2019 m. liepos 22 d. 06:16 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Euras

Euras

Pensijų kaupimo pokyčiai: ką būtina žinoti?

(1)

Pensijų kaupimo pokyčiai: ką būtina žinoti? nuotrauka, foto

NESIKEIS. Pasak "Sodros" Komunikacijos skyriaus vedėjo Sauliaus Jarmalio, nesvarbu, ar žmogus kaups pensiją II pakopoje, ar ne, "Sodroje" jo senatvės pensija nepasikeis.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Nuo šių metų Lietuvoje prasidėjus II pakopos pensijų reformai gyventojai kol kas turi daugiau klausimų nei atsakymų. Vieni baiminasi, kad papildomai pensijai kaupiami pinigai nebus apsaugoti, kiti suka galvą, kuris pensijų fondas yra patikimiausias. "Sodra" ramina, kad šioje situacijoje galutinį žodį tars patys gyventojai.

"Vakarų ekspresas" šios dienos numerio verslo priede apžvelgia pensijos kaupimo II pakopoje esminius pokyčius.

INFORMACIJA. Visą reikalingą informaciją apie pensijos kaupimą II pakopoje galima rasti asmeninėje "Sodros" paskyroje gyventojui: www.sodra.lt.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Nuo ko pradėti?

Nuo Naujųjų metų dirbantieji iki 40 metų amžiaus įtraukiami į pensijų kaupimą II pakopoje. Jiems atsitiktine tvarka priskiriama viena iš penkių šalies pensijų kaupimo bendrovių.

Reklama

Apie tau daugiau galima rasti asmeninėje "Sodros" paskyroje gyventojui. Joje gyventojas sužinos savo pasirinktą arba parinktą kaupimo bendrovę, įmokos tarifą, sprendimo galimybes bei terminus ir galės paskaičiuoti, kas būtų, jeigu jis asmeniškai toliau dalyvautų kaupime, ir kas būtų, jeigu nedalyvautų.

Jeigu gyventojo buvimas vienoje ar kitoje pensijų kaupimo bendrovėje netenkina, jis iki šių metų birželio 30 d. turėtų kreiptis į pasirinktą naują bendrovę ir ją apie tai informuoti. Nedarant nieko, pensija II pakopoje bus pradėta kaupti savaime nuo šių metų vidurio.

Tačiau yra ir trečias variantas. Pasak "Sodros" Komunikacijos skyriaus vedėjo Sauliaus Jarmalio, kaupti pensiją II pakopoje galima paprasčiausiai atsisakyti. Jeigu gyventojas nenori dalyvauti kaupime, iki birželio 30 d. jis gali per asmeninę "Sodros" paskyrą pateikti prašymą atsisakyti kaupimo.

"Kas atsitiks, jeigu asmuo atsisakys kaupti pensiją? Nieko. Tiesiog įmokos nuo jo darbo užmokesčio nebus pervedamos į pensijų kaupimo fondą. Pradėti kaupti gyventojas gali bet kada - apribojimų nėra. Tereikia kreiptis į pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę", - "Vakarų ekspresui" sakė S. Jarmalis.

Nusprendus sustabdyti ar atsisakyti kaupti pensiją II pakopos fonde, reikės priimti vieną iš dviejų sprendimų: iki birželio 30 d. palikti sukauptas lėšas pensijų fonde arba grąžinti jas į "Sodrą", kur lėšos būtų perskaičiuotos į kaupiamus taškus.

Beje, atsisakę kaupti pensijai papildomai į kaupimą vėl bus įtraukti po trejų metų. Iš viso - tris kartus.

Reklama

Keičiasi formulė

Gyventojai II pakopos pensijų kaupime dalyvaus pagal formulę 3+1,5. Tai reiškia, kad gyventojas į kaupimo fondą perveda 3 proc. savo darbo užmokesčio, o valstybė prideda 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio vidurkio (šiais metais - 16,4 euro per mėnesį).

Pradedantiems kaupti tarifas yra pamažintas atitinkamai: 1,8+0,3 ir šie tarifai palaipsniui kasmet didės po 0,3 proc., kol 2023 metais visi dalyvaus pagal formulę 3+1,5.

Tačiau minimaliai kaupiantys pradėti kaupti maksimaliai gali kad ir šiais metais. Apie tai pasirinkta pensijų kaupimo bendrovė turi būti informuota iki šių metų liepos 31 d. Nuo gyventojo priimto sprendimo priklausys, koks bus valstybės įmokos dydis į pensijų fondą.

"Kiekvieną mėnesį dešimtis metų nuosekliai taupant ir kaupiant dalį savo darbo užmokesčio ilgainiui būtų sukaupta nemaža suma, kuri taptų reikšmingu priedu prie "Sodros" senatvės pensijos. Jeigu žmogus nuosekliai taupo, nesvarbu kokia, forma, jis vis tiek turės sukaupęs pinigų sumą, kuri taps reikšminga finansine pagalve, kai žmogus pats nebeturės galimybių dėl senatvės uždirbti pinigų", - teigė S. Jarmalis.

"Sodros" pensija nemažės

Reklama

Pradėjus kaupti pensiją II pakopos fonduose nuo šių metų nebemažės "Sodros" pensija. Iki šiol kaupiant dalis įmokų į pensijų kaupimo fondus buvo pervedama iš "Sodros" pensijų socialinio draudimo įmokų.

"Kadangi "Sodrai" likdavo mažiau gyventojo įmokų, atitinkamai žmogus įgydavo mažiau teisių į senatvės pensiją negu tas asmuo, kuris uždirbo lygiai tiek pat ir mokėjo tokias pat įmokas, tačiau į pensijų fondą jų nepervesdavo", - tikino "Sodros" Komunikacijos skyriaus vedėjas S. Jarmalis.

Nuo šiol įmokos nebus pervedamos, tad, S. Jarmalio teigimu, nesvarbu, ar žmogus kaups, ar ne, jo senatvės pensija bus tokia pat.

"Vadinasi, žmogus atsideda - taupo savo uždirbtus pinigus, nemažindamas socialinių garantijų", - pridėjo jis.

Galimi du pensijos šaltiniai

Pradėjus kaupti pensiją II pakopoje ateityje, sulaukus pensijos, ji bus gaunama iš dviejų šaltinių: "Sodros" ir II pakopos pensijų fondo.

Reklama

Į asmeninę pensijų sąskaitą lėšų pervedimu pasirūpins "Sodra". O štai II pakopoje kaupiamos lėšos nuolatos bus investuojamos, net ir nemokant draudimo įmokų (netekus darbo, dėl ligos ar kitų priežasčių). Pensijų įmokos bus vėl pervedamos į II pakopos pensijų fondą pradėjus dirbti. Beje, sukauptos lėšos fonde ar jų dalis turi paveldimumo galimybę.

Svarbu žinoti ir tai, kad nuo šių metų pradžios vienas iš tėvų, gaunantis vaiko priežiūros išmoką ir auginantis vaiką iki 3 metų, savo pensijų fonde sulauks 1,5 proc. 2017 metų vidutinio šalies darbo užmokesčio dydžio pensijų įmokos iš valstybės biudžeto lėšų.

Iki 2020 metų fonde kaupiama pensija gali būti išmokėta kartą, dalimis arba įsigijus pensijų anuitetą draudimo įmonėje, kuri vykdo gyvybės draudimo veiklą. Būtent 2020 m. įsigalios nauja pensijų išmokų tvarka. Ji leis rinktis standartinį arba atidėtąjį anuitetą, kuriuos mokės "Sodra".

Paskaičiuota, kad pagal šiuo metu galiojančią bazinio pensijų anuiteto dydžio lentelę pensinio amžiaus vyras (63 metai ir 8 mėnesiai) įsigyti pensijų anuitetą turės sukaupęs 16 524 eurų, o pensinio amžiaus moteris (62 metai ir 4 mėnesiai) - 17 107 eurų sumą.

Svarbu žinoti tai, kad kaupiant pinigus pensijų fonduose reikia sumokėti atitinkamus pensijų fondo nustatytus mokesčius - II pakopos pensijų fonduose taikomą turto valdymo mokestis. Beje, iš pensijų fondų turto gali būti dengiamos ir valiutos keitimo sąnaudos.

Informacija

Reklama

Siekiant, kad pensijų kaupimas netaptų našta, 0,55 proc. sumažintos dirbančiųjų įmokos "Sodrai" ir 1 proc. sumažintas gyventojų pajamų mokestis. Taip pat taikomos socialinio draudimo įmokų "lubos". Nuo pajamų, kurios per visus metus viršys 120 (2019 m.); 84 (2020 m.); 60 (nuo 2021 m.) vidutinių darbo užmokesčių (VDU), socialinio draudimo įmokų mokėti nereikės, savo tinklalapyje informuoja "Sodra".

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Jonas

2019-01-16   19:26

IP: 85.232.128.55

Eilinis žmonių apgaudinėjimas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Euras

Dešimtmetį teisėsaugos mėsmalėje maltas, bet sveiką kailį galiausiai išsaugojęs verslininkas nustėro sužinojęs,...

Klaipėdoje gyvenęs verslininkas, įminęs paslaptį, nustėro nuotrauka, foto

„Klaipėdos autobusų parkas“ (KAP) laimėjo dar du keleivių vežimo konkursus. Tęstiniais traukinių...

„Klaipėdos autobusų parkas“ laimėjo dar du konkursus nuotrauka, foto

Gretos Bajoraitės ir Lino Miciukevičiaus istorija prasidėjo keistai. Pirmieji jų vienas kitam...

Sukūrė „Kefyro ūsus“, bet Palangoje nereikalingi nuotrauka, foto

Ne visi gyventojai, kurie sirgo ir turėjo nedarbingumo pažymėjimą, pateikė prašymus gauti...

„Sodra“ ragina nepamiršti prašyti ligos išmokos nuotrauka, foto

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS. Skirtingai nei kitiems, ši diena jums nebus aktyvi. Patartina labiau remtis...

Klaipėdiečiai paplūdimį pavertė egzotiško futbolo aikšte nuotrauka, foto

Sportas, Savaitgalį Klaipėdos pajūryje itin gausiai susirinkę poilsiautojai galėjo mėgautis nekasdieniu reginiu –...

Merginų rankinio rinktinė mažajame finale nusileido turkėms nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos jaunių (iki 19 metų) merginų rankinio rinktinei nepavyko pergale baigti Europos...

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Įvairybės, Paskelbta prieš 16 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...