2021 m. vasario 25 d. 21:51 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Verslas COVID-19 įvardija didžiausia 2021 metų kliūtimi

2021-01-19, 10:23

"Medicinos bankas"

Verslas COVID-19 įvardija didžiausia 2021 metų kliūtimi nuotrauka, foto

© "Pixabay" nuotr.

Reklama

Ekonomikos vadovėlius galima atidėti į šalį. Finansų ar kvalifikuotų darbuotojų trūkumo klausimus įpratęs spręsti šalies verslas praėjusiais metais nelabai sureagavo ir į spalį įvykusius Seimo rinkimus bei galimus mokestinius pokyčius. Net 71 proc. Lietuvos smulkių ir vidutinių įmonių pagrindiniu verslo plėtros barjeru 2021 metais įvardija neapibrėžtumą dėl koronaviruso COVID-19.

Tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ praėjusių metų rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje apklausė daugiau kaip 200 smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) vadovų bei pasiteiravo jų, kokius didžiausius barjerus jie mato 2021 metais.

Verslo nuomonės tyrimą inicijavusio Medicinos banko komercijos departamento direktorius Julius Ivaška sako, kad koronavirusas nukonkuravo absoliučiai viską.

„Paprastai metų pabaigoje verslininkai, atsižvelgdami į susiklosčiusią ekonominę situaciją, įsivertina žaliavų kainą, žmogiškuosius išteklius, finansinę padėtį ir kaip realu, kad keisis mokestinė aplinka. Pokyčiai įstatymų leidžiamojoje, o vėliau ir vykdomojoje valdžioje paprastai prikausto dėmesį dėl galimų mokestinių pokyčių – nestabilumui šiuo klausimu verslas yra labai jautrus. Tačiau praėję metai nepanašūs į jokius kitus buvusius metus, kadangi didžiausią galvos skausmą įmonėms kelia COVID-19“, – sako Medicinos banko atstovas.

COVID-19 labiausiai „skauda“... visiems

Labiausiai neužtikrinti dėl pandemijos jaučiasi mažiausiai, arba 1-9 darbuotojus turintys verslai. 76 proc. jų koronavirusą įvardijo kaip galimą didžiausią plėtros kliūtį. 65 proc. įmonių, įkūrusių 10-49 darbo vietas, tikėtinu barjeru taip pat nurodo pandemiją. 50-249 darbo vietas įkūrusios įmonės jaučiasi truputį stabiliau – iš jų dėl pandemijos nerimauja 62 procentai.

„Tokie rezultatai nestebina, nes mažai darbuotojų ir mažesnes erdves turinčios mažos įmonės pavasarį per karantiną nukentėjo ypač skaudžiai. Be to, jų veikla kur kas dažniau paremta kontaktu, asmeniniu santykiu, todėl natūralu, kad neužtikrintumo šioje grupėje daugiausiai. Tačiau pandemijai keičiant visų mūsų gyvenimo bei vartojimo įpročius, apsaugotas nesijaučia niekas“, – pastebi J. Ivaška.

Reklama

Gamyba, prekyba užsiimančios bei fizines paslaugas teikiančios bendrovės yra didesnėje rizikos zonoje, nes dažniausiai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu arba jos yra ribotos, todėl infekcijos plitimas jose yra labiau tikėtinas nei intelektualias paslaugas teikiančiose bendrovėse. Vis dėlto, būtent pastarosios koronaviruso neapibrėžtumo baiminasi labiausiai.

Apklausos duomenimis, 53 proc. gamybininkų, po 73 proc. prekybininkų ir fizinių paslaugų teikėjų COVID-19 įvardijo kaip didžiausią kliūtį 2021-aisiais. Tarp intelektualines paslaugas teikiančio SVV tokių bendrovių buvo net 78 procentai.

Mokesčiai jaudina kas trečią įmonę

Bendra Lietuvos SVV vadovų nuomone, darbo jėgos mokesčiai atsidūrė antroje tikėtinų verslo barjerų vietoje – juos paminėjo 26 proc. respondentų. Kartu su 7 proc. užsiminusių apie kapitalo mokesčius, mokestinės bazės pakeitimus įvardijo 33 proc. verslininkų.

Trečioje verslo kliūčių vietoje yra apyvartos lėšų trūkumas (25 proc.), ketvirtoje – žaliavų kainų augimas (23 proc.), o penktoje – kvalifikuotų specialistų trūkumas (20 proc.). Kartu su nekvalifikuotų darbuotojų trūkumu (5 proc.), iš viso kas ketvirta įmonė numato, kad šiemet gali turėti iššūkių su žmogiškaisiais ištekliais.

„Tai yra netipiški metai. Įprastai verslas jaudinasi, kaip pasikeitus valdžiai Seime, keisis pagrindinė šalies politikos kryptis, ką nauji valdantieji galvoja apie mokesčių bazę ir jos pakeitimus. Tačiau visa tai dabar yra antrame plane, nes koronaviruso pandemijos suvaldymas šiuo metu yra svarbiausias klausimas, nulemsiantis, kaip greitai ir kaip plačiai galėsime grįžti prie savo įprasto gyvenimo, o kartu ir verslo“, – teigia Medicinos banko komercijos departamento direktorius.

Apklausos metu SVV vadovai galėjo rinktis keletą atsakymų variantų, todėl jų suma viršija 100 procentų.

Reklama

„Spinter tyrimai“ 203 smulkaus ir vidutinio verslo įmonių vadovus apklausė praėjusių metų rugsėjo 21-spalio 9 dienomis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Lietuvoje deginti skirtos atliekos jau stumia iš rinkos biokurą. Kaune praėjusiais metais...

Vietoj atsinaujinančio kuro jau įsigali atliekos nuotrauka, foto

Tarptautinė investicinė VMG grupė pradeda vystyti žaliosios energetikos kryptį. Pirmuoju etapu, N....

VMG grupė į atsinaujinančią energetiką investuoja 900 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Lietuva, pernai rugpjūtį įvedusi sankcijas Aliaksandrui Lukašenkai ir dar 29 ...

„Baudė“ A. Lukašenką, o nubaudė Klaipėdą ir Lietuvą nuotrauka, foto

Naujus metus Klaipėdos uostas pradėjo praėjusių metų pagreičiu – sausio mėnesio krovinių...

Sėkmingas Klaipėdos uosto metų startas nuotrauka, foto

Garsus Klaipėdos paralimpietis įkvepia savo pavyzdžiu nuotrauka, foto

Sportas, Žinomas Klaipėdos parairkluotojas, Rio de Žaneiro paralimpinių žaidynių dalyvis Augustas Navickas ne...

G. Nausėda - apie žaliuosius koridorius, ES skiepų pasą nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuva kartu su kitomis bendramintėmis valstybėmis siūlo kurti palankias sąlygas Europos gamintojams...

Geriau neidealus bendrasis planas, nei ideali stagnacija nuotrauka, foto

Klaipėda, Rengiamas naujas Klaipėdos miesto bendrasis planas toliau kelia aistras. Šį kartą Lietuvos...

Palaimintos lengvatos Klaipėdos verslui nuotrauka, foto

Klaipėda, Dėl besitęsiančios COVID-19 pandemijos uostamiesčio politikai pritarė siūlymui atleisti vietos verslininkus nuo...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...