2019 m. liepos 15 d. 23:26 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Atsisveikiname su kapitonu, kurėnas jau grįžo

Atsisveikiname su kapitonu, kurėnas jau grįžo nuotrauka, foto

ATSISVEIKINAME. Šiandien Lietuvos jūrų muziejuje atsisveikiname su kurėno kapitonu Romaldu Adomavičiumi.

© Alfonso MAZUNO nuotr.

Pirmadienio vakarą pavyko iš Kuršių marių atsiimti legendinį Klaipėdos laivą kurėną. Žuvusio jo kapitono Lietuvos jūrų muziejaus istoriko Romaldo Adomavičiaus sūnus Romualdas tęs tėvo pradėtus darbus. Laivą iškelti pasisiūlė jo statytojas.

Praėjusį antradienį Kuršių mariose įvyko skaudi nelaimė. Staiga kilus audrai Lietuvos jūrų muziejui priklausantis laivas kurėnas, išplaukęs į Kauną pasitikti "Nacionalinės ekspedicijos", apsivertė kelis kartus. Kapitono R. Adomavičiaus nepavyko išgelbėti. Jo kūną, nepaisant dažnų paieškų, pasieniečių kateris aptiko tik praėjusį šeštadienį apie 19 val. Vakar kūnas buvo atvežtas iš Šilutės į Klaipėdą, atlikta ekspertizė ir išvežtas kremuoti.

Lietuvos jūrų muziejaus Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja Nina Puteikienė informavo, kad visi norintieji turės galimybę atsisveikinti su kurėno kapitonu. Žinoma, muziejuje nėra kapitono rango, bet žmonės Romaldą taip vadino. Planuojama, kad urna su R. Adomavičiaus palaikais bus atvežta į Lietuvos jūrų muziejų, kuriame didžiąją savo gyvenimo dalį jis praleido. Salėje bus eksponuojamos ir kurėno burės, kurias savo rankomis apsiuvo R. Adomavičius. Muzikinis foną sudarys muziejaus išleista kompaktinė plokštelė "Žuvininkai mes esme", kurioje folklorinės žvejų dainos ir giesmės, nematerialusis Kuršių marių kultūros paveldas, Jas atlieka Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro kolektyvai. Vienas jų "Kuršių ainiai", kuriame yra dainavęs ir pats R. Adomavičius.

Atsisveikinti su kurėno kapitonu R. Adomavičiumi bus galima antradienį nuo 13 iki 22 val. muziejaus Nerijos forto antroje muziejaus salėje. Muziejus nebus uždarytas, tad norintieji tai galės padaryti ir naktį, su automobiliu keltu persikėlę į Smiltynę. Trečiadienį 9.30 val. urna bus išlydėta į Kėdainių raj. Josvainius, į kapitono gimtinę. Urna bus laidojama tėvų kape ketvirtadienį po mišių, kurios vyks 12 val. Nepaisant baisaus įvykio, sukrėtusio muziejaus darbuotojus, jis dirba savo grafiku. "Visi muziejaus darbuotojai semiasi stiprybės iš Romualdo Adomavičiaus šeimos. Jie nepraleido nė vienos darbo dienos nuo to momento, kai žuvo Romas vyresnysis. Manau, tai pati didžiausia pagarba tėvo darbams, jo gyvenimui. Žmogus net išeidamas palieka labai daug šviesos. Lenkiu galvą prieš tuos, kurie sugeba būti to išėjusio žmogaus šviesoje", - sakė N. Puteikienė.

Laivas jau parvilktas

Pirmadienį organizuota kurėno ištraukimo į krantą operaciją. Į tą vietą ties Šturmais, kurioje yra kurėnas, išplaukė Drevernos uosto laivas. Šturmų žvejų prieplaukos vadovas Česlovas Žemaitis buvo pasirengęs kurėną priimti savo prieplaukoje. "Bandysime laivą apversti, išpumpuoti vandenį, partempti į krantą ir iškelti. Sunku pasakyti, kaip seksis, nes ir vėjas stiprokas. Bet jo ten laikyti jau nebegalima, nes yra tampomas. Koordinates turime, tik nežinia, ar jos nepasikeitusios, nes vėjas pučia", - sakė ponas Vaidotas.

V. Bliūdžius, individualios įmonės "Dailidžių dirbtuvės" savininkas, yra kurėno statytojas. Jis vadovavo laivo statybai, todėl ir pasiūlė savo pagalbą. R. Adomavičius prižiūrėjo visą procesą, savo rankomis apsiuvo bures.

Nuplaukę vyrai rado kurėną, apvirtusį aukštyn dugnu, stiebas įsmigęs į marių dugną. 16 val. kurėnas buvo tik pradėtas vilkti. Pusiaukelėje iki Šturmų trūko lynas, bandyta jį surišti. Darbą velkančiam laivui apsunkino tai, kad ten gana sekli vieta ir nemažas bangavimas.

18.30 val. pranešta, kad kurėnas jau parvilktas prie kranto.

Vėliau laivas keliaus į Vaidoto dirbtuves. Jis ketina iki pavasario suremontuoti laivą. Tai - jo garbės reikalas. Pasak N. Puteikienės, savo pagalbą siūlo ir laivadirbys Simas Knapkis.

Pirmoji idėja buvo kurėną pastatyti muziejuje ant kranto prie etnografinės žvejo sodybos. Tačiau pastaruoju metu nuspręsta, kad kurėnas turėtų toliau plaukioti. Tam pasiryžęs kitas kurėno kapitonas, taip pat istorikas Romualdas. Beje, šiemet vyks senųjų laivų regata "Burpilis", kurią jis organizuoja.

Nuotraukų galerija

 

© Vaido Masiliausko nuotr.

Vaido Masiliausko nuotr.

 

Vaido Masiliausko nuotr.

 

Vaido Masiliausko nuotr.

 

Vaido Masiliausko nuotr.

 

Vaido Masiliausko nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Liepos 12 d. Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos priemonių projektų...

Šventosios jūrų uostui skirta 1,7 mln. eurų ES parama nuotrauka, foto

Galbūt tik atsitiktinumas, bet šiemet birželį krova Klaipėdos uoste, palyginti su tuo...

Arvydas Vaitkus: "Uostui padaryta milžiniška žala" nuotrauka, foto

Atrodo, valdžia išgirdo liaudies balsą ir neskuba daryti pakeitimų Vidaus vandenų transporto...

Kol kas pažaboti nepavyko nuotrauka, foto

UAB Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono bankroto administratorius Arvydas Batutis sako, kad aukciono...

Žuvų aukcioną siūloma parduoti už beveik 2 mln. eurų nuotrauka, foto

„Atlantas“ nusileido ir „Gornik“ ekipai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Atlanto“ futbolininkai Lenkijoje sužaidė dar vienerias kontrolinės rungtynes. Zabžės miesto stadione...

Mieste pamatytas paukštis pradžiugino ne visus nuotrauka, foto

Klaipėda, Pačiame uostamiesčio centre - miestiečius stebinantis paukštis. Paklydėlį įamžinusios klaipėdietės nuotraukomis...

Šeimos pramoga Klaipėdoje apkarto: išėjo pašiurpę nuotrauka, foto

Gyvūnai, Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po...

„Valstiečiai“ pasitiki Ramūnu Karbauskiu nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos pirmininku Ramūnu...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...