2019 m. birželio 26 d. 09:20 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Euras

Euras

Sučiupti daugiau kaip 600 mln. eurų išplovę nusikaltėliai

2019-05-22, 10:26

Lietuvos policija

Sučiupti daugiau kaip 600 mln. eurų išplovę nusikaltėliai nuotrauka, foto

© policijos nuotr.

Lietuvos policijos pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros prokurorais, glaudžiai bendradarbiaudami su Lenkijos, Estijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės teisėsaugos pareigūnais, atliko slaptą policijos operaciją prieš pavojingiausios formos organizuotą nusikalstamumą – tarptautiniu mastu veikiantį ginkluotą nusikalstamą susivienijimą (toliau – GNS).

Operaciją koordinavo tarptautinės teisėsaugos agentūros – Europolas ir Eurojustas, o joje dalyvavo daugiau nei 450 pareigūnų. Europolo vertinimu, tai stambiausia pastarojo meto tokio pobūdžio operacija Europoje.

Tarptautinės sulaikymo operacijos pagrindu tapo Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų inicijuotas ir ilgą laiką vykdytas didelės apimties tyrimas dėl itin pavojingos GNS veiklos – Lietuvoje ir kitose Europos šalyse padarytų labai sunkių ir sunkių nusikaltimų.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje, Lenkijoje, Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje sulaikyti 22 įtariamieji, tarp jų – GNS lyderiai ir aktyviausi nariai. Atlikta 40 kratų, kiti neatidėliotini procesiniai veiksmai – poėmiai, įvykių vietų apžiūros ir kt.

Kompleksinių tyrimo veiksmų metu išimta daugiau nei 8 mln. eurų vertės grynųjų pinigų, juvelyrinių dirbinių, aukso luitų, deimantų, prabangių automobilių, rastos ir užfiksuotos narkotinių, psichotropinių medžiagų slėptuvės, kiti tyrimui reikšmingi objektai.

Lietuvoje ir įvairiose užsienio šalyse sulaikyti GNS dalyviai – Lietuvos Respublikos ir kitų užsienio šalių piliečiai – įtariami neteisėtai disponavę labai dideliais narkotinių medžiagų kiekiais, šaunamaisiais ginklais, organizavę ir vykdę jų kontrabandą, organizavę ir įvykdę nužudymą dėl savanaudiškų paskatų kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu bei pasikėsinimą nužudyti. Be to, minėto GNS dalyviai įtariami tarptautiniu mastu organizavę ir sistemingai vykdę pinigų ,,plovimą“ labai didelėmis sumomis, t. y. nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimą. Tarptautinio tyrimo surinktais duomenimis GNS vien per paskutinį laikotarpį galėjo ,,išplauti“ virš 600 mln. eurų, gautų iš nusikalstamų veikų.

Tyrėjų surinktais duomenimis GNS lyderiai ir dalyviai, organizuodami bei darydami nusikalstamas veikas, laikėsi itin griežtos konspiracijos, naudojo kontr-sekimo ir kontr-teisėsaugos naudojamus tyrimo veiksmus. GNS dalyviai tarpusavio ryšiui palaikyti naudojo modernias ir praktiškai tik tarp organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovų naudojamas labai brangias šifruotą mobilų ryšį užtikrinančias priemones. Kratų ir sulaikymų metu rasta ir išimta daugiau nei 50 tokio mobilaus šifruoto ryšio telefonų, naudojamų nusikalstamoms veikoms organizuoti ir vykdyti.

Lietuvoje įkurto koordinacinio centro veikloje operacijos metu intensyviai darbavosi Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Europolo deleguoti analitikai bei ekspertai. Į pagalbą taip pat buvo pasitelktas Europolo mobilus duomenų keitimosi ir analizės ofisas, kuris leido realaus laiko režimu užtikrinti greitą apsikeitimą informacija su užsienio partneriais, atlikti duomenų analizę ir patikrinimus Europolo duomenų bazėse. Pasitelktos antiteroristinių operacijų rinktinės ,,Aras“ bei specialiosios policijos mobilios kuopos pajėgos. Siekiant užtikrinti sėkmingą ir sklandų operacijos vykdymą, Lietuvos pareigūnams talkino ir užsienio šalių kolegos, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai buvo komandiruoti atlikti tyrimo veiksmus užsienio šalyse.

Ši tarptautinė operacija yra efektyvaus ir kryptingo tarptautinės teisėsaugos bendruomenės darbo rezultatas. Prie dar 2016 m. Lietuvos kriminalinės policijos biuro inicijuoto ikiteisminio tyrimo, siekiant surinkti įrodymus apie tarptautines GNS vykdomas nusikalstamas veikas, prisijungė kolegos iš Estijos ir Lenkijos. Kiek vėliau, nustačius, kad GNS vykdo nusikalstamą veiką ir kitose Europos valstybėse, prie tyrimo prisijungė kolegos iš Jungtinės Karalystės ir Ispanijos teisėsaugos. Siekiant užtikrinti sėkmingą tyrimo eigą, buvo sudaryta jungtinė tyrimo grupė, kuriai visokeriopą paramą teikė Eurojustas.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir kontroliuoja didelę patirtį tokiose bylose turintys Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai. Griežčiausia bausmė, galinti grėsti GNS nariams – laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Kova su organizuotu nusikalstamumu, ypač su pavojingiausiomis jo formomis, yra viena iš prioritetinių Lietuvos policijos veiklos sričių, kuriai yra skiriamas ypatingas dėmesys. Atliktas plataus masto tyrimas yra vienas iš sėkmingo ir glaudaus tarpinstitucinio bei tarptautinio bendradarbiavimo, siekiant užkardyti ir neutralizuoti Lietuvoje ir užsienio valstybėse veikiančias pavojingiausias organizuotas nusikalstamas grupuotes, pavyzdžių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Euras

Visi gyvename prekių gausoje ir senai pamiršome tuos laikus, kai rinkdavomės biuro...

Kaip teisingai pasirinkti spausdintuvą? nuotrauka, foto

Didžiausios Baltijos šalyse geležinkelių įmonių grupės „Lietuvos geležinkeliai“ krovinių vežimo bendrovė „LG...

Naujas konteinerinių traukinų maršrutas iš Klaipėdos į Kijevą nuotrauka, foto

Į apyvartą išleidžiami nauji 100 ir 200 eurų banknotai, pranešė Lietuvos bankas....

Į apyvartą išleidžiami nauji 100 ir 200 eurų banknotai nuotrauka, foto

Lietuvos policijos pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros prokurorais, glaudžiai bendradarbiaudami su...

Sučiupti daugiau kaip 600 mln. eurų išplovę nusikaltėliai nuotrauka, foto

Vasaros koncertų ciklas vilioja pasinerti į muziką nuotrauka, foto

Renginiai, Vasariškos muzikos garsai birželio 27-ąją–liepos 23-iąją vilios apsilankyti šalia Klaipėdos koncertų salės...

SEB banko tyrimas: Lietuvoje stiprėja optimistinės nuotaikos nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje nuosaikiai didėja gyventojų optimizmas dėl finansinės ateities. SEB banko užsakymu atlikto...

Gamtininkai kvies susipažinti su meldinų nendrinukių perkėlimu į Žuvintą nuotrauka, foto

Lietuva, Šią savaitę gamtininkai kvies susipažinti su meldinių nendrinukių perkėlimu iš Baltarusijos į...

Birželio 26-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Datos: Tarptautinė kovos su narkomanija diena (JTO paskelbė 1987 m.) Tarptautinė diena...

Renginiai, Paskelbta prieš 7 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 22 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...