2019 m. birželio 26 d. 14:58 val., trečiadienis

Ekonomikos naujienos

Nedarbingumo pažymėjimas - tik mirtinu atveju

(2)

"Sodros" Klaipėdos skyriaus statistika parodė, jog šių metų pirmąjį pusmetį ryškiai sumažėjo išduotų nedarbingumo pažymėjimų skaičius. Klaipėdiečiai mažiau serga, mažiau simuliuoja ar į darbą eina sirgdami?..

Šių metų pirmąjį pusmetį ligos pašalpą Klaipėdoje gavo 17 669 asmenys, o praėjusių metų analogišku laikotarpiu - beveik 35 proc. mažiau, t. y. 27 055 žmonės, - informavo "Sodros" Klaipėdos skyriaus vyriausioji ryšių su visuomene specialistė Eglė Eivaitė-Jankuvienė.

Vyrauja nuomonė, jog biuletenių sumažėjimą lėmė ne tiek mažesnis žmonių sergamumas, kiek griežtesnė jų kontrolė. Nedarbingumą kontroliuojantys "Sodros" specialistai analizuoja duomenis apie laikinojo nedarbingumo trukmę, ligos diagnozę pagal Tarptautinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją, kreipia dėmesį į tai, kokioje įmonėje asmuo dirba. Daugiau dėmesio susilaukia tie, kurie dirba bankrutuojančioje, reorganizuojamoje įmonėje ar toje, kurioje per savaitę laikinai nedarbingais pripažįstami daugiau kaip 10 procentų visų darbuotojų.

Anot E. Eivaitės-Jankuvienės, "Sodros" specialistai tikrina nustatytą gydymosi ar slaugos režimą pažeidusius asmenis, kurie laikinojo nedarbingumo metu laikė įskaitas ar egzaminus, keliavo, dirbo. Visais atvejais patikrinimas atliekamas, kai gaunamas skundas dėl esą nepagrįsto asmens nedarbingumo.

Manoma, jog kita svarbi priežastis, lėmusi nedarbingumo sumažėjimą, - sumažėjusios ligos pašalpos. Pagal naująją tvarką, nuo trečios iki septintos laikinojo nedarbingumo dienos "Sodra" apmoka tik 40 proc. vidutinio jo darbo užmokesčio, gauto užpraeitą kalendorinį ketvirtį. Nuo aštuntosios dienos "Sodra" skiria 80 proc. pašalpos gavėjo vidutinio uždarbio dydžio.

Kaip sirgo, taip ir serga

Nepaisant "Sodrą" džiuginančių skaičių, gydytojai sumažėjusio žmonių sergamumo nepastebi.

UAB "Birutės šeimos medicinos praktika" vadovė šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė sako, kad žmonės kaip sirgo, taip ir serga, jos išduodamų nedarbingumo lapelių nė kiek nesumažėjo.

UAB "Mano šeimos gydytojas" vadovas šeimos gydytojas Darius Balčiūnas mano, jog tam, kad mažiau išduodama nedarbingumo pažymėjimų, įtakos turi ne sergamumo sumažėjimas, o nedarbo didėjimas - bedarbiams biuleteniai nereikalingi.

Be to, dirbantys žmonės, net sirgdami, vis rečiau ima nedarbingumo pažymėjimus. Jei liga virusinė, trumpalaikė, jie ir sirgdami eina į darbą ir gydytis namuose nenori.

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro 2-ojo padalinio vedėjas Anatolijus Polskij prisimena, kaip visai neseniai kreipėsi moteris, kuri, nors ir sirgdama, nedarbingumo pažymėjimo atsisakė. Su ašaromis ji paaiškino, kad darbdavys prigrasinęs, jog jei pasiims biuletenį, neteks darbo. Tokie atvejai nėra dažni, bet jų pasitaiko. Kai kurie kreipiasi į gydytoją vien tam, kad gautų receptą vaistams.

"Tokie žmonės užleidžia ligą ir po to prasideda didesnės problemos", - perspėjo jis.

A. Polskij manymu, tai, kad "Sodros" specialistai aktyviau tikrina nedarbingumo pažymėjimų pagrįstumą, kiek sudrausmino tuos žmones, kurie buvo linkę nesilaikyti taisyklių.

Valdemaras ANUŽIS, "Sodros" Klaipėdos skyriaus vadovas
Tokio reiškinio, kada per sąlyginai trumpą laikotarpį taip ženkliai sumažėjo nedarbingumo pažymėjimų, dar nesame turėję. Vargu ar bendras sergamumas taip galėjo pasikeisti. Norint atsakyti, kas tai sąlygojo, reikalinga rimtesnė analizė. Galima įtarti, kad dėl šių priežasčių: mažiau mokama už pirmas nedarbingumo dienas; žmonės labai rimtai žiūri į darbą ir dėl menko negalavimo nesikreipia į gydytoją; stabilizavosi darbo vietų skaičius. Į priežasčių kompleksą galbūt įeina ir griežtesnė "Sodros", darbdavių kontrolė.
Per 2010 m. pirmąjį pusmetį "Sodros" Klaipėdos skyriuje priskaičiuota ir išmokėta 13,15 mln. Lt ligos pašalpų. Per 2009 m. pirmąjį pusmetį - 25,98 mln. Lt ligos pašalpų, t.y. 50 proc. mažiau.
Per 2010 m. pirmąjį pusmetį gydymo įstaigos, su VSDFV Klaipėdos skyriumi sudariusios sutartis dėl teisės išduoti nedarbingumo pažymėjimus, išdavė 23 505 nedarbingumo pažymėjimus. Tuo tarpu per 2009 m. I pusmetį jų išduota 34 609.
Daugiausia nedarbingumo pažymėjimų išduodama dėl ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių bronchitų, juosmens ir kitų tarpslankstelinių diskų ligų, radikulopatijos, dorsalgijos, nervų šaknelių ir rezginių ligų, ūminių tonzilitų ir nazofaringitų.
Siekiant įvertinti sergančiųjų laikinojo nedarbingumo pagrįstumą, šie asmenys kviečiami į Asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojų konsultacinę komisiją. Per 2010 m. pirmąjį pusmetį iš 1304 asmenų, kviestų į šią komisiją, 788-ių, t. y. 60,4 proc., nedarbingumo pažymėjimai buvo užbaigti iki posėdžio. Per 2009 m. I pusmetį šis skaičius siekė 52,2 proc.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

dar

2010-09-14   16:16

IP: 78.59.58.162

sutaupėt atsieit 50% sodros pinigų? Ir kvailiui aišku: 40 % - nuvogėt nuo uždarbio,dar 10 %- dėl sumažėjusio atlyginimo vidurkio- visa aritmetika.

na

2010-09-14   16:10

IP: 78.59.58.162

nematau didelio džiaugsmo,kuom turėtų didžiuotis sodra.Greičiau,tai "didelių'' žmonių -dideli žaidimai- testas žmonėms,kaip išgyventi.Gėda turėtų būti valdžiai,priėmusiai tokius apgailėtinus įstatymus,kad dirbdamas,vargdamas žmogelis negali dorai pasigydyti, eina į darbą sirgdamas, tuo pačiu nešioja įvairiais infekcijas bendradarbiams. Gaudamas minimumą,už mėn ligos gautų apie 200lt.Iš ko pirkti vaistus, mokėti už tyrimus,už ką pirkti maistą,sumokėti už butą. Tai jūs pavertėt žmones bandomaisis triušiais ir dar didžiuojatės,o turėtų būti gėda, gėda,gėda. Patys irgi sergat,tik ligos laiką greičiausiai leidžiat "komandiruotėse ar pasitarimuose"....Gėda....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

D. Grybauskaitės renta sieks 3690 euro per mėnesį nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį Ministrų kabinetas pritarė kadenciją baigiančiai prezidentei Daliai Grybauskaitei skirti rentą. Ji...

Klaipėdos apskrities policija atsisveikina su Migracijos skyriumi nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiomis dienomis darbą kaip Lietuvos policijos padalinys baigia Klaipėdos apskr. VPK Migracijos...

Fotokonkursas „Pasaulinis Baltijos jūros paveldas ir tvarusis turizmas“ nuotrauka, foto

Renginiai, Pristatome fotokonkursą apie Baltijos jūros UNESCO Pasaulio paveldą ir tvarųjį turizmą, kuris...

KU studijoms – prestižinis kokybės ženklas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos universiteto informatikos ir mechanikos inžinerijos studijų programoms suteiktas prestižinis, kokybės ženklo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...