2019 m. balandžio 26 d. 08:39 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Euras

Euras

4 grupės Lietuvoje, kurios uždirbs daugiausia

(1)

2019-02-27, 07:05

Brigita Ragickaitė, Delfi.lt

4 grupės Lietuvoje, kurios uždirbs daugiausia nuotrauka, foto

Specialistai įvardija keturias darbuotojų grupes, kurių poreikis ir atlyginimas ateityje bus didžiausias.

Apie žadamą šviesią ateitį programuotojams turbūt jau girdėjo visi – jų paklausa ir toliau auga, o atlyginimai išlieka vienais aukščiausių rinkoje. Tiesa, kalbant apie paklausiausias ateities specialybes Lietuvoje, minėtini tikrai ne vien jie.

Specialistai įvardija keturias darbuotojų grupes, kurių poreikis ir atlyginimas ateityje bus didžiausias, o tuo pačiu įvardija, kokius įgūdžius turintys darbuotojai ateityje turės pranašumą. 

Neseniai Užimtumo tarnyba (buvusi Darbo birža) paskelbė įsidarbinimo galimybių Lietuvoje barometrą, kuriame atsispindi paklausiausios 2019 metų profesijos.

Specialistų grupėje stebimas didžiausias inžinierių, ikimokyklinio ugdymo ir specialiųjų poreikių mokinių mokytojų, IT specialistų ir programų kūrėjų, reklamos ir rinkodaros specialistų poreikis.

Kvalifikuotų darbininkų ir paslaugų sektoriaus darbuotojų grupėje stebimas didžiausias autobusų ir troleibusų vairuotojų, baldų apmušėjų, dailidžių ir stalių, virėjų, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojų poreikis.

Įsidarbinimo galimybių barometras parodė, kokiems darbuotojams šiemet susirasti darbą yra lengviausia. O kokiems darbuotojams galima drąsiai pranašauti lengvą įsidarbinimą ateityje – kitais ir dar tolimesniais metais?

Geriausią ateitį žada keturioms darbuotojų grupėms

Darbo paieškų portalo CV Online atstovė Rita Karavaitienė teigia, kad ryškiausias ateities darbų tendencijas galima išskirti į 4 dideles grupes.

Pirma iš jų – duomenys arba duomenų mokslas. Vis daugiau darbų bus susiję su duomenų kaupimu, apdorojimu, interpretavimu, prognozėmis ir pan. Ši sritis apima

Dar vienai didelei grupei galima priskirti inžineriją ir technologijas, kurias apima aukštosios technologijos, statyba, transportas, maisto pramonė, tekstilė, chemijos pramonė ir pan.

Reikės technologų, inžinierių, meistrų, kvalifikuotų gamybos darbuotojų. „Pastaraisiais metais inžinierių ir technologų atlyginimai augo bene sparčiausiai rinkoje. Tai lėmė jų trūkumas, brangus šių specialistų paruošimas ir tobulėjančios technologijos, kurias darbuotojas turi sugebėti perprasti ir dirbti su jomis“, – komentuoja darbo paieškų portalo atstovė.

Trečioji ateities darbuotojų grupė – IT: inžinerija, programavimas, testavimas, duomenų apsauga, administravimas. „Programuotojų poreikis yra sparčiai augantis ir aukštosios mokyklos nespėja patenkinti rinkos poreikių.

Populiarėja persikvalifikavimas į IT sritį, daugėja siūlančių perkvalifikavimo paslaugas įmonių, kurios ruošia programuotojus, testuotojus. IT specialistų atlyginimai yra vieni aukščiausių rinkoje.

Šios srities ypatumas – galimybė dirbti iš bet kurios pasaulio vietos. Nebūtinas išsilavinimas, svarbiausia darbo patirtis“, – pastebi R. Karavaitienė.

 

Ketvirtoji ateities darbuotojų grupė yra sveikata – tai medicinos, sporto specialistai.

„Senstanti visuomenė, ilgėjanti gyvenimo trukmė, auganti ekonomika išaugins itin didelį medicinos darbuotojų poreikį.

Tai – grožio paslaugos, genetika, slauga, asmeniniai treneriai, sveikatinimo paslaugų darbuotojai ir kita. Kai kurių šios srities darbuotojų atlyginimai jau dabar yra vieni aukščiausių rinkoje, o ateityje tik augs“, – tendenciją įvardija R. Karavaitienė.

Visų minėtų ateities darbuotojų bruto atlyginimai jau šiandien viršija 1000 Eur. Darbo paieškų portalo CV Online atstovės teigimu, IT srities darbuotojų atlyginimų vidurkiai svyruoja nuo 1600 iki 2000 Eur, duomenų analitikų atlyginimai svyruoja apie 1200–1600 Eur, medikų – 1000–2000 Eur, inžinerijos ir technologijų specialistų – 1300–3000 Eur.

Vis dėlto, ji pabrėžia, kad kiekvienoje srityje atlyginimai priklauso nuo daugybės veiksnių: kvalifikacijos, darbo patirties, įgūdžių, atsakomybės, įmonės, kurioje dirbama, įmonės veiklos srities ir pan.

Norintiems uždirbti daugiausiai, siūlo dėmesį atkreipti į du dalykus Ką rinktis tiems, kurie nori ateityje daug uždirbti? Personalo paieškos ir atrankos įmonės „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas teigia, kad geriausia ateitis priklauso visoms specialybėms, susijusioms su informacinėmis technologijomis: čia jis pastebi sparčiausiai kylančius atlyginimus.

„Tai – ne tik programavimas, bet ir bet kokie darbai, susiję su įrenginių valdymu technologijų pagalba. Viskas tobulėja, automatizuojasi, faktiškai net ir toje pačioje gamyboje reikia vis mažiau žmonių, kurie aptarnautų vis modernesnius įrenginius.

Tokie žmonės kaip programuotojai, projektų vadovai, įvairūs testuotojai, verslo analitikai iš technologijų pusės – jie turi didžiausias perspektyvas, o jų atlyginimai auga greičiausiai“, – teigia A. Francas.

Dar viena sritis, kuri ateities darbuotojams žada vienus solidžiausių atlyginimų – inžinerija, kurioje auga mechatronikos specialistų paklausa.

„Anksčiau būdavo atskiri mechaniko, automatiko ir informacinių technologijų specialistai, dabar visas šias funkcijas atlieka mechatronikas. Jis gali ir programuoti įrenginį, ir jį valdyti.

Šie specialistai turi labai geras perspektyvas, visai kaip ir logistikos specialistai. Daugiausiai uždirbti gali mokantys skandinavų kalbas – jie uždirbs daugiau, nei kolegos, kalbantys tik angliškai“, – tikina A. Francas.

Anot personalo paieškos ir atrankos įmonės „Alliance for Recruitment“ partnerio, ateityje norintys uždirbti didžiausius atlyginimus turi sutelkti visą dėmesį į du dalykus: jie turi išsigydyti alergiją informacinėms technologijoms ir mokytis užsienio kalbų.

„Tai – savaime suprantami dalykai. Kadangi esame maži, būtinai turime mokėti papildomą trečią, ketvirtą kalbą“, – teigia jis.

Išskiria tris įgūdžius, kurie ateityje lems pranašumą

Tai, kaip technologijos perima žmonių darbą, galima pastebėti kasdieninėse situacijose, pavyzdžiui, net ir eidami į parduotuvę.

Čia anksčiau kiekvienas, norintis susimokėti, turėdavo sulaukti savo eilės prie kasininkės, skenuojančios prekes.

Jau kurį laiką prekybos centruose veikia savitarnos kasos, kuriose pirkėjai skenuoja prekes savarankiškai.

Dėl šių pokyčių imta kalbėti ir apie tai, kad ateityje savitarnos kasos gali visiškai pakeisti žmogaus darbą.

Bet ar tai galėtų reikšti, kad parduotuvėse neliks darbuotojų? Darbuotojų poreikis išliks, tačiau keisis jų darbo specifika. „Maximos“ generalinė direktorė Kristina Meidė teigia, kad ateityje numatoma išaugusi naujų gebėjimų ir profesijų paklausa.

„Technologijos vis dažniau ir efektyviau mums padeda įvairiose gyvenimo srityse. Kartu naujos galimybės atsiveria ne tik klientams, kurie jomis naudojasi, bet ir esamiems ar būsimiems darbuotojams.

Atsiranda naujų gebėjimų ir profesijų paklausa. Amžiuje, kai priemonių bendrauti ir palaikyti ryšį apstu, didėja paklausa žmonių, turinčių aukštą emocinį intelektą – gebančių atpažinti ir valdyti emocijas, tiksliai formuluoti užduotis, teikti siūlymus, įsiklausyti į jiems keliamus lūkesčius, suprasti klientus ir darbuotojus“, – aiškina K. Meidė.

Anot jos, kita svarbi savybė – gebėjimas analizuoti ir tobulinti jau automatizuotus darbo procesus.

Tai susiję su gebėjimais suprasti, valdyti skaitmeninius sprendimus ir su programavimo žiniomis, kurios ateityje taps kiekvienam būtinos. „Trečiasis įgūdis – kūrybiškumas.

Ši savybė išliks būtina identifikuojant naujausias tendencijas, vertinant kintančius klientų ir darbuotojų poreikius bei ieškant būdų prie jų prisitaikyti kuriant naujus verslo modelius, produktus, paslaugas“, – pastebi ji.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Euras

Trišalė taryba imasi diskusijų dėl to, koks minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA)...

Svarsto naują MMA: kalbama apie 607 eurus nuotrauka, foto

Sutaupyti ruošiantis Velykoms tikrai įmanoma – tuo įsitikino Pricer.ltkomanda, palyginusi pagrindinių velykinių maisto...

Kur pigiausi kiaušiniai ir majonezas? nuotrauka, foto

Klaipėdos verslininkas Arūnas – vienas iš tų, kuriam jau tenka sukti galvą,...

Lieka užkalti kavinę iki rudens nuotrauka, foto

„Swedbank“ akcijų kaina Stokholmo biržoje penktadienį nukrito iki 130,6 Švedijos kronos, o...

„Swedbank“ nuo skandalo pradžios neteko 38 % vertės nuotrauka, foto

Į Klaipėdą atplaukė 33 kūdikiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar Klaipėdos kruizinių laivų terminale šį sezoną prišvartuotas pirmasis kruizinis laineris "MSC...

Šeštadienį Kuršių nerijoje rengiama talka nuotrauka, foto

Neringa, Nenustebkite po šio savaitgalio Neringoje radę liūtų pėdsakų – jų tikrai rasite....

A. Juozaitis: „...ir už rodomą beždžionę žmonės balsuos“ nuotrauka, foto

Lietuva, Ketvirtadienį LRT vykusiuose Prezidentų debatuose teisingumo tematiką kandidatai suprato skirtingai. Filosofas...

Kaip išsirinkti tinkamą pledą? nuotrauka, foto

Patarimai, Pledas puiki namų stiliaus detalė ir jaukios šilumos atributas, ypač kai vėsu...

Klaipėda, Paskelbta prieš 38 min.

Neringa, Paskelbta prieš 39 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...