2021 m. kovo 7 d. 17:04 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  NT

NT

Saugomų teritorijų ribojimai mažina gyventojų skaičių?

(3)

Saugomų teritorijų ribojimai mažina gyventojų skaičių? nuotrauka, foto

Saugomose teritorijose gyvenantys žmonės priešinasi ūkinės veiklos ribojimui ir neretai emigruoja iš gimtinės, tačiau saugomų teritorijų pareigūnai neigia ribojimų saugomose teritorijose įtaką Lietuvos demografinei situacijai, mat rezervatai užima vos 0,3 proc., o saugomos teritorijos - 15,3 proc. visos šalies teritorijos.

Reklama

Naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo surengtoje viešoje diskusijoje "Saugomos teritorijos - muziejus ar vieta žmonėms?" kelta hipotezė, kad dėl ūkinės veiklos ribojimo nacionaliniuose parkuose iš čia esančių kaimų išvyksta žmonės, nematantys veiklos perspektyvų gyvenamojoje vietoje ir neretai emigruojantys į užsienį.

Tačiau Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė teigia, kad dėl daugelio nesusipratimų ir nesusikalbėjimų yra kaltas neteisingas informacijos traktavimas arba jos stoka.

"Lietuva niekada nevirs rezervatu, nes rezervatas yra labai griežto ribojimo, netgi draudimų teritorijos. Rezervatuose nėra privačios nuosavybės ir žmonės ten negyvena, be to, Lietuvoje nenumatoma išplėsti rezervatų tinklo.

Lietuvoje saugomos teritorijos atsiranda remiantis moksliniais tyrimais ir planavimo dokumentais. O į klausimą, ką gali ir ko negali žmogus saugomose teritorijose, lengviau atsakyti, ko jis negali daryti. Ūkinė veikla yra ribojama tik 0,3 proc. teritorijos, visose kitose ši veikla leidžiama, bet ji reguliuojama. Negalima naikinti vertybių: jeigu yra vertingas namas, jo negalima nugriauti, jeigu yra saugomi augalai, jų negalima išrauti, jeigu saugomas kalnas, jo negalima nukasti ir t. t.", - vardijo R. Baškytė. Pasak jos, blogiausia, kad visa ūkinė veikla saugomose teritorijose sutapatinama su statybomis.

Diskusijoje dalyvavę Labanoro regioninio parko vadovas Tomas Tukačiauskas ir Marcinkonių seniūnas Vilius Petraška pasisako už tai, kad saugomose teritorijose būtų reglamentuota veiklos tvarka, tačiau teritorijų saugotojai turėtų tartis, kalbėtis su vietiniais žmonėmis, stengtis palengvinti jiems gyvenimą.

Anot V. Petraškos, anksčiau Dzūkijos nacionalinis parkas buvo "valstybė valstybėje", kuris turėjo savo reglamentą, bet su vietiniais žmonėmis nelabai bendravo, pavyzdžiui, žmonės vieną rytą atsibudę sužinojo jau gyvenantys Skroblaus rezervato ribose.

Reklama

Seniūnas linkęs demografinę padėtį Marcinkonių seniūnijoje sieti su saugomoms teritorijoms taikomais ribojimais. "Mūsų seniūnijoje gyvena apie du tūkstančius gyventojų, per metus gimsta 50-55 naujagimiai. Žmonės priešinasi saugomų teritorijų statuso įvedimui, o išvykstant vietiniams gyventojams, jaunimui, nyksta susiformavusios kaimų bendruomenės", - kalbėjo V. Petraška.

Reorganizuojant regioninių ir nacionalinių parkų direkcijas, pasak V. Petraškos, miškingiausioje Marcinkonių seniūnijoje neliko nė vienos lentpjūvės, netvarkomi miško keliukai, išparceliuota nacionalinio parko turėta technika.

Marcinkonių seniūnui oponavęs T. Tukačiauskas piešė optimistiškesnį vaizdą - reorganizuojant regioninių ir nacionalinių parkų direkcijas, jų darbuotojai nebuvo atleisti - valstybinių miškų valdymą perdavus miškų urėdijoms, dalis eigulių, girininkų buvo priimti į urėdijas ir toliau dirba, o keičiantis technologijoms, pakeista ir laikmečio reikalavimų neatitinkanti technika.

"Labanoro regioniniame parke vietinių žmonių daugėja sparčiausiai - miesto žmonės nusiperka sodybas iš vietinių gyventojų, formuojasi nauja gyventojų bendruomenė. Pažiūrėkime, paprastą darbo dieną miškai ir kaimai būna tušti, o savaitgalį negali pravažiuoti, nors šviesoforus statyk. Labanoras tikrai neišmiręs", - teigė T. Tukačiauskas.

R. Baškytė neneigia, kad saugomų teritorijų situacija nėra tobula, kaip ir saugomas teritorijas reglamentuojantys teisės aktai, pagal kuriuos dirba pareigūnai, taip pat nemažų sunkumų kelia kompensavimo žmonėms už veiklą saugomose teritorijose, etnografiniuose kaimuose mechanizmas.

Eltos inf.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

jo,

2010-05-02   07:40

nebūkit debilai-saugomos teritorijos priklauso tik valdžios žmonėms.Jiems gi reikia kaip nors išnaikinti čiabuvius ir užgrobti jų žemes.Vargšė Lietuvėlė-kiek tu dar kentėsi.......

pensinikė

2010-05-02   07:40

Labai skaudu , kad atgavusi tėvelių žemę reg. parke draustinyje ir važiuju ten tvarkyti tėvų buvusį sklypelį kaip kapus 10metų negaliu ten netgi normaliai sutvarkyti teritoriją , nes ir dėžės įrankiams neleidžia įsirengti , o juk jeigu tvarkai prisikaupusias šiūkšles išvirtusius medžius , piauni žolę tai gi be įrankių nieko nepadarysi. Ir kodėl neatsižvelgiama į mano teises į mano nuosvybę , juk aš neužgrobiau tų žemių aš jas atgavau pagal veikentį LR įstatymą o dabar kažkokie tai gamtosaugininkai,-Baškytė nusprendė kad ten bus kažkoks tai KUILIO DRAUSTINIS ir aš negaliu kojos įkelti , tai gal sakau jeigu taip reikalingas tas mano šabakštynas tai valstybė tegul moka man kompensacijas už tą sklypelį , žinoma ES dydžio , nes žinau kad ES derektyvose tai numatyta o mes juk Europiečiai tai ir kompensacijos turėtų būti tokio dydžio kaip Europoje. Dėkoju D. Kuodytei už pasiūlymą naujų pataisų , linkiu sėkmės įgivendinant sveiko proto pataisas o ne taip kaip dabar kai paskaičiau tą įstatymą tai pamaniau kad jis sukurtas kažkokio tai šizofreniko ir kodėl aš turiu tartis su gamtosaugininku (žinoma visų pirma jeigu tartis tai reikia turėti milijoną) kaip kitaip suprasti- tartis.

2010-05-02   07:40

vyti lauk baškytes ir parku direktorius, kurie be nuilo lenda baskytems i subines ir vykdo visus nurodymus...nemasto savo galva, nes mastancių baskytes nemegsta, su mąstančiais susidoroja...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

NT

Jau kiek daugiau nei penkeri metai Lietuvoje būsto paskolas dalijantys bankai...

Uždaras ratas: apie lengvatą imant būsto paskolą skolininkai nežino, o bankai tyli nuotrauka, foto

Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad...

Statybų ir renovacijos sektorių laukia pokyčiai: keis reguliavimą, orientuos į ES standartą nuotrauka, foto

Aplinkos ministerija nusiteikusi sukurti skaitmeninę platformą, į kurią būtų perkelta kuo...

S. Gentvilas turi naujienų daugiabučių administratoriams nuotrauka, foto

Koronaviruso pandemija ir judėjimo tarp valstybių galimybių sumažėjimas pernai buvo ypač naudingi...

Šiame Lietuvos kurorte NT kainų skirtumai – neįtikėtini: būstą gali įsigyti ir eiliniai, ir itin prabangių apartamentų ieškantys pirkėjai nuotrauka, foto

Mirė astrofizikas Algimantas Ažusienis nuotrauka, foto

In Memoriam, Sekmadienį, eidamas 92-uosius metus, mirė astrofizikas, gamtos mokslų daktaras Algimantas Ažusienis, pranešė...

Ihoris Žovkva: Ukrainai rusiškos vakcinos - hibridinio karo dalis nuotrauka, foto

Pasaulis, Ukrainos valdžia rusišką vakciną „Sputnik V“ laiko hibridinio karo šalyje dalimi....

Pirmojo choleros protrūkio Klaipėdoje 190 metų sukakčiai nuotrauka, foto

SE, Apie choleros epidemijas jau ne kartą rašyta. Taip pat ir apie tai,...

Jurga Lago: Jeigu aš šiandien būčiau Raskevičius nuotrauka, foto

Nuomonės, Jeigu aš šiandien būčiau Raskevičius. 1. Išeičiau susitikti su tauta. Jo jo....

In Memoriam, Paskelbta prieš 34 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...