2019 m. birželio 19 d. 09:46 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Žuvininkystės įstatymo pataisos toliau kiršina žvejus

(4)

Žuvininkystės įstatymo pataisos toliau kiršina žvejus nuotrauka, foto

KIVIRČAS. Žvejai mėgėjai ir verslininkai nesutaria, kas kaltas dėl mažėjančio žuvų kiekio.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kas uždirba daugiau - žvejai mėgėjai ar verslininkai? Kol vieni į kitus baksnoja pirštu, Seime įregistruotos Žuvininkystės įstatymo pataisos, galinčios stipriai apsunkinti verslinę žvejybą, sparčiai artėja įgyvendinimo link.

Pirmadienį Klaipėdos universiteto Mažojoje auloje vykusiame Klaipėdos regiono žvejų ir medžiotojų forume dalyvavo ne tik žvejyba besimėgaujantys ir iš jos uždirbantys žvejai, bet ir žemės ūkio viceministras Darius Liutikas bei įstatymo pataisų iniciatorius Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika. Diskusijoje buvo išklausytos visos pozicijos.

Problema - verslininkų tinklai?

Klaipėdos regiono žvejai mėgėjai teigia, kad verslininkai priekrantėse su savo tinklais išgaudo visas žuvis, esą jau dabar pagauti sterkų Kuršių mariose yra neįmanoma.

"Prašėme, kad labiau būtų saugomos vidaus vandenų žuvys. 10 metų verslininkams leidžiama naudoti tam tikrą tinklaitį, ir staiga dingsta sterkai. Prie to prisidėjo ir uosto gilinimas. Priekrantė užstatyta tinklais, nėra atstumo nuo kranto. Prašome atlaisvinti bent 300 metrų žuvims neršti, ir sportininkams leisti sportuoti su jėgos aitvarais, banglentėmis, burlentėmis", - sakė Kęstutis Klimavičius.

Jis nesutiko su verslininkų mestais kaltinimais, kad žvejai mėgėjai pagauna tonas žuvų ir jas nelegaliai pardavinėja prekyvietėse.

"Aš toną kuro išdeginau ir nepagavau nė vieno legalaus sterko - nuo Kiaulės Nugaros iki Nidos. Jeigu galime toliau naudoti verslinę žvejybą, sterkų turi būti pilna. Mėgėjai yra prisidėję prie sterkų išnaikinimo, bet jie ne vieni tokie", - teigė žvejys.

Įstatymo pataisas ir žvejų norus palaiko vandens sportininkai. Jėgos aitvarų atstovas patikino, kad sportininkai neretai pakliūva į priekrantėse verslininkų užmestus tinklus. Jo manymu, atlaisvinti būtų galima net ne 300 metrų pakrantės, o 500 ar net 700.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko K. Mažeikos teigimu, ištekliai turi būti naudojami saikingai ir protingai, o įstatymo protokole atsispindi ne tik žvejų mėgėjų, bet ir aplinkosaugininkų, ornitologų, vandens sportininkų bei gelbėtojų pozicija.

Reikalauja Vyriausybės išvados

Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacijos vadovas Mindaugas Rimeikis prakalbo apie būtinybę pataisų projektui pateikti Vyriausybės išvadą. Jo teigimu, dabar kai kurie mėgėjai pagauna po 15 kg žuvų per dieną.

"Niekas nepateikia žvejų mėgėjų statistikos. Tai jau irgi yra verslas - 100 mėgėjų pagauna 1,5 tonos", - sakė jis.

Žemės ūkio viceministras D. Liutikas patikino, kad dėl aplinkosauginės nuomonės buvo kreiptasi į Gamtos tyrimų centrą ir Klaipėdos universitetą. Visgi jis kol kas nemato rimtų argumentų, kuo įstatymo pataisos galėtų būti naudingos.

"Ekonominiai argumentai tokie, kad būtų didžiulis nuostolis priekrantės žvejams ir visai Lietuvai. Jeigu kalbame apie aplinkosauginius argumentus, jie neįtikina. Esame gavę ir Gamtos tyrimų centro atsakymą. Parodoma, kad taikant tokius įrankius kaip gaudyklės nėra gamtai daroma jokia žala. Pakrantėje nėra sugaunami tokie dideli žuvų kiekiai, kaip teigiama. Žuvų migraciniams takams tai taip pat įtakos neturi. Prašysime ir norime, kad šitam įstatymo pakeitimui būtų pateikta Vyriausybės išvada. Nes dabar viskas palikta tik Seimo kompetencijai", - sakė Žemės ūkio viceministras.

Jis pridėjo, kad toks draudimas verslui būtų itin nuostolingas, mat kai kuriems tektų grąžinti Europos Sąjungos skirtą paramą gaudyklėms įsigyti. Praėjusiais ir šiais metais gaudyklių buvo įsigyta už 217 tūkst. eurų bei priimtas įsipareigojimas jomis žvejoti penkerius metus.

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas Antanas Kontautas apskritai mano, kad diskusiją reikėtų pakreipti kita kryptimi - dabar ieškoma kaltininkų tik dėl mažėjančio žuvų kiekio.

"Jeigu žuvų būtų pakankamai, didelių debatų nebūtų. Baltijos jūros pakrantėje žvejojama jau labai seniai. Atsikūrus Lietuvai, atsirado arti 100 įmonių. Nuo 1998 metų suaktyvėjo mėgėjiška žvejyba. Mėgėjai lašišų pagauna turbūt 3-4 daugiau nei verslininkai. Tačiau verslininkai daugiau pagauna šprotų, o meškeriotojams jie visai neįdomūs. Ne visur čia yra konfliktinės zonos. Ji atsirado tik siaurame pakrantės ruože. Nematau reikalo tiek skirti dėmesio šiam reikalui", - teigė A. Kontautas.

Jo manymu, Klaipėdos regione neišvengiamai liks tik tiek žvejojančiųjų, kiek liks žuvų. Yra paskaičiuota, kad geriausiu atveju ateityje išsilaikys 15 įmonių.

"Šitos pataisos yra ganėtinai logiškos. Iš esmės viskas susiję su pakrante. Joks verslininkas žvejys neturi teisės ten būti tik vienas. Pakrantės ruože ir maudomasi, ir "kaituojama", ir meškeriojama. Ten iš tikrųjų plaukia žuvys ir yra mažesniųjų žuvų maitinimosi vieta", - tikino specialistas.

Nors forume aštrių diskusijų netrūko, visos pusės bendro sutarimo nerado. Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika patikino, kad į visas pastabas bus atsižvelgta.

Įregistravo įstatymo pakeitimo pataisas

Seimo "valstiečių" frakcijos nariai Kęstutis Mažeika, Virginija Vingrienė ir Aurimas Gaidžiūnas bei konservatorius Mykolas Majauskas dar pernai įregistravo įstatymo pakeitimo pataisas, kuriomis valstybiniuose vidaus vandenų telkiniuose būtų leidžiama specializuotoji seliavų, stintų, upinių nėgių ir migruojančių ungurių žvejyba. Kitų rūšių žuvų verslinė žvejyba būtų leidžiama tik Kuršių mariose, Nemuno žemupio polderiuose ir privačiuose vidaus vandenų telkiniuose.

Taip pat siūloma, kad verslinė žvejyba Baltijos jūros priekrantėje 300 metrų nuo jūros kranto linijos, 3 kilometrų spinduliu nuo valstybinio Klaipėdos jūrų uosto šiaurinio ir pietinio molų galų bei 1 kilometro spinduliu nuo Šventosios upės žiočių būtų draudžiama, išskyrus specializuotąją stintų, strimelių ir grundalų žvejybą.

Iki šiol priekrantės žvejybos tvarką savo įsakymu nustatė žemės ūkio ministras, konsultuodamasis su mokslininkais ir ministerijai pavaldžia Žuvininkystės tarnyba.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Xxx

2018-07-19   09:24

IP: 188.69.214.151

Esu matęs kaip nuo kranto tinklais verslininkai neršti plaukiančią atimtas traukė tonomis, o paskui visi skundžiasi, kad jų labai sumažėjo...
Kol nebus padorios verslininkų kontrolės arba iš viso uždraudimo, tol žuvis ir nyks ...

Kestutis

2018-07-18   22:23

IP: 78.57.242.230

Žemės ūkio viceministro žodžiai “Ekonominiai argumentai tokie, kad būtų didžiulis nuostolis priekrantės žvejams ir visai Lietuvai. ” Viceministre,ar Jus kvailas ar protine negalia turite?Susitikimo metu,pagarsinote,kad priekranteje dirba virš 50 įmonių kurių bendra apyvarta per metus 1,2 mln euru.Tai paskaičiuok šiltai ir patogiai atsisėdęs,už mūsų,mokesčių mokėtoju pinigus!50 įmonių sakykim dirba po 3 žmones-viso 150 žmonių,kurie privalo gauti bent jau minimalia alga kuri Lietuvoje yra 400 euru,šia suma padaugink iš 150 ir iš 12 men,kas lygu 720 tuks euru,pridėkim išlaidas kurui,valčių remontui ir įsigijimui,reikia juk ir nauju tinklu bei gaudyklių ir ttt... pelno -didelis riebus nulis!!!!! Negi niekam nėra keista,kai žvejai verslininkai,gaudami minimalia alga,rankomis,kojomis,dantimis ir dar bala žino kuo laikosi neva šeima ismaitinancio verslo?!? Niekam nekyla jokių minčių ?o man kyla !ir aš įsitikinęs,kas žvejai verslininkai brakonieriauja ir vagia mūsų visu turtą !! Valstybes turtą-gamtos išteklius .... vykim juos visus nuo tokio nesąžiningo,korupcija paremto verslo... net viceministras atvaziuoja pakalbėti apie verslą kuris nuostolingas valstybei !!! Bjauru !!!

Mindaugas Rimeikis

2018-07-18   22:13

IP: 78.62.28.222

LRS narys ir Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika prižadėjo, kad pataisos nebus priimtos kol nebus gautos LRV išvados ir Žemės ūkio ministerijos rekomendacijos. Visi žvejai tiki, kad bus pateiktos LRV išvados, ŽŪM rekomendacijos ir mokslininkų turinčių atitinkamą išsilavinimą pasiūlymai. Karas Lietuvoje niekam nereikalingas. Pirmoje eilėje reikia išsiaiškinti dėl kokių priežasčių mažėja žuvies Lietuvos telkiniuose? Palaukti ES Reglamento, kuriame bus apibrėžta nauja žuvininkystės kontrolė. Nustoti būti bolševikais ar menševikais. Visi gyvenam Lietuvoje, šildomės ta pačia saule tad ir vietos turi užtekti visiems. Žvejai verslininkai pasisako už argumentuotas diskusijas, kuriose kalbama įstatyminės bazės pagrindais, o ne rėkimu, kad verslininkus reikia sunaikinti. Noriu paklausti didžiojo žuvininkystės žinovo Kęstučio Klimavičiaus ir paskelbti viešai kokių rūšių žuvys neršia Lietuviškoje Baltijos jūros priekrantėje? Kur yra priekrantėje nerštavietės? Kurie teisės aktai nustato mėgėjiškos žuvininkystės statusą? Sunku argumentuotai diskutuoti su girdėti ir matyti nenorinčiu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Dėl užsitęsusių neįprastai karštų orų Klaipėdos priemiesčiuose ir didesnėse rajono gyvenvietėse vakarais...

Prašo priemiesčiuose taupyti geriamąjį vandenį nuotrauka, foto

Prasidėjus vasaros sezonui, moksleiviai ir studentai intesyviai ieško darbo. Viešbučiai, restoranai, picerijos,...

Jaunuoliai už minimumą nebedirba nuotrauka, foto

"Vakarų ekspreso" redakcija šeštadienį (06 08d.) gavo skaitytojo Andriaus laišką

Smiltynės perkėlos atsakymas dėl keltų grafikų nuotrauka, foto

Centrinio Lietuvos banko licencijuota investicijų valdymo bendrovė UAB „Lighthouse asset management“ įkūrė...

„Lighthouse asset management“ steigia fondą investicijoms Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Po apsilankymo sporto klube neteko 11 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-06-18 Klaipėdos m. PK užregistruotas moters, gim. 1966 m. pareiškimas, kad namuose...

Klaipėdoje – naujas didelis SGD krovinys nuotrauka, foto

SGD, Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą antradienį atplaukė naujas dujų krovinys...

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Kritikuotas takas Nidoje pasikeitė neatpažįstamai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dar prieš kelias savaites socialinius tinklus apskriejo nuotraukos iš Kuršių nerijos, kuriose...

Kriminalai, Paskelbta prieš 17 min.

SGD, Paskelbta prieš 56 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...