Ar uoste veikė kuro grobstymo tinklas?

Ar uoste veikė kuro grobstymo tinklas?

Daroma prielaida, kad galbūt Klaipėdos uoste veikė gerai organizuotas kuro grobstymo tinklas, nors sulaikyti buvo tik Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos darbuotojai.

Birželio pabaigoje buvo gautas pranešimas, kad naktimis kanistrai su kuru iš Uosto direkcijos locmaninių katerių kraunami į privačius šios įstaigos laivyno darbuotojų automobilius. Teisėsaugininkai tai nufilmavo. Liepos 5 d. buvo sulaikyti 4 locmanų katerių įgulų nariai.

Uosto direkcija per metus kurui išleidžia apie 1,5 mln. Lt. Pasak Uosto direkcijos generalinio direktoriaus Eugenijaus Gentvilo, po to, kai kuro sunaudojimo norma Uosto direkcijos laivams buvo sumažinta 15 proc., kuro pradėta sunaudoti dar daugiau - atsirado vadinamieji prirašinėjimai laivų žurnaluose. Patikrinus paaiškėjo, kad AIS (automatinė identifikavimo sistema) duomenys rodo, jog laivas stovėjo, o žurnale rašoma, kad jis plaukiojo 6 valandas. Suprantama, plaukdamas laivas sunaudoja daug daugiau kuro nei stovėdamas. Tokių neatitikimų užfiksuota apie 40. Per pamainą vienas kateris prirašydavo po 300-380 litrų kuro.

Manoma, kad iš devynių Uosto direkcijos turimų laivų, kurą grobstyti galimybę turėjo tik trijų locmanų katerių, kurie dirba ir naktimis, įgulų nariai. Trijų locmanų katerių darbui užtikrinti per mėnesį užtenka apie 20 t kuro, o buvo sunaudojama gerokai daugiau - per 40 t. Kilus triukšmui, jau liepą Uosto direkcijos laivų kuro sunaudojimas sumažėjo 45 proc.

Tačiau teisėsaugos institucijos pareigūnai paėmė ne tik žymėtą neakcizinį dyzeliną, kuris naudojamas Uosto direkcijos kateriuose. Uosto direkcijos darbuotojai buvo sulaikyti ir su dyzelinu, kuris nebuvo žymėtas, t. y. buvo apmokestintas akcizu.

Uosto direkcijos kateriuose, E. Gentvilo teigimu, nėra akcizinio kuro, yra tik žymėtas kuras, kuris neapmokestinamas. Maždaug 5 pavyzdžiai rodo, kad į krantą buvo išneštas ne tik Uosto direkcijos, bet ir kitų laivų kuras.

Todėl ir atsirado versija, kad uoste veikia plati kuro grobstymo sistema. Pavyzdžiui, atplaukia koks nors laivas, kuris turi daug akcizinio kuro, ir koks nors jūreivis jo pavagia. Ką jis su juo turėtų daryti, kur realizuoti savo "laimikį"? Matyt, jis turėtų jį realizuoti per kurjerius, per surinkėjus. Naktimis dirbančių locmanų katerių įgulų nariai būtų labai tinkami šiam darbui. Jie visai laisvai gali surinkti uoste iš įvairių laivų pavogtą kurą ir kateriais atplukdyti į krantą bei susikrauti kanistrus su kuru į savo automobilius.

Jeigu iš trijų katerių per mėnesį galima pavogti 15-20 tonų kuro, tai kiek jo galima pavogti turint omenyje visame uoste esančią techniką, įrangą, laivus. Buvo girdėti atvejų, kad krovos kompanijose garvežių mašinistai vogdavo kurą, kranuose yra kuro. Galimas daiktas, kad pavogtas kuras keliavo per Uosto direkcijos Laivyno skyriaus įgulų narius į krantą ir vėliau buvo realizuojamas.

Jeigu kiekviena locmaninių katerių įgulų pamaina naktį būdavo nufilmuota išsikraunanti kurą, matyt, vagystės mastas buvo gana didelis. Neatmetama galimybė, kad egzistavo labai gerai organizuotas kuro grobstymo tinklas, kuriame dalyvavo ir Uosto direkcijos darbuotojai. Vieni jų dalyvavo tiesiogiai, kiti - nieko nedarydami, t. y. nekontroliuodami situacijos.

"Norėtųsi, kad uždarius vartelius kuro vagystėms pas mus, reikštų, kad nutraukiamos vagystės visame uoste", - sakė E. Gentvilas.

 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder