaros koncertų ciklas vilioja pasinerti į muziką nuotrauka, foto

Renginiai, Vasariškos muzikos garsai birželio 27-ąją–liepos 23-iąją vilios apsilankyti šalia Klaipėdos koncertų salės...

SEB banko tyrimas: Lietuvoje stiprėja optimistinės nuotaikos nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje nuosaikiai didėja gyventojų optimizmas dėl finansinės ateities. SEB banko užsakymu atlikto...

Gamtininkai kvies susipažinti su meldinų nendrinukių perkėlimu į Žuvintą nuotrauka, foto

Lietuva, Šią savaitę gamtininkai kvies susipažinti su meldinių nendrinukių perkėlimu iš Baltarusijos į...

Birželio 26-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Datos: Tarptautinė kovos su narkomanija diena (JTO paskelbė 1987 m.) Tarptautinė diena...

Renginiai, Paskelbta prieš 23 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 38 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...