2019 m. liepos 18 d. 12:42 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

"Iki kadencijos pabaigos siekiama pakeisti visus vadovus"

(7)

Reklama

Apie pastarųjų dienų įvykius Klaipėdoje, susijusius su įvairiomis šalies valdančiųjų vykdomomis permainomis ir vadovų kaita, kalbamės su buvusiu Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovu Arvydu Vaitkumi, netekusio darbo dėl politinių motyvų.

Valstybės valdomos AB "Klaipėdos nafta" generalinis direktorius Mindaugas Jusius atsistatydina iš pareigų, kaip teigiama oficialiai, dėl asmeninių priežasčių. Žmonės kalba, kad jūs esate realus pretendentas užimti jo vietą. Ar ketinate dalyvauti konkurse?

Žmonės labai išradingi ir man priskiria nemažai aukštų pozicijų. Bent jau šiandien tokių minčių tikrai neturiu. Su M. Jusiumi jo iniciatyva planavome susitikti šią savaitę. Susitikimas neįvyko, nes jis negalėjo atvykti į Klaipėdą, bet kitą savaitę mes pasimatysime. Tikiuosi iš jo išgirsti motyvus, kodėl išeina.

Ką jūs veikiate šiuo metu? Gal jau kur nors dirbate, ar neplanuojate palikti Klaipėdos?

Klaipėda - vienas gražiausių ir geriausių miestų Lietuvoje. Šiuo metu turiu nemažą krūvį kaip miesto Tarybos narys. Dirbu dviejuose komitetuose ir keturiose komisijose. Turėdamas darbą tikrai to negalėčiau.

Bet juk reikia kur nors dirbti gauti pajamų?

Taip, pajamų gauti reikia. Bet noriu, kad baigtųsi tas politinis sezonas, kas, tikiuosi, įvyks liepos pabaigoje. Tada pradėsiu galvoti, kokiu keliu eisiu. Šiandien man veiklos pakanka. Turiu du teismus, "Sweco" medžiagą, laisvo laiko ne per daugiausia.

Kodėl sakote kad turite du teismus? Kaip jums sekasi bylinėtis dėl grąžinimo į darbą Uosto direkcijoje?

Esu liudininkas Eugenijaus Gentvilo byloje. Mano teismas dėl grąžinimo į darbą turėtų baigtis birželio 17 d. Tie 6 metai, atiduoti uostui ir Uosto direkcijai, ją padarant viena pelningiausių įmonių Europos Sąjungoje, reikalavo didžiulio darbo. Jie man buvo labai sunkūs ir sudėtingi. Dabar geras laikas truputį įkvėpti oro, nusikirpti gyvatvorę, susitvarkyti namus.

Atrodė, kad jus labai vertina susisiekimo ministras Rokas Masiulis. Daug kam buvo šokas, kai jus atleido. Kaip manote, kodėl taip įvyko?

Galiu daryti tik prielaidą. Kai atsisakiau eiti su konservatoriais, tuojau pajutau pasikeitimą savo atžvilgiu uosto valdyboje. Girdėjau ne kartą ir ministrą sakant, kad ji spaudžia konservatoriai. Manau, kad mano atžvilgiu buvo politinis susidorojimas. Ministerija parašė teismui, kad esu atleistas be kaltės. Kuo toliau, tuo labiau man susidaro įspūdis, kad pats ministras ne itin laikosi skaidrumo principo. Apeliacija, kad aš negalėčiau toliau vadovauti uostui dėl dviejų uosto kompanijų, yra visiškai niekinė. Uoste verslas ir valstybė veikė išvien daug metų. Šioje srityje aš dirbu 20 metų ir neturiu nė vienos pastabos. Ministras teigia, kad jis vadovavosi VTEK ir direkcijos valdybos nuomone. VTEK nuomonės nebuvo, o valdybos nuomonė, surašyta protokole, kuris, mano nuomone, yra suklastotas. Ministerijos atstovė teisme prašė šitą protokolą išimti iš bylos. Ji aiškina, kad ministras nesirėmė tuo protokolu, kad jis naudojosi diskrecijos teise. Šiandien aš neįsivaizduoju naujo uosto vadovo, kuris ateis dirbti esant visiškai diskrecijai. Tai reiškia, kad ministras gali priimti sprendimą susiformavęs pats sau nuomonę. Diskrecijos klausimas pakibs virš visos Lietuvos. Manau, negali būti visiškos diskrecijos, turi būti motyvai. Per teisimą supratau, kad mane atleisti buvo politiniai motyvai.

Šiuo metu Susisiekimo ministerijos nemalonės susilaukė AB "Smiltynės perkėla". Buvo atliktas jos viešųjų pirkimų tyrimas. Įtariama, kad procesas gali būti neskaidrus. 2017-2019 metais organizuoti 8 pirkimai, iš kurių įvyko tik vienas, penkių kitų procedūros dėl skundų buvo nutrauktos, dar dviejų pirkimų procedūros vyksta. Ar nemanote, kad šios bendrovės situacija tokia todėl, kad šalyje iki šiol neišspręsta problema dėl galėjimo apskųsti konkursą teisme, vilkinti procesą ir už tai neatsakyti?

Situacija labai panaši. Šios ministerijos vadovavimo laikotarpiu visose transporto sektoriaus įmonėse buvo susistatomi savo žmones. Nebijau to pasakyti. Visi parinkti iš artimų, pažįstamų ar bičiulių rato. Kyla klausimas, ar tai yra skaidru. Kiek yra skaidrūs tie konkursai parenkant vadovus. Juos parenka kompanijos, kuriose irgi yra bičiuliai ir draugai. Matau didžiulį siekį pakeisti visus vadovus iki likusios kadencijos pabaigos, kol keisis Vyriausybė. Panašiai klostėsi santykiai energetikos srityje. Dabar Susisiekimo ministerijos laikas.

Dar tada, kai jūs ėjote Uosto direkcijos direktoriaus pareigas, buvote vienas tų, kurie teikėte siūlymus, kaip reikėtų keisti Lietuvos įstatymus, siekiant išspręsti konkursų apskundimo problemą. Ar šiuo metu šalyje situacija yra pasikeitusi į gerąją pusę ar ne?

Mano žiniomis, šioje srityje niekas nepasikeitė išskyrus tai, kad pasikeitė, Viešųjų pirkimų įstatymas. Tačiau jis jokiu būdu nepakeitė tos situacijos. Žinoma, į teismą besikreipiančioji pusė gali turėti savo teisėtų lūkesčių. Manau, vis dėlto turėtų būti tokiu atveju sumokama tam tikra procentinė konkurso sumos dalis kaip depozitas. Pralaimėjimo atveju kompanija turėtų tą depozitą prarasti.

Pastaruoju metu mes iš valdžios girdime raginimus, kad turime būti verslūs, stengtis dirbti taip, kaip verslininkai, tačiau kartu mums yra surišamos rankos ir sakoma: "Perplaukite Baltijos jūrą." Ne kartą sakiau ir dabartinei Susisiekimo ministerijai, kad esant tokioms sąlygoms būti versliais galima tik iš dalies. Versle tokia situacija yra sprendžiama žaibiškai, o valstybinėms įmonėms ši situacija yra tragiška. Gali bylinėtis kiek nori.

Dėl konkursų apskundimo Uosto direkcija yra praradusi metus ir daugiau laiko. Vienintelis atvejis, kurį pavyko greitai išspręsti, buvo LKAB "Klaipėdos Smeltė" dirbančia statybos rangove "Vėtrūna". Drastiškai nutraukėme procesą, kadangi kompanija nevykdė darbų. Buvome apskųsti, laimėjome bylinėjimąsi. Deja, mūsų valstybėje šitas klausimas yra labai opus.

Nėra įstatyminės normos, kuri aiškiai įpareigotų ir neleistų be reikalo bylinėtis kompanijoms. Girdėjau, kad Lietuvoje atsiranda kompanijų, kurios net nedalyvauja konkurse, o jį apskundžia. Tai tiesiog pasityčiojimas. Žinia, nemažai kompanijų Lietuvoje specializuojasi vykdyti tik valstybinius užsakymus. Jeigu jie nueitų dirbti pas verslininkus, su jais taip niekas nežaistų.

Reklama

Žymos: arvydas vaitkus

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Liudas

2019-06-10   13:48

IP: 83.171.17.42

Kas čia per nesąmonė-jeigu žmogus puikiai darbuojasi ,tai kam jį ir keisti. Senatvė ar kažkieno neaiškios užmačios-negali priversti žmogų išeiti iš darbo.

>

2019-06-10   11:05

IP: 84.46.235.28

Kas del pajamu,tai ju bus,su karuciu vezk.Susisodins,vienas kita,i valstybiniu,miestu UAB valdybas,stebetoju tarybas,Euriukai pazirs,kad net geda sumas bus mineti.

Audrius

2019-06-09   13:43

IP: 86.100.154.131

Vaitkus puikus vadovas, net nėra ką lyginti su reklamistu Roku Masiulium

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Kasmet į Klaipėdą atplaukiantys įspūdingi kruiziniai laivai sulaukia vis daugiau klaipėdiečių ir...

Lietuvą pasaulyje garsina Gargždų laivų statytojai nuotrauka, foto

Liepos 12 d. Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos priemonių projektų...

Šventosios jūrų uostui skirta 1,7 mln. eurų ES parama nuotrauka, foto

Galbūt tik atsitiktinumas, bet šiemet birželį krova Klaipėdos uoste, palyginti su tuo...

Arvydas Vaitkus: "Uostui padaryta milžiniška žala" nuotrauka, foto

Naujovės Klaipėdoje - dėstytojai dirbs mokytojais nuotrauka, foto

Klaipėda, Uostamiesčio mokyklos pamažu prisitaiko prie rinkos poreikių. Pavyzdžiui, Baltijos gimnazijoje ateinantiems mokslo...

Tragedija lizde: nelaimėliai žmonių pagalbos nelaukė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangoje nuvirtus stulpui su gandralizdžiu nelaukusi žmonių pagalbos gandrų šeimyna dar birželį...

Neišvengsime NT ir taršių automobilių mokesčių nuotrauka, foto

Ūkis, Naujų mokesčių bei didesnio jų progresyvumo Lietuvai nepavys išvengti, sako laikinasis...

Palanga ruošiasi motorų riaumojimui nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Jau šį ketvirtadienį Palangą užpildys žvėriškas motorų gausmas – į jubiliejines, dvidešimtąsias...

Klaipėda, Paskelbta prieš 41 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 42 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...