2019 m. liepos 24 d. 07:53 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Klaipėdos atliekų tvarkytojai elektrą gamina patys

2019-02-08, 10:01

KRATC informacija

Klaipėdos atliekų tvarkytojai elektrą gamina patys nuotrauka, foto

PROJEKTAS. Sekant Vakarų Europos šalių patirtimi, ant Kalotės sąvartyno projektuojamas saulės jėgainių parkas.

Reklama

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) didina ekologiškos energijos pajėgumą - visose uostamiesčio didžiųjų atliekų aikštelėse įrengti saulės kolektoriai, o ant uždaryto Kalotės sąvartyno šlaito bus montuojamas visas saulės baterijų parkas.

Aikštelės apsirūpino elektra

Aikštelėse, kuriose priimamos didžiosios atliekos, stovintys darbuotojų nameliai naudoja elektros energiją apšvietimui, kompiuteriams maitinti, šildymui, karštam vandeniui paruošti. Tamsiuoju paros metu elektros reikia aikštelėms apšviesti, signalizacijos ir stebėjimo kameroms maitinti.

"Elektros energija brangsta, o mūsų veikloje jos poreikis vis didėja. Esame apskaičiavę, kad atliekų rūšiavimo gamyklos mechanizmams maitinti, sąvartynui eksploatuoti, valymo įrenginiams ir bendrovės administraciniams poreikiams iš viso reiktų apie 1 megavatvalandės pajėgumo. Konsultantai pateikė skaičiavimus, kaip šį elektros energijos kiekį galėtume pasigaminti patys, ir KRATC pradėjo investuoti į atsinaujinančios energijos projektus", - pasakojo Šarūnas Jonas Tamulis, KRATC direktoriaus pavaduotojas.

Šiuo metu Klaipėdos didžiųjų atliekų priėmimo aikštelėse sumontuoti trys saulės kolektoriai, galintys pagaminti po 4 000 kilovatvalandžių elektros energijos per metus. Tokio kiekio užtenka, kad aikštelės energetinis išlaikymas bendrovei nieko nekainuotų. Saulės kolektoriai tarnauja net 30 metų, tad investicija per šį laikotarpį ne tik atsipirks, bet ir duos bendrovei pelno.

Uždarytas sąvartynas - energijos šaltinis

Uždarytame Kalotės sąvartyne, į kurį daugiau nei tris dešimtmečius iš Klaipėdos buvo vežamos atliekos, taip pat gaminama elektros energija. Atliekų puvimo metu susikaupusios metano dujos yra surenkamos ir nukreipiamos į deginimo įrenginį - generatorių, kuris gamina elektros energiją. Tačiau tai tik maža dalis sąvartyno energetinio potencialo.

"Uždaryti sąvartynai užima dideles teritorijas ir daug metų šalia jų neleidžiama visavertė veikla. Pavyzdžiui, Kalotės sąvartynas dar dvidešimt metų bus nenaudojamas, aplink jį 500 metrų spinduliu nebus galima statyti gyvenamųjų namų, ūkininkauti", - aiškino Š. J. Tamulis.

Reklama

Pasak pašnekovo, dėl šios priežasties Europoje seni sąvartynai "įdarbinami" - jie paverčiami saulės, vėjo jėgainių parkais. KRATC taip pat žengė pirmuosius žingsnius, kad ant Kalotės sąvartyno pietinio šlaito įrengtų saulės jėgaines. Šiuo metu ruošiamas investicinis projektas tokio dydžio kolektorių parkui, kad pagaminamos energijos kiekis visiškai patenkintų bendrovės poreikius.

"Kartais iš oponentų girdime priekaištų, kad su energetiniais projektais esą lendame ne į savo sritį. Tačiau mūsų tikslai yra labai paprasti: pajamos iš energetinių projektų padeda padengti aikštelių ir kitos atliekų tvarkymo infrastruktūros išlaikymo bei senų sąvartynų priežiūros kaštus. Taip palengviname finansinę naštą visiems regiono atliekų mokesčių mokėtojams, kadangi sąvartynų priežiūros išlaidos yra įskaičiuojamos į sąvartyno "vartų" mokestį". Na, o antra priežastis - ekologinė. Siekdami žiedinės ekonomikos tikslų, naudosime atsinaujinančios energijos šaltinius", - investicijų prasmę komentavo Š. J. Tamulis, KRATC direktoriaus pavaduotojas.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Antradienį kapsulės įkasimu paminėta šalia Klaipėdos pradėta SBA grupės Technologijų ir inovacijų...

Paminėta SBA Technologijų ir inovacijų parko statybų pradžia nuotrauka, foto

Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros teritorijoje galima įrengti apie 3,35 gigavato (GW) vėjo...

Vėjo jėgainės galėtų būti netoli Šventosios nuotrauka, foto

Naujų mokesčių bei didesnio jų progresyvumo Lietuvai nepavys išvengti, sako laikinasis...

Neišvengsime NT ir taršių automobilių mokesčių nuotrauka, foto

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis, komentuodamas lrytas.lt pasirodžiusią informaciją, esą uosto valdybos susirinkimo...

Masiulis apie neva suklastotus dokumentus Vaitkaus istorijoje nuotrauka, foto

Gyvosios istorijos festivalis žemaičių dvasią žadins ant piliakalnio Kartenoje nuotrauka, foto

Renginiai, Didingos kuršių ir žemaičių praeities dvasia atgimstantis Kartenos piliakalnis rugpjūčio 2–3 dienomis...

Apie Seimo narius žinome ne viską nuotrauka, foto

Lietuva, Visoje visuomenėje yra be galo išsimokslinusių žmonių ir yra vos baigusių vidurinę...

Vasaros dienos - nemokamoje sporto stovykloje nuotrauka, foto

Sportas, Būrys jaunųjų Klaipėdos "Viesulo" sporto centro sunkiaatlečių vidurvasario dienas leido mokomojoje sporto...

Viešasis transportas Jūros šventės metu nuotrauka, foto

Klaipėda, Bendroji taisyklė

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...