2020 m. lapkričio 29 d. 22:11 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Užsienio ūkis

Užsienio ūkis

ES lyderiai linksta mažinti ūkio gaivinimo fondą, derybose – pertrauka iki vakaro

ES lyderiai linksta mažinti ūkio gaivinimo fondą, derybose – pertrauka iki vakaro nuotrauka, foto

© Pixabay.com nuotr.

Reklama

Europos Sąjungos vadovams tęsiant derybų maratoną dėl ekonomikos gaivinimo fondo, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas pirmadienį pasiūlė sumažinti paketo dalį, kuri nuo koronaviruso nukentėjusioms šalims būtų skiriama kaip negrąžinama parama.

Viršūnių susitikimui pateiktame atsigavimo plane numatoma 750 mlrd. eurų – iš jų 250 mlrd. eurų turėjo būti paskolos ir 500 mlrd. eurų – subsidijos. Subsidijas gavusioms šalims jų nereikėtų grąžinti.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Mišelis (Šarlis Mišelis) pirmadienio rytą pranešė, kad subsidijų dalį siūlo mažinti iki 390 mlrd. eurų ir paskelbė pertrauką, pranešė diplomatiniai šaltiniai.

Nauja plenarinė sesija turėtų prasidėti ne anksčiau kaip 17 val. Lietuvos laiku. Derybos Briuselyje tęsiasi nuo penktadienio.

Taupiųjų spaudimas

BNS šaltinių teigimu, per vadovų sesiją pirmadienio naktį apkarpyti subsidijų dalį griežčiausiai ragino Nyderlandų ir Austrijos premjerai Markas Rutte (Markas Riutė) ir Sebastianas Kurzas (Sebastianas Kurcas).

„Liko Rutte ir Kurzas prieš visus kitus“, – BNS pirmadienio paryčiais teigė apie derybų eigą informuotas pareigūnas, kalbėjęs anonimiškai dėl klausimo jautrumo.

Reklama

Fondas būtų sudaromas Europos Komisijos tarptautinėse rinkose pasiskolintų lėšų pagrindu, tačiau Nyderlandų ir Austrijos vyriausybės nenori be griežtų sąlygų dalyti bendrai skolintų pinigų tokioms šalims kaip Ispanija ar Italija, kurias laiko pernelyg lengvai išlaidaujančiomis.

Dauguma kitų vadovų sako, kad ES privalo pademonstruoti solidarumą koronaviruso krizės akivaizdoje.

Diplomatai tikisi, kad Ch. Michelis (Šarlis Mišelis) pirmadienio popietę pateiks detalų atnaujintą pasiūlymą dėl gaivinimo fondo paskirstymo kriterijų ir atskiro daugiau kaip trilijono eurų vertės 2021–2027 metų ES biudžeto.

Lietuvos interesai

Neoficialūs skaičiavimai rodė, kad pagal šeštadienio pasiūlymus negrąžintina parama Lietuvai galėjo sudaryti apie pustrečio milijardo eurų, be to, Lietuva galėtų prašyti apie du milijardus eurų papildomų paskolų. Apkarpius fondą, Lietuvai tenkanti dalis turbūt mažės.

Prieš lemiamą derybų raundą Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda Baltijos šalių prioritetu išskyrė ES biudžeto lėšas žemės ūkiui, kad tiesioginės išmokos ūkininkams sparčiau priartėtų prie ES vidurkio.

„Baltijos valstybių pozicija yra tokia, kad mes esame pasiruošę kompromisams, bet tie kompromisai negali būti daromi bet kokia sąskaita be raudonų linijų“, – sekmadienio popietę kalbėjo prezidentas.

Reklama

„Yra fondai, su kurių sumažinimu mes nesutiksime, ir dėl tos priežasties, net jei taip ir atsitiktų, turėsime kontrpasiūlymų, kurie pirmiausia yra susiję su didesne parama žemės ūkiui“, – sakė G. Nausėda.

Šeštadienį atnaujintame ES biudžeto projekte Lietuvai pasiūlyta papildoma 125 mln. eurų parama žemės ūkiui, tačiau Lietuvos delegacija žada siekti daugiau.

Baltijos šalių ūkininkai šiuo metu gauna mažiausias tiesiogines išmokas ES – jos siekia apie 170 eurų už hektarą, tuo metu ES vidurkis – daugiau kaip 250 eurų. 

Viršūnių susitikimo pradžioje G. Nausėda žadėjo reikalauti, kad jau kitąmet išmokos būtų pakeltos iki 196 eurų.

Pinigai Karaliaučiaus tranzitui

Neskaitant žemės ūkio, šeštadienį atnaujintame ES biudžeto projekte pasikeitė dar viena Lietuvai svarbi eilutė – Ch. Michelis sutiko nuo 139 iki 189 mln. eurų padidinti finansavimą vadinamajai Specialiajai tranzito schemai, kuria naudojasi Rusijos piliečiai, keliaujantys per Lietuvą tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Karaliaučiaus srities.

Kitais Lietuvai svarbiais klausimais – dėl vadinamosios sanglaudos paramos ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbų finansavimo – pokyčių kol kas nenumatoma. 

Reklama

Vadinamoji sanglaudos parama 2021–2027 metais Lietuvai gali mažėti iki 24 proc., nes Lietuvos ekonomikos rodikliai priartėjo prie bendrijos vidurkio.

Šį nuosmukį gali šiek tiek sumažinti kompensacija dėl emigracijos sukeltų nuostolių – Lietuvai ji siektų apie 180 mln. eurų.

Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbams naujoje finansinėje perspektyvoje siūloma skirti 490 mln. eurų.

Ginčai dėl teisės

Ginčų derybose kelia ir Vakarų europiečių siekis, kad lėšų skyrimas būtų susietas su tuo, kaip šalis laikosi teisinės valstybės principų. Tam labiausiai priešinasi su Briuseliu konfliktuojančios Vengrijos ir Lenkijos vyriausybės.

Lietuvos prezidentas G. Nausėda Prezidentūros išplatintuose komentaruose kategoriškos pozicijos šiuo klausimu neišsakė, bet pažymėjo, kad ši tema svarbi ne tik vengrams ir lenkams.

„Teisės viršenybės principo įgyvendinimo klausimu visų žvilgsnis krypsta į Lenkiją ir Vengriją, bet aš manyčiau, kad tokia pozicija ir toks požiūris nėra teisingas. Šiandien galbūt mes žvalgomės į šias valstybes, bet potencialiai toks teisės viršenybės klausimas bet kada gali iškilti bet kurioje ES šalyje, įskaitant ir senos demokratijos valstybes“, – teigė jis.

Reklama

Tai pirmasis viršūnių susitikimą po pandemijos protrūkio. Žurnalistai kol kas neturėjo galimybės tiesiogiai užduoti klausimų prezidentui, dėl saugumo į ES Tarybos pastatą žiniasklaida nėra įleidžiama, taip pat sumažintas delegacijų narių skaičius.

G. Nausėda perspėjo, kad spartėjant koronaviruso plitimui, netolimoje ateityje vadovams vėl gali tekti grįžti prie vaizdo konferencijų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Užsienio ūkis

Europos Sąjungos vadovams tęsiant derybų maratoną dėl ekonomikos gaivinimo fondo, Europos...

ES lyderiai linksta mažinti ūkio gaivinimo fondą, derybose – pertrauka iki vakaro nuotrauka, foto

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pirmadienį pareiškė manantis, kad šalies ekonomika sparčiai...

Lenkų premjeras mato greitą šalies atsigavimą nuotrauka, foto

Ar mėsos valgytojai turėtų už savo maistą mokėti daugiau ir taip...

ES gali būti pradėtas svarstyti „mėsos mokestis“ kovai su klimato kaita nuotrauka, foto

Ketvirtadienį Europos Parlamentas balsuos dėl rezoliucijos, raginančios sukurti vieną įkroviklį visiems mobiliesiems...

EP siekia bendro įkroviklio visiems telefonams nuotrauka, foto

Kitokį veidą parodžiusi Lietuvos rinktinė sutriuškino belgus nuotrauka, foto

Sportas, FIBA „burbulą“ Vilniuje Lietuvos rinktinė uždarė pergale ir nuplovė gėdą, patirtą...

Ačiū, Bernardai nuotrauka, foto

In Memoriam, "Su advento žvakele uždegiau ir žvakelę Bernardui",- sekmadienio pavakare raudodama pranešė Bernardo...

Kraupi avarija F-1: automobilis perlūžo per pusę ir užsidegė nuotrauka, foto

Sportas, Formulės-1 pasaulio čempionato lenktynės Bahreine prasidėjo itin retu ir šiurpiu incidentu.

Seimo kontrolierius nepritaria siūlymui įstatyme atskirai išskirti smurtą prieš moteris nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo kontrolierius nepritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) idėjai įstatyme atskirai...

In Memoriam, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...