2019 m. kovo 23 d. 12:26 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Euras

Euras

Pusei vyresniųjų klasių moksleivių trūksta gyvenimiškų žinių – kur jų semtis?

(1)

Pusei vyresniųjų klasių moksleivių trūksta gyvenimiškų žinių – kur jų semtis? nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Mokykloje dažnai koncentruojamasi į informaciją, reikalingą brandos egzaminams, tačiau mažai kalbama apie tai, kaip ugdyti verslumo gebėjimus ir tvarkyti finansus.

Taip nurodo apie pusė 7–12 klasėse besimokančių šalies moksleivių. „Swedbank“ Finansų instituto specialistai pastebi, kad tokių žinių, kurios iki šiol nebuvo prioritetas, perteikimui žalią šviesą gali uždegti pailgėję mokslo metai.

Kaip elgtis su finansais, mokosi nedaugelis

Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) iniciatyva daugiau kaip 2 tūkst. vyresniųjų mokinių buvo klausta, kaip jie vertina mokyklose suteikiamas ekonomikos, asmeninių finansų valdymo ir verslumo bei kūrybingumo žinias. Apklausos rezultatai parodė, kad labiausiai tokių žinių pasigenda arba išvis negauna septintokai ir aštuntokai (73 proc.), taip pat vienuoliktokai ir dvyliktokai (58 proc.).

Nors neretai sakoma, kad tokių reikalingų dalykų, kaip išgyventi iš stipendijos, kaip planuoti asmenines pajamas ir išlaidas ar pradėti kaupti pensijai, išmokys pats gyvenimas, LMS jaunimo politikos koordinatorius Rokas Štreimikis turi kitą nuomonę.

„Ne paslaptis, kad tokia „gyvenimo mokykla“ galiausiai gali baigtis greitaisiais kreditais ar kitais jaunam žmogui nepalankiais sprendimais. Be to, šiais laikais kai kurie gabūs moksleiviai dar mokykloje imasi kurti verslą, pavyzdžiui, pradeda teikti IT paslaugas. Juos stabdo tai, kad neturima jokių finansinių žinių, taigi jų reikia čia ir dabar, o ne kažkada“, – neabejoja R. Štreimikis.

Pasiūlė sprendimą moksleiviams

Remiantis apklausos duomenimis, papildomų ekonomikos ir verslumo pamokų norėtų 70 proc. apklaustųjų. Savo ruožtu finansų specialistai pastebi, kad gilintis į tokias gyvenimiškas žinias, kaip ekonomika ar finansinis raštingumas, daugiau laiko atsiranda pailgėjus mokslo metams. Tą pastebi ir Vilniuje veikiančios „Swedbank“ Finansų laboratorijos įkūrėjai, kurie didžiausio lankytojų antplūdžio sulaukia gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje.

„Tokiu laikotarpiu vadovėlių medžiaga jau būna įsisavinta, o mokslo metai tebevyksta, tad mokytojai stengiasi ieškoti būdų, kaip sudominti mokinius ir rasti papildomo mokymo turinio. Didelė dalis pedagogų domisi galimybėmis atvykti į „Finansų laboratoriją“, – pasakoja „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Pasak jos, poreikis apsilankyti „Finansų laboratorijos“ ekskursijose yra kelis kartus didesnis nei pati erdvė gali priimti moksleivių. Iš pradžių „Finansų laboratorijos“ programa buvo orientuota į vyresnio amžiaus moksleivius, tačiau pastebima, kad finansų pažinimo turinys yra aktualus ir pradinių klasių mokiniams.

Jau dešimtmetį su šalies moksleiviais dirbantys „Swedbank“ Finansų instituto ekspertai pastebi, kad daugiausia iššūkių jaunimui kelia klausimai, kaip valdyti ir planuoti finansus pradėjus savarankišką gyvenimą. Vienas pavyzdžių – palikus tėvų namus netikėtu ir ne visai maloniu siurprizu tampa faktas, kad didelę biudžeto dalį tenka skirti maisto išlaidoms.

Interaktyvios pamokos – efektyvesnės

„Pastebėję, kaip auga „Finansų laboratorijos“ populiarumas, joje perteikiamas žinias nusprendėme perkelti ir į virtualiąją erdvę. Tad jau netrukus edukacinė medžiaga bus prieinama visiems šalies mokiniams“, − pasakoja „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Visus norinčius gyvai apžiūrėti šią edukacinę erdvę, „Swedbank“ kviečia dalyvauti „Finansų laboratorijos“ vienerių metų gimtadienyje, kuris vyks š.m. kovo 15 d. 13–19 val., centriniame „Swedbank“ padalinyje, kuris įsikūręs adresu Konstitucijos pr. 20A Vilniuje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Trumpiau tariant

2019-03-20   19:51

IP: 77.111.245.86

mokslo metus pailgino šiaip sau, be jokios prasmės, ir dabar, kadangi reikia kažką veikt per pamokas, bet jau kaip ir nėra ką, tai mąsto, ko ten prikišt į galvas. vyresniems ateis visokie banksteriai patauzyt kaip gerai pas juos kaupt pensijoms, jaunučiams paaiškins apie homoseksualizmo naudą ir analinius pradmenis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Euras

Individualią veiklą vykdyti planavusi klaipėdietė Laima (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako likusi...

Iš mokesčių inspekcijos išvijo, "Sodroje" nepaaiškino? nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai Agnė ir Raimondas Zabielos didžiųjų Lietuvos miestų gyventojus stebina unikaliais saldumynų...

Saldumynų kūrėjai: „Klaipėda – tobula startuoliams“ nuotrauka, foto

Vokietijoje net šešerius metus buitį kūrę Viktorija ir Laimonas Jurgučiai jau gyvena...

Sugrįžo iš Vokietijos ir įkūrė verslą Doviluose nuotrauka, foto

Apie žadamą šviesią ateitį programuotojams turbūt jau girdėjo visi – jų...

4 grupės Lietuvoje, kurios uždirbs daugiausia nuotrauka, foto

Pašto likimas vis dar įstrigęs nežinioje nuotrauka, foto

Klaipėda, Beveik dvejus metus sprendžiama, ką daryti su nenaudojamu ir miesto širdyje esančiu...

Katalikų bažnyčiai skirta 1 mln. 238,9 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Ūkis, Finansų ministras Vilius Šapoka šiemet Lietuvos katalikų bažnyčiai skyrė 1 mln....

Klaipėdoje prasidėjo didžiausia kino šventė šalyje nuotrauka, foto

Filmai, Žinomo rusų režisieriaus Kirilo Serebrenikovo romantine istorija „Vasara“ uostamiestyje prasidėjo „Kino pavasaris“....

Apdegęs ukrainietis gydomas ligoninėje nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiesčio policija informuoja apie darbo metu nukentėjusį ukrainietį.

Klaipėda, Paskelbta prieš 25 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...