2020 m. lapkričio 26 d. 09:43 val., ketvirtadienis

Ekonomikos naujienos

Vytautas VALUTIS

(8)

2007-11-28, 12:00

Kalbino Giedrė NORVILAITĖ

Vytautas VALUTIS nuotrauka, foto

Uostamiesčio įmonės vadovo anketa

AB "Klaipėdos energija" generalinis direktorius

Sekmadienį minėjote 60 metų jubiliejų. Šiemet sukanka ir 10 metų, kai einate AB "Klaipėdos energija" generalinio direktoriaus pareigas. Papasakokite, kaip atėjote į šią įmonę.

Nežiūrint tų grėsmingų skaičių - 6 ir 0, nei širdy nei galvoj dar nesutema, kaip sakoma populiarioj dainoj. Žmogui yra tiek metų, kiek jis pats jaučia, o ne kiek sako oficialūs skaičiai.

Gimiau Žemaičių Naumiestyje, bet mano vaikystė prabėgo Priekulėje. Jau tada svajojau būti karo lakūnas ir mokyklos metais net lankiau Šilutės sklandymo klubą. Tėvai ne visada finansuodavo savaitgalio išvykas autobusu, tai į Šilutę mindavau dviračiu - 28 kilometrus pirmyn, o paskui, pasklandęs - namo. Vis dėlto į karinės aviacijos mokyklą baigęs vidurinę nepatekau, nes buvo stojančiųjų į ją limitai. Taigi stojau į Kauno politechnikos institutą. Tais laikais buvo labai madinga radijo technikos specialybė, tad konkursas buvo didžiulis. Įstojau kaip kandidatas - tais laikais taip būdavo. Tačiau manęs tai netenkino. Mokykloje buvau ir muzikantas, grojau pučiamųjų orkestre. Kauno politechnikos instituto Elektrotechnikos fakulteto tuometinis dekanas buvo aistringas pučiamųjų orkestro mėgėjas, fakultetas turėjo stiprų orkestrą, ir jis ieškojo, ką būtų galima pritraukti. Pasiūlė man ateiti į tą fakultetą, nes balų užteko.

Na, ir pasimaišė man ten toks beveik bendrapavardis, Valiušis, kurio tėvas tuo metu dirbo Elektrėnų elektrinėje. Tikino, jog darbas įdomus ir sakė gavęs pasiūlymą pagal studentų mainų programą važiuoti į Talino politechnikos institutą studijuoti tokių elektrinių eksploataciją. Pasiūlė važiuoti kartu. Lietuva tada dar neturėjo jokios patirties ruošti tokių specialistų. Na, jaunam, žinoma, įdomu išvažiuoti, juolab į Estiją, kuri jau tais laikais atrodė visiški Vakarai. Baigiau ten mokslus ir grįžau, pagal paskyrimą atsidūriau Klaipėdoje, rajoninėje katilinėje Šilutės plente.

Dabartinė "Klaipėdos energija" - vienintelė jūsų darbovietė?

Taip. Karjerą joje pradėjau nuo pat apačios. 1970-aisiais buvau priimtas į rajoninę katilinę pamainos viršininku, po metų tapau meistru, vėliau vyriausiuoju meistru, o katilinei plečiantis - jau ir jos viršininku. Miestas augo, prasidėjo didžiosios statybos, plėtėsi ir katilinė - buvo daug rūpesčių, darbų ir bemiegių naktų. Tuometinė vadovybė pasiūlė man tapti įmonės vyriausiuoju inžinieriumi. Vėliau dirbau "Klaipėdos šilumos tinklų" - tuomet įmonė taip vadinosi - direktoriumi, o nuo 1997-ųjų esu šioje kėdėje.

Per tą laiką buvo pasiūlymų išvažiuoti kitur - ir į Mažeikius, ir į Vilnių, - bet aš kaip senas klaipėdietis be vandens, be tos aplinkos negaliu. Nepasidaviau tiems įkalbinėjimams ir likau. Ir pats darbas, be abejonės, įdomus. Nuolatinės pertvarkos, nuolatinė plėtra kartu su miesto augimu.

Kai kuriose įmonėse laikomasi principo vadovus "išauginti" iš žemesnio rango darbuotojų, kitose - naujas žmogus iškart priimamas eiti aukštų pareigų.

Pakilęs karjeros laiptais iki vadovo pareigų toje pačioje įmonėje pažįsti ją nuo adatos, žinai, kur yra kokios problemos. Perėjęs visus etapus žinai, kur kokių grėsmių laukti, kur kokių profilaktinių priemonių reikia imtis. Žinai ir žmonių nuotaikas. Reaguojant į aplinkos iššūkius tai padeda nuspręsti, kokį padalinį reikia sustiprinti, o kur galima sumažinti darbuotojų. Tai padeda analizuojant esamą situaciją bei sudarant mūsų penkmečio planus.

Tai kokie yra svarbiausi ateinančio penkmečio "Klaipėdos energijos" planai?

Pagrindinis dėmesys skiriamas naujos jėgainės, naudosiančios vietinį kurą, atsiradimui. Žinia, importuojamas kuras nėra begalinis. Visas pasaulis tai supranta - štai ką tik paskaičiau, kad amerikiečiai apšildyti namams vietoj naftos produktų pradeda naudoti malkas... 90 procentų mūsų naudojamo kuro sudaro dujos. Kas draudžia "Gazprom" kelti jų kainas iki begalybės, juolab kad alternatyvos nėra, o pats "Gazprom" skendi skolose? Todėl skubama 2010-2011 metais Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos teritorijoje pastatyti tokią jėgainę, kuri naudotų miesto komunalines atliekas ir kitokį vietinį kurą. Šiukšlės savo kaloringumu atitinka iškastines durpes, tik yra papildomų reikalavimų dūmų išmetimo normoms. Šalia tokios jėgainės statoma chemijos gamykla, kuri valys dūmus iki Europos Sąjungos nustatytų normatyvų. Technologijos nepigios, bet tai vienas iš būdų mažinti priklausomybę nuo importuotojų.

Sklandymas, pučiamųjų orkestras - nuo pat mokyklos laikų veiklos nestokojote.

Dabar esu ROTARY klubo "Maris" narys. Užpernai ROTARY judėjimas minėjo 100-metį ir būtent tais metais man buvo patikėtos ir klubo prezidento pareigos, taigi kadencija buvo įsimintina. Taip pat esu Lietuvos šilumos tiekėjų, Lietuvos elektros energetikos asociacijos tarybos narys, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų tarybos narys. Visuomeninės veiklos užtenka. O hobis - kuo daugiau būti gamtoje. Prie popierių prisibūnu darbe. Vasarą - žvejyba, žiemą - medžioklė, nors dabar ne tiek laiko jai skiriu, kiek norėtųsi. Jei tik lieka laiko, skaitau - ne tik specializuotą, bet ir grožinę literatūrą. Mėgstamiausias mano rašytojas išlieka Džordžas Orvelas - jo pastebėjimai labai taiklūs, net ir šiandieninėje visuomenėje.

Kalbino Giedrė NORVILAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Libinavicius 2

2010-05-02   07:33

Liubinaviciau, kiek kainavo sitas rasinukas?

subinavicius jis o ne liubinav

2010-05-02   07:33

icius - jam ir valuciui nieko nekainavo, kainavo tau ir man, kaip ir kitiem doriem moketojam uz siluma.

LIubinavicius tikras

2010-05-02   07:33

Mieli pikti žmogai. Patvirtinu - nieko nekainavo nei mokesciu moketojams, nei KE, nei man. Yra dar žiniasklaidos priemonių, kurios moka parodyti pagarbą jos vertam žmogui, o ne tik varyti ant visų ir visko už pinigus. Geros dienos.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos (2)

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Prisiekė nauji Tarybos nariai nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien Klaipėdos miesto Tarybos posėdyje priesaiką davė du nauji Tarybos nariai –...

Miestui dovanota eglė - pakeliui į Teatro aikštę nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienio rytą buvo pradėti kalėdinės miesto eglės kirtimo darbai. Liepojos gatvėje esanti...

Jus nori atleisti iš darbo? VDI pataria, kokių skubių veiksmų imtis nuotrauka, foto

Euras, Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių,...

Šiuo metu vyksta Klaipėdos miesto tarybos posėdis nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien, spalio 29 d., 9.00 val. prasidėjo 20-asis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdis.

Klaipėda, Paskelbta prieš 28 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 36 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 43 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...