2020 m. spalio 1 d. 16:09 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Nedarbo lygis COVID-19 metu: kas pasikeitė?

Nedarbo lygis COVID-19 metu: kas pasikeitė? nuotrauka, foto

© VGTU nuotr.

Reklama

COVID-19 pandemijos daroma įtaka keičia verslo sektorių ir jo ekonominę elgseną. Tai nulemia ir reikšmingas modifikacijas darbo rinkoje, nes nuo jų priklauso ir socialinės sferos raida. 2020 m. kovo mėn. Lietuvos užimtumo tarnyboje registruota 23,3 tūkst. darbo ieškančių asmenų. Tai 4 tūkst. daugiau, palyginus su praėjusių metų duomenimis.

„Šių metų kovo pradžioje, registruotas nedarbo lygis siekė 9,4 proc., o mėnesio pabaigoje darbo neturėjo 169,3 tūkst. asmenų. Jie sudarė beveik dešimtadalį šalies darbingo amžiaus gyventojų. Neigiami pokyčiai darbo rinkoje pastebimi nuolat. Registruotų bedarbių skaičius reikšmingai augo 2020 m. balandžio-birželio mėnesiais, kuomet birželį buvo registruota 209,4 tūkst. bedarbių. Tai sudaro beveik aštuntadalį darbingų šalies gyventojų“, – duomenis pateikia Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto Ekonomikos inžinerijos katedros profesorė dr. Laima Okunevičiūtė Neverauskienė.

Remiantis statistikos duomenimis, karantino metu 21,7 proc. asmenų iš prekybos sektoriaus neturėjo darbo. Karantinui pasibaigus, šis skaičius neženkliai pakilo iki 21,8 proc. Penktadalis žmonių, dirbančių apdirbamosios gamybos sektoriuje, taip pat neturi darbo.

Profesorė, išanalizavusi neturinčių darbo asmenų duomenis pagal išsilavinimą, teigia, kad karantino metu labiausiai augo nekvalifikuotų darbininkų (apie 3,1 proc. punkto) bei kvalifikuotų darbininkų ir amatininkų dalis (apie 1,8 proc. punkto). Mažėjo technikų ir jaunesniųjų specialistų dalis (2,9 proc. punkto).

VGTU dirbanti profesorė atkreipia dėmesį, kad darbo rinkoje šiuo metu vyksta kardinalūs pokyčiai. Nuo tada, kai buvo paskelbta ekstremali situacija ir karantinas, net 49 tūkst. padaugėjo asmenų, kurie neturi darbo. Tiesa, derėtų atsižvelgti ir į užsitęsusio ekonomikos augimo ciklo pabaigą. „2019 m. situacijos darbo rinkoje blogėjimas buvo tarsi „užprogramuotas“. Jis nepriklauso nuo COVID-19 pandemijos poveikio“, – teigia VGTU profesorė Laima Okunevičiūtė Neverauskienė.

Verslo vadybos fakulteto profesorė pastebi, jog nedarbo lygis Užimtumo tarnybos duomenimis ėmė augti jau 2018 m., o Statistikos departamento duomenimis – nuo 2019 m., COVID-19 pandemijos poveikis tik sustiprino šias tendencijas.

Dabar prognozuojami neigiami pokyčiai – ženkliai mažesni, nei ankstesnės (2009–2010 m.) ekonominės krizės laikotarpiu. Jos metu nedarbo lygis 2010 m. buvo padidėjęs net iki 17,8 proc., o užimtųjų skaičius 2007–2010 m. buvo sumažėjęs apie 200 tūkst.

„Sunku tiksliai įvertinti, kaip pasikeis situacija dėl dabartinės ekonominės krizės poveikio. Tikėtina, kad jeigu geopolitinė situacija kardinaliai nesikeis, šios krizės įtaka darbo rinkai ir šalies ekonomikai bus trumpesnė ir švelnesnė“, – teigia VGTU profesorė.

Pastaraisiais mėnesiais pastebima, kad dalis verslo persikėlė į elektroninę erdvę. Tai lemia ir struktūrinius pokyčius darbo rinkoje. Dėl šios priežasties auga kvalifikuotų ir gebančių keistis bei persikvalifikuoti darbuotojų poreikis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Rugsėjis – mėnuo, kai mažmeninėje maisto prekyboje jaučiamas štilis. Vartotojas, išleidęs pinigus...

Maisto kainų tyrimas: žmonės pradeda taupyti, mažinamos kainos nuotrauka, foto

Nuo spalio 1-osios Lietuvoje įsigalioja nemažai pokyčių, kuriuos pajus daugelis šalies gyventojų....

Pokyčiai Lietuvoje nuo spalio 1-osios: palies daugelį nuotrauka, foto

COVID-19 ir griežtas karantinas smarkiai paveikė verslą. Žemės ūkio paskolų garantijų fondas...

Žemės ūkio paskolų garantijų fondo priemonės švelnina karantino padarinius nuotrauka, foto

Smarkiai išaugus biokuro iš Baltarusijos importui sklinda gąsdinimai, neva jis gali būti...

Radiacinių grėsmių biokuras nekelia nuotrauka, foto

Už pareigūnų garbės ir orumo įžeidimą nubaustas dar vienas pilietis nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmai administracinio nusižengimo byloje priėmė nutarimą, kuriuo...

Kaip gyvena Kruizinių laivų terminalas be laivų? nuotrauka, foto

Jūra, UAB Kruizinių laivų terminalui šie metai ypač skausmingi, kadangi kruizinė laivyba buvo...

Klaipėdoje sukilo taksistai: kontrolieriai sau leidžia daugiau nei policija nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdietis Arūnas taksi automobilį vairuoja jau 15 metų. Per tą laiką sako...

Klaipėdos pilies uostas turės naują kapitoną nuotrauka, foto

Jūra, Šio buriavimo sezono naujovė - pasieniečiai tikrino visus buriuotojus. Dar viena naujovė...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...