2019 m. liepos 24 d. 07:45 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Viešoji ir privačioji partnerystė Klaipėdos uoste

(2)

2019-02-08, 12:01

Uosto direkcijos inf.

Viešoji ir privačioji partnerystė Klaipėdos uoste nuotrauka, foto

© "Oro grupės" nuotr.

Reklama

Per pastaruosius šešerius metus Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija į valstybei priklausančią uosto infrastruktūrą investavo 215,2 mln. Eur. Per šiuos metus Klaipėdos uoste krovos apimtys uoste išaugo 39,4 proc., o Uosto direkcijos pelnas iki pelno mokesčio - 47,2 proc.

Kiekvienas investicinis projektas Klaipėdos uoste yra įgyvendinamas pagal griežtą modelį - Uosto direkcija pirmiausia gauną paraišką iš uoste veikiančios krovos kompanijos, kuri naudojasi uosto infrastruktūra pagal galiojančią uosto žemės nuomos sutartį. Paraiškoje krovos kompanija deklaruoja, kokia bus sukurta pridėtinė vertė, kaip ši investicija padės pritraukti naujus krovinių srautus, kokių priemonių imsis, kad būtų pasiektas paraiškoje prognozuojamas rezultatas.

Paraiškas pradiniame etape vertina Uosto direkcijos ekonomikos ir infrastruktūros specialistai, kurie pagal pateiktas paraiškas parengia investicinio projekto atsipirkimo vertinimą ir įgyvendinimo planą, įvertina, kokią finansinę grąžą generuotų projektas, kokią naudą tai atneštų uostui ir valstybei. Sprendimą, investuoti ar ne į valstybei priklausančią uosto infrastruktūrą, kuria terminuotai naudojasi krovos kompanija, priima šiam tikslui Uosto direkcijoje sudaryta komisija.

Kiekvieną projektą komisija vertina pagal griežtus ir objektyvius kriterijus. Taip pat, prieš pradedant vykdyti Uosto direkcijos investicinius projektus, juos apsvarsto, įvertina ir jiems pritaria Uosto direkcijos valdyba. Valdybai pritarus, Uosto direkcijos strateginis veiklos planas su investiciniais projektais tvirtinamas ketveriems metams.

Partnerystė

Klaipėdos valstybinis jūrų uostas - vienas iš pavyzdžių, kaip sėkmingai gali veikti viešosios ir privačiosios partnerystės principas - valstybės valdoma įmonė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija investuoja į valstybei priklausančią infrastruktūrą, o privačios kompanijos, kurios terminuotai nuomojasi žemę - į suprastruktūrą (pvz. sandėliai, aikštelės, krovos įrengimai, technika ir pan.). Apskaičiuota, kad Uosto direkcijos į uosto infrastruktūros plėtrą investuotas 1 euras, pritraukia vidutiniškai 2 eurus privačiojo sektoriaus investicijų į uosto suprastruktūrą.

Uosto direkcija investuoja atsakingai, vadovaujantis pastarųjų šešerių metų statistika matyti, kad tikslingai ir kokybiškai atliktos Uosto direkcijos investicijos prisidėjo ir prie proporcingai didėjančios krovos, Uosto direkcijos pajamų didėjimo ir dar didesnio indėlio į valstybės biudžetą. Uosto direkcija vadovaujasi principu - jeigu pasiūlytas investicinis projektas yra perspektyvus ir naudingas, jam įgyvendiniti pinigų visada galima rasti.

Reklama

Visų uoste dirbančių kompanijų veiklą reglamentuoja teisės aktai. Naujai suformuoti uosto žemės sklypai yra nuomojami viešo konkurso būdu vadovaujantis LR Vyriausybės 2017-08-02 nutarimu Nr. 643 Dėl viešosios Klaipėdos valstybinio jūrų uosto žemės nuomos teisės suteikimo procedūros tvarkos aprašo patvirtinimo ir LR Susisiekimo ministro 2010-11-15 įsakymu Nr. 3-671 patvirtintomis Klaipėdos valstybinio jūrų uosto žemės nuomos mokesčio apskaičiavimo taisyklėmis.

Nauda valstybei

Sėkmingas investicijų vykdymas Klaipėdos uoste atneša tiesioginę naudą valstybei. Bendrovės "Ernst &Young Baltic" atliktos studijos duomenimis, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos investuotas 1 euras atneša 3,65 euro viešojo sektoriaus pajamų. Apskaičiuota, kad Uosto direkcijos investicijos į uosto infrastruktūrą valstybei atsiperka vidutiniškai per 3 metus ir 3 mėnesius. Tačiau uoste yra ir išimčių, kai investicijos atsiperka jau po 1-2 metų.

Vertinant uosto specifiką, reikia pabrėžti, kad Uosto direkcijos pajamos naudojamos ne tik investicijoms įgyvendinti, bet ir uosto funkcijoms užtikrinti: pvz., kapitono, locmanų veiklai vykdyti, gyliui uoste palaikyti, uosto apsaugai užtikrinti, infrastruktūrai prižiūrėti, vykdyti plėtros planus ir kt. Taip pat iš gautų pajamų Uosto direkcija moka dividendus valstybei. Pavyzdžiui, pernai į LR valstybės biudžetą Uosto direkcija už 2017-uosius metus pervedė 22,3 mln. Eur dividendų.

Tai, kad uoste investuojama racionaliai, o veikla vykdoma efektyviai, rodo statistika. Per paskutinių šešerių metų laikotarpį Uosto direkcijos turtui padidėjus 16 proc. (nuo 505,6 mln. eurų iki 588,8 mln. eurų), uosto krova išaugo 39,4 proc. (nuo 33,4 mln. tonų iki 46,6 mln. tonų), pelnas (iki pelno mokesčio ) - 47 proc. (nuo 23,6 mln. eurų iki 34,7 mln. eurų).

Uosto direkcijos informacija

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Raima

2019-02-09   15:36

IP: 85.232.128.50

Pradziai reiktu susigrazinti uosta,Klaipedos nafta ir dar daugeli objektu priklausanciu valstybei(Vilniui),o tada jau kurti gerove miestui...

Kokia nauda KLaipedai

2019-02-08   15:04

IP: 86.100.156.102

ir kiek padidejo tarsa mieste padidejus kroviniu skaiciui.Bei kokiu konkreciai padidejo kroviniu,ar tokiu kuriu ES ir kitos salys nenori ir negali krauti del ES galiojanciu aplinkos apsaugos istatymu.Kur jus matete ,kad Antverpene miesto centre krautu anglis ,ar ir tame paciame Roterdame ,birus kroviniai kraunami 15000 tukstanciu metru nuo gyvenamosios zonos ,ir dazniausiai net juroje ,o kiek KLaipedoje ,jau net prokuratura atsisake tirti tarsos reikalus.KIek Klaipedoje isaugo susirgimu kvepavimo organu ligomis ,veziu ,astma ir kt.Kur statistika is musu miesto profesoriu ,nesigirdi ,ko jie tyli apie ligoniu sveikata.Kam dideja algos ,o kam ligos.Uostas jau praktiskai virsija savo krovos ribinius pajegumus ,ir pagal ES reikalvimus virsija nustatytus tarsos kriterius ,tai laikas suprasti.VIena stambi vakaru rukalus gaminanti kompanija buvo nubausta uz vezi sukelusiems zmonems kurie ruke ju cigaretes neveltui atsirado ir uzrasai ant pokeliu.Kad rukymas gali sukelti vezi,O kada bus pakabinti skelbimai ,kad del krovos miesto centre ir ne tik ,gali zmones susirgti plauciu veziu rir todel nerekomeduotina toje teritorijoje gyventi.Ka jau neuztenka ant palangiu angliu suodziu ir trasu.Tai tokiu artveju reikia is ES isstoti ir prasyti i Rusijios derzavos glebi.Ten viskas galima ,kaip partija ir Putinas isakys ,taip ir bus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Antradienį kapsulės įkasimu paminėta šalia Klaipėdos pradėta SBA grupės Technologijų ir inovacijų...

Paminėta SBA Technologijų ir inovacijų parko statybų pradžia nuotrauka, foto

Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros teritorijoje galima įrengti apie 3,35 gigavato (GW) vėjo...

Vėjo jėgainės galėtų būti netoli Šventosios nuotrauka, foto

Naujų mokesčių bei didesnio jų progresyvumo Lietuvai nepavys išvengti, sako laikinasis...

Neišvengsime NT ir taršių automobilių mokesčių nuotrauka, foto

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis, komentuodamas lrytas.lt pasirodžiusią informaciją, esą uosto valdybos susirinkimo...

Masiulis apie neva suklastotus dokumentus Vaitkaus istorijoje nuotrauka, foto

Gyvosios istorijos festivalis žemaičių dvasią žadins ant piliakalnio Kartenoje nuotrauka, foto

Renginiai, Didingos kuršių ir žemaičių praeities dvasia atgimstantis Kartenos piliakalnis rugpjūčio 2–3 dienomis...

Apie Seimo narius žinome ne viską nuotrauka, foto

Lietuva, Visoje visuomenėje yra be galo išsimokslinusių žmonių ir yra vos baigusių vidurinę...

Vasaros dienos - nemokamoje sporto stovykloje nuotrauka, foto

Sportas, Būrys jaunųjų Klaipėdos "Viesulo" sporto centro sunkiaatlečių vidurvasario dienas leido mokomojoje sporto...

Viešasis transportas Jūros šventės metu nuotrauka, foto

Klaipėda, Bendroji taisyklė

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...