2020 m. gruodžio 3 d. 04:06 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Jūroje ieškos nuskendusių krantų

Jūroje ieškos nuskendusių krantų nuotrauka, foto

ŽVALGYTUVĖS. Rėkyvos ežero vietą, kur, įtariama, tarpukariu nuskendo lietuviškas oro pajėgų naikintuvas "Letov (Šmolik) 20L", Vladas Žulkus žvalgė dar pernai. Pasirengti nerti profesoriui padėjo Lietuvos karinių oro pajėgų vyr. puskarininkis Alvydas Tamošiūnas.

© Giedriaus BARANAUSKO ("Šiaulių kraštas") nuotr.

Reklama

Dėl ketinimų pertvarkyti aukštąsias mokymo įstaigas Lietuvoje Klaipėdos universiteto (KU) archeologų povandenininkų planai nenukentėjo - netrukus mokslininkai vyks ieškoti Rėkyvos ežere dingusio lėktuvo, o vėliau bus ieškoma prieš 8-10 tūkst. metų nuskendusių krantų, buvusių miškų ir žmonių pėdsakų.

Antrą gegužės savaitę KU atstovai važiuoja į Šiaulius. Karinėms oro pajėgoms jie yra įsipareigoję iš Rėkyvos ežero ištraukti karinio lėktuvo, kuris sudužo 1939 metais, liekanas.

Tiesa, nemažai projektų, galima sakyti, tik prasideda - vienas pradėtas pernai metų viduryje, o kitas - pabaigoje.

Vienas jų yra "Baltic Rim" projektas, kuriame Lietuva dalyvauja kartu su Danija, Suomija, Vokietija, Lenkija, Švedija. Jo metu turi būti nustatytas ir registruotas povandeninis kultūros paveldas - ir įvairiu laikotarpiu nuskendę laivai, ir galimai buvusios užlietos gyvenvietės.

Kitas yra Mokslo tarybos projektas "Mezolito-neolito žmonės ir Baltijos jūra: reliktiniai krantai ir gyvenvietės po vandeniu ir krante", finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų. Jis susijęs su seniausių gyvenviečių, seniausių užlietų krantų paieškomis ir tyrimais. Jį įgyvendina Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas. Projektui vadovaujantis profesorius V. Žulkus sako, kad bus ieškoma prieš 8-10 tūkst. metų nuskendusių krantų, buvusių miškų ir žmonių pėdsakų.

Šio projekto tikslas - dabartinėse Baltijos jūros pakrantėse ir užlietose reliktinėse pakrantėse po vandeniu ištirti ankstyvojo mezolito-ankstyvojo neolito apgyventas vietas ir rekonstruoti ankstyvojo holoceno gamtinius-kultūrinius kraštovaizdžius.

Reklama

Jūros dugnas bus tiriamas ties Juodkrante, Klaipėda, Palanga ir Šventąja. Dabartinėse pakrantėse (Svencelėje, Tyrų pelkėje, Aukštumaloje) bus atlikti archeologiniai tyrimai.

Iki 2021-ųjų jūroje tikimasi identifikuoti užlietus reliktinius kraštovaizdžius, nustatyti klimato kaitos periodus ir augmenijos raidą, gyvūnijos ir žmonių migracijos į dabartinės Lietuvos teritoriją kryptis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Šiandien Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos inicijuotam nutarimo projektui, kuriuo siekiama nustatyti Klaipėdos...

Specialusis įpareigojimas - laivų statybai, remontui, vėjo elektrinėms nuotrauka, foto

"Pagaliau“ – ko gero taip vienu žodžiu būtų galima įvardinti vadinamojo „laivo...

„Laivas skenduolis“ patrauktas nuo krantinės nuotrauka, foto

Vakarų laivų gamyklos įmonių grupės (VLG) dokų rikiuotę jau papildė antras „Panamax“...

AB „Vakarų laivų gamykla“ stiprina laivų remonto pajėgumus − eksploatacijai baigia ruošti antrąjį „Panamax“ tipo laivams skirtą doką nuotrauka, foto

Vartotojiškos tendencijos ir Baltijos jūros uždarumas nulemia tai, kad vandens taršos plastiku...

Tiriant plastiko taršą Baltijos jūroje bus naudojami dronai ir palydovai nuotrauka, foto

"Kantomannia" - kultūrines sienas atveriantis unikalus projektas nuotrauka, foto

Neringa, Sėkmingai įgyvendinamas vis didesnį pagreitį įgauna šiemet startavęs išskirtinis tarptautinis projektas „Immanuelis...

Keliui į LEZ kliūčių nemato nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė nemato kliūčių, kad būtų įrengtas naujas įvažiavimo kelias į Klaipėdos...

Specialusis įpareigojimas - laivų statybai, remontui, vėjo elektrinėms nuotrauka, foto

Jūra, Šiandien Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos inicijuotam nutarimo projektui, kuriuo siekiama nustatyti Klaipėdos...

Gargždai nuo kitos žiemos kelius prižiūrės kitaip nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Klaipėdos rajono savivaldybė yra paskelbusi konkursą centralizuotai kelių priežiūrai žiemos metu. Konkurso...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...