2019 m. birželio 20 d. 01:52 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Jūrinis rengimas Jungtinėje Karalystėje

(2)

2019-05-23, 17:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Jūrinis rengimas Jungtinėje Karalystėje nuotrauka, foto

LAIVAS. Jūrų kadetų korpuso laivas flagmanas - "TS Royalist". Jame kadetai moksi jūrinių įgūdžių.

© Organizatorių nuotr.

Šiemet rugsėjį duris atvers Klaipėdos jūrų kadetų mokykla. Deja, Lietuvoje žmonės dar labai mažai težino apie juos. Spausdiname Lietuvos karinių jūrų pajėgų mokymo centro specialisto, dimensijos kapitono Arvydo Piepaliaus parengtą straipsnį apie Jungtinės Karalystės (JK) jūrų kadetus.

Geru pavyzdžiu kuriant pradinio karinio rengimo sistemą Lietuvoje galėtų tapti JK patirtis. Šiuo metu maždaug trečdalis šios šalies ginkluotųjų pajėgų karininkų ir jaunesniųjų vadų yra komplektuojami per paramilitarinę pradinio karinio rengimo ir jaunesniųjų vadų kursų sistemą, pavaldžią Didžiosios Britanijos gynybos ministerijai ir jos finansuojamą.

Pirmieji tokie kursai Didžiojoje Britanijoje prie mokyklų ir universitetų atsirado dar 1908 m. Šiuo metu jie yra prieinami 19 universitetų, politechnikos institutų ir koledžų. Vienu metu tokiuose kursuose mokosi daugiau nei 3 tūkst. žmonių. Trimetės karinio mokymo programos universitetuose yra labai panašios į karo mokyklų mokymo programas. Pradiniame etape daugiau dėmesio skiriama praktiniams neauditoriniams užsiėmimams su ginklais ir karine įranga, taip pat lauko taktinėms pratyboms ir specialaus psichologinio pasirengimo mokymams. Kursų klausytojai taip pat studijuoja ginkluotųjų pajėgų organizacines struktūras, statutus, galiojančias taisykles ir reguliuojančius nurodymus. Taip pat praktikuojamas kovinis mokymas ir rengimas kartu su kariuomenės padaliniais.

Antrajame etape mokymas vykdomas specializuotai: pagal pajėgų rūšis, kovinių ginklų ir atskirų tarnybų profilius. Praktikuojamas ir individualus dviejų savaičių mokymas (stažuotės), galintis vykti ir už JK ribų.

Pasak karinių ekspertų, daugumos jaunimo, baigusio pradinį karinį rengimą, lygis vis dėlto nėra gana aukštas. Nepaisant to, britų karinė vadovybė mano, kad iš esmės pradinio karinio rengimo sistema atitinka visus reikalavimus ir yra svarbus indėlis į būsimųjų profesionalių karių rengimą.

Kadetų korpusai

Pirmasis kadetų korpusas buvo sukurtas "Rossall School" 1860 m., o netrukus ir garsiojoje "Eaton" mokykloje. Šiuo metu kadetų korpusai yra tiek privačiose Didžiosios Britanijos mokyklose, tiek ir daugelyje bendrojo lavinimo mokyklų.

Šiuolaikinės pradinio karinio rengimo sistemos pagrindą sudaro savanoriškos sukarintos mokyklų ir kolegijų jaunimo organizacijos - jungtiniai ir kariuomenės kadetų padaliniai, aviacinio parengimo kadetų korpusas ir jūrų kadetų korpusas. Dabar šiuose korpusuose yra daugiau nei 140 tūkstančių žmonių, iš kurių daugiau kaip trys tūkstančiai - silpnosios lyties atstovės.

Daugelis Didžiosios Britanijos kariuomenės karininkų savo karjerą pradėjo Jungtiniame kadetų korpuse (JKK). Tai jaunimo organizacija, kurią remia JK gynybos departamentas. JKK paskirtis: skatinti mokyklos disciplinos stiprinimą, padėti jaunuoliams ugdyti atsakomybę, nepriklausomybę, išradingumą, ištvermę ir atkaklumą.

Jaunuoliai ir merginos nuo 11 iki 18 metų amžiaus yra priimami į jungtinius kadetų padalinius. Iš pradžių vieneriems metams, paskui šis terminas pageidaujant gali būti pratęstas dar vieneriems metams. Pirmaisiais metais pagrindinis dėmesys skiriamas rikiuotei, šaudybai ir ginklams, antrieji mokymo metai - specializacijai.

Mokyklų karinio parengimo programos skiriasi priklausomai nuo kariuomenės rūšies, tačiau jose yra ir daug bendrų bruožų. Kadetai yra mokomi šaudyti iš šaulių ginklo, rikiuotės, įveikti kliūčių ruožą, orientavimosi, vadovavimo ir komandinio darbo bei pirmosios medicinos pagalbos įgūdžių. Užsiėmimų tematika yra labai plati. Pavyzdžiui, sausumos kariuomenės kadetai mokosi kovos be ginklo meno, transporto ir šarvuotų transporto priemonių priežiūros, jodinėjimo žirgais, mokosi įveikti natūralias gamtines kliūtis, studijuoja ryšio ir signalizacijos techniką, užsiima kovine taktika, mokosi ginklų teorijos ir praktikos, praktikuoja parašiutizmą. Jūrų kadetų mokymai vyksta laive, jie mokosi įvairių vandens sporto rūšių. Aviacijos korpuso kadetai turi galimybę pakilti į orą motoriniais ir nemotoriniais orlaiviais.

Mokymosi ir užsiėmimų vietos gali būti labai įvairios: mokyklos ir koledžai, mokymo centrai ir karo mokyklos, atitinkamų kariuomenės rūšių kariniai vienetai ir padaliniai. Be to, kadetai kasmet dviem savaitėms išvyksta į vasaros stovyklas, kurios paprastai organizuojamos vaizdingose vietovėse ne tik pačioje Didžiojoje Britanijoje, bet ir kitose šalyse, pvz., Prancūzijoje ir Norvegijoje. Visa tai, karinės vadovybės nuomone, turėtų didinti nekarinio mokymo patrauklumą ir užtikrinti sklandų jaunimo paramilitarinių organizacijų papildymą naujais nariais.

Priešingai nei jungtinių kadetų padaliniai, kariuomenės kadetų junginiai formuojami teritoriniu principu (pagal grafystes) ir rengia jaunuolius pirmiausia teritorinės kariuomenės junginiams. Į juos priimamas ir besimokantis, ir nesimokantis jaunimas. Kadetų batalionai formuojami kariuomenės kadetų padalinių pagrindu, kur iš esmės ir vyksta pradinis jaunimo karinis parengimas. Iš viso Didžiojoje Britanijoje yra devyni kadetų batalionai ir dvi artilerijos baterijos.

Jūrų kadetų korpusų - 400

Ypatingą indėlį į pradinį karinį jaunimo parengimą JK įdeda Jūrų kadetų korpusas, į kurį priimami berniukai ir mergaitės nuo 12 iki 18 metų. Tai uniformuota jaunimo organizacija, kuri nėra šalies karinių pajėgų dalis. Korpusą administruoja Jūrų kadetų asociacija, kurią remia šalies gynybos ministerija. Visoje Didžiojoje Britanijoje ir Šiaurės Airijoje yra apie 400 jūrų kadetų korpusų.

Korpusai yra sugrupuoti į apygardas, kuriose yra nuo 6 iki 10 korpusų priklausomai nuo teritorijos dydžio. Apygardos yra sugrupuotos į 6 teritorines zonas: Rytų, Londono, Šiaurės, Šiaurės Vakarų, Pietų ir Pietvakarių. Kiekvienoje zonoje yra nuo 60 iki 85 korpusų. Tokiu būdu visa šalies teritorija yra padengta šios organizacijos tinklu. Kiekvieną zoną administruoja etatinis karališkųjų karinio jūrų laivyno arba jūrų pėstininkų pajėgų karininkas su nedideliu civiliniu personalu. Zonas valdo Londone esanti centrinė jūrų kadetų būstinė arba štabas, vadovaujamas jūrų kadetų korpuso komandoro.

Apie 90 korpusų turi Jūrų pėstininkų sekcijas, kurių mokymas yra grindžiamas Karališkojo jūrų pėstininkų korpuso mokymo programa. Daugelyje korpusų yra jaunesniųjų jūrų kadetų sekcijos, kurios yra Jūrų kadetų korpuso dalis, tačiau negauna paramos iš Gynybos ministerijos, o yra finansuojamos paties korpuso lėšomis.

Visi kadetai moka nedidelį mokestį kadetų korpusui išlaikyti. Sulaukęs 18 metų kiekvienas kadetas gali likti korpuse kaip instruktorius, o nuo 20 metų - kaip karininkas-instruktorius. Šiuo metu yra apie 12 000 kadetų ir 1 000 kandidatų į kadetus. Užsiėmimai vyksta du kartus per savaitę, savaitgaliais dažnai organizuojami įvairūs sporto renginiai. Mokymo programa apima laivybos ir navigacijos pagrindus, rikiuotę, irklavimą, ryšio priemonių valdymą bei pirmąją medicinos pagalbą.

Korpuso flagmanas - "TS Royalist"

Užsiėmimuose su jūrų pėstininkų korpuso kadetais didelis dėmesys skiriamas būtent kariniam rengimui, o merginos kadetės papildomai mokomos kulinarinio meno ir meteorologijos. Periodiškai kadetai yra siunčiami į savaitinius kursus reguliarių karinio laivyno padalinių mokymo centruose, kur jie gali įtvirtinti gautas teorines žinias, taip pat susipažinti su laivų ir kitos technikos remonto darbų reglamentais, pasirengimo jūrinei ekspedicijai organizavimo darbais ir atlieka kovinio šaudymo praktiką.

Jūrinis parengimas vyksta burlaiviuose, žvejybos laivuose, motorinėse ir irklinėse valtyse, jachtose, o geriausieji atlieka praktiką karo laivuose. Toks įvairiapusis parengimas duoda savo vaisių - dauguma jūrų kadetų korpuso absolventų, sulaukę 18 metų amžiaus, eina tarnauti į karinį jūrų laivyną.

(Bus daugiau)

Žymos: jūrų kadetai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Keičiasi taisyklės, besikeliantiems su leidimais į Kuršių neriją

 

Šiandien Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino naujus perkėlimo keltais į Kuršių neriją įkainius. Numatomas tik vienas pokytis – nuo šiol valstybė nebekompensuos ne Neringoje gyvenančių keleivių perkėlimo, kai jie vyksta su teise nemokamai keltis turinčiais keleiviais bei jų transportu. Naujoji tvarka įsigalios nuo birželio mėnesio.


Keičiasi taisyklės, besikeliantiems su leidimais


Nuo šių metų sausio neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo tvarką iš savivaldybių perėmus Lietuvos automobilių kelių direkcijai (LAKD), priimtas sprendimas koreguoti kainoraštį. Nuo birželio 1 d. į kompensuojamo bilieto kainą bus įskaičiuoti tik leidimą nemokamai keltis turinti transporto priemonė ir jos vairuotojas. 


Kiti keleiviai turės arba pateikti dokumentą, įrodantį, kad jie turi teisę keltis nemokamai, arba už kelionę susimokėti įprastą keleivio kainą – 1 Eur. Kitaip tariant, nuo šiol valstybė nebekompensuos Neringoje nedeklaravusių savo gyvenamosios vietos keleivių perkėlimo, kai jie vyksta su nemokamus leidimus turinčiais keleiviais ir jų transportu.


Perkėlimo keltais kainos nesikeičia


Tuo tarpu praėjusį pavasarį pakeistas „Smiltynės perkėlos“ kainoraštis išlieka nepakitęs. Visi likusieji keleiviai ir toliau kelsis į Smiltynę už tokią pačią kainą kaip ir iki šiol. Šiuo metu keleivio ar dviratininko perkėlimas keltu į abi puses kainuoja 1 Eur, arba 50 centų į vieną pusę, lengvojo automobilio – 12,30 Eur, mopedo, motociklo – 4,90 Eur, autobuso iki 5 tonų – 24,60 Eur, virš 5 tonų – 39,40 Eur, krovininio automobilio nuo 3,5 iki 12 tonų – 28,30 Eur.


Praėjusiais metais „Smiltynės perkėla“ skaičiavo dešimtmečio perkėlimo rekordus – keleivių skaičius ūgtelėjo 17 proc., iki beveik 2,6 mln., o transporto priemonių perkelta per 720 tūks. arba 8 proc. daugiau nei 2017 m. Didelio besikeliančiųjų srauto tikimasi ir šiemet.

Jūrininkas

2019-05-24   08:21

IP: 193.219.187.34

Kas per pavadinimas? Ar ponas Piepalius tikrai mano, kad jūrininkai UK rengiami kadetų mokyklose? Vaikiškas suvokimas:)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Birželio 13 d. apie 16 val. Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų jūrų...

KJP laivas padėjo grįžti skęstančiai jachtai į uostą nuotrauka, foto

Tęsiame rašinių ciklą, pasakojantį apie tai, kas slypi už uosto tvoros. Šį...

"Smeltė" - 38-asis užsienio kompanijos terminalas nuotrauka, foto

Apie pastarųjų dienų įvykius Klaipėdoje, susijusius su įvairiomis šalies valdančiųjų vykdomomis permainomis...

"Iki kadencijos pabaigos siekiama pakeisti visus vadovus" nuotrauka, foto

Trečiadienį Susisiekimo ministerijos išplatintame pranešime abejojama jai pavaldžios bendrovės "Smiltynės perkėla" viešųjų...

"Smiltynės perkėla" pateko į ministerijos nemalonę nuotrauka, foto

Į susitikimus kviečia naujas festivalis Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Birželio 28 d. (penktadienį) 19 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos...

Parke „pražydo“ papartis nuotrauka, foto

Klaipėda, Mažojo varpenio atradimas prieš pat Rasas prilygsta paparčio žiedo atradimui. Šis stebuklas...

Klaipėdiečiai - Europos prizininkai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos krepšinio veteranai ir veteranės skynė laurus Ispanijoje vykusiame Europos krepšinio čempionate....

A. Kirkutis nori vadovauti Jūrininkų ligoninei nuotrauka, foto

Klaipėda, Seimo narys „valstietis“ Algimantas Kirkutis siekia Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigų.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...