2020 m. spalio 25 d. 10:46 val., sekmadienis

Ekonomikos naujienos

Nedarbas augina dar vieną prarastą kartą

Reklama

Atėjo metas, kai bendraujant su giminėmis, pažįstamais, bendradarbiais kalba anksčiau ar vėliau vis dažniau pakrypsta apie tuos, kurie neteko darbo. Todėl lieka vienintelė išvada - bedarbių iš tiesų daugėja, o jaunimui ši problema tampa tiesiog katastrofiška.

Tą patį patvirtina ir statistika. Šio mėnesio pradžioje darbo biržose buvo registruota 43,8 tūkst. jaunų, iki 25 metų, bedarbių, o jaunimo nedarbas dabar 30 proc. viršija vidutinį nedarbo lygį.

Tačiau šie skaičiai toli gražu neatspindi realios padėties, nes dar didesnė minia jaunuolių netgi negali praverti Darbo biržos durų, nes baigę aukštąsias mokyklas arba kolegijas jie taip ir nespėjo įgyti bent vieno mėnesio darbo stažo. Skaičiuojama, kad net ir Vilniuje, kur jaunimo galimybės bene didžiausios, nedirba kas trečias jaunas žmogus. Tai ką kalbėti apie mažesnius miestus arba rajonus?

Ieškoti beviltiška

Ieškoti darbo galimybės taip pat minimalios. Belieka sėstis prie interneto ir siuntinėti CV visais įmanomais adresais. Štai čia ir atsiveria „aukso kasyklos“ taip pat ne pačius geriausius laikus išgyvenantiems verslininkams.

„Dar rašydamas bakalauro darbą pradėjau ieškoti galimybių įsidarbinti, - pasakojo „Respublikai“ 24 metų vilnietis Simonas G., šiemet įgijęs informatiko specialybę. - Netgi pavyko užmegzti kontaktų su keliomis užsienio firmomis. Tačiau viskas baigėsi tuo, kad atlikau joms kelias programines užduotis, neva siekiant patikrinti mano sugebėjimus, ir - tyla. Matyt, tik tam ir buvau reikalingas, kad atlikčiau kažkokį darbą, už kurį nereikia mokėti. Visos kitos CV liko be atsako“.

„Užsienyje psichologo specialybė yra viena populiariausių ir prestižiškiausių, todėl kai stojau jos studijuoti, tikrai nemaniau, kad Lietuvoje būsiu potenciali bedarbė, - sakė 27 metų kaunietė Jovita P. - Nuo praėjusių metų pradžios nerandu darbo pagal specialybę, o jeigu ir buvo pasiūlymų, tai tik dirbti už minimumą. Neseniai ištekėjau, tad atsirado galimybė nuomoti likusį butą. Tai ir yra visos mano pajamos“.

„Neturint pažįstamų jaunam žmogui susirasti darbą yra beviltiška, - sakė „Respublikai“ 25 metų Žaneta A. - Esu bedarbė, reklamos vadybininkė. Prieš kelerius metus pasiūlymų net sunku buvo atsikratyti. Dabar nusiunčiau savo CV į dvi žinomesnes firmas. Vienoje esu 1500, kitoje - 2100 vietoje. Kaip manote, kokie mano šansai?“

Prarastoji karta

Reklama

Kažkas mus, 40-50-mečius, dar sovietmečiu gyvenusius, pavadino „prarastąja karta“, tvirtindami, kad mes niekaip nesugebėsime prisitaikyti prie pasikeitusių rinkos sąlygų. Tačiau Nepriklausomybės metais užaugo dar viena karta, nemačiusi „brandaus socializmo“, bet sulaukusi pilnametystės ir nerandanti sau vietos ir darbo recesijos sukaustytame pirmajame XXI a. dešimtmetyje. Jaunimas prarado pagrindą po kojomis. Aplinkui ta pati saulė, maistas, tėvai ir šalis, bet neliko vidinio tikėjimo rytojumi. Viskas aplinkui apmirė laukiant nežinia ko.

Neramu, kad ilgas nedarbas gali pakenkti ištisos kartos gebėjimui varžytis dėl darbo vietos. Kai ekonomika galiausiai atsigaus, daugelis dabar jaunesnių nei 25-erių, taps vyresni nei 25-erių, ir jaunesni konkurentai mins jiems ant kulnų dėl to paties lygio darbų. Maža to, jų poreikiai jau aukštesni negu tėvų, bet jie kol kas nemato, kaip tuos poreikius patenkinti. O dar plius tas darbo neturėjimas ir nežinia.

Pavasario vėjai

Jauniems žmonėms susirasti darbą yra daug sunkiau, nes jie arba stokoja kvalifikacijos, arba neturi darbo patirties. Jaunimo nedarbas ne tik brangiai kainuoja valstybei, bet ir skatina emigraciją, nusikalstamumo augimą, narkomanijos ir alkoholizmo plitimą. Tad ką daryti?

Į šį klausimą bent jau simboliškai šiomis dienomis bando atsakyti Vyriausybė: skatinti darbdavius, skatinti jaunimą, bent jau tą, kuris dar liko Lietuvoje.

Vienas iš tokių trečiadienį nuskambėjusių Vyriausybės siūlymų - darbdavius, pirmą kartą įdarbinusius dar nedirbusį jaunimą, atleisti nuo dalies „Sodros“ įmokų mokėjimo vienų metų laikotarpiui. Bendra įmokų suma vietoj 31 proc. sudarytų 7,7 proc. Šią lengvatą numatoma taikyti laikinai - vienus metus nuo liepos 1 d. Manoma, kad tokios lengvatos skatintų darbdavius priimti į darbą patirties neturinčius jaunus žmones.

Pasak Vyriausybės kanclerio Deivido Matulionio, pritarta pasiūlymui, kad „Sodros“ mokesčių dalis, kurios jaunimui nereikės mokėti, bus ne kompensuojama valstybės, o tiesiog darbdaviai bus atleisti nuo šio mokesčio dalies. Tačiau iškyla kitas klausimas - jei darbdaviai už jaunus žmones nemokės socialinio draudimo mokesčių, kas tokiam žmogui suteiks socialines garantijas?

Skirs subsidiją

Reklama

Ministrų kabinetas taip pat siūlo sudaryti galimybę darbdaviams, įdarbinusiems jaunus (iki 29 metų) žmones pagal įgytą kvalifikaciją, skirti subsidiją darbo užmokesčiui 12-os mėnesių terminui. Tai būtų dalyvavimas darbo įgūdžių įgijimo, „pameistrystės“ programose. Dabar darbdaviai nenoriai priima dirbti jaunus žmones, o šios programos padidintų pirmą kartą pradedančių dirbti pagal įgytą kvalifikaciją galimybes įsidarbinti.

Pavyzdžiui, jei darbdavys ką tik inžinieriaus specialybę įgijusį jaunuolį savo bendrovėje įdarbina pagal įgytą specialybę, jam būtų skiriama minėtoji subsidija. Šiomis lėšomis darbdavys turėtų padengti socialinio draudimo įmokas ir dalį jauno specialisto darbo užmokesčio. Šia subsidija darbdavys galėtų naudotis ne ilgiau kaip vienus metus, o jaunuoliui būtų sudarytos galimybės darbo vietoje įgyti praktinių profesinių žinių pagal įgytą specialybę.

Manoma, kad tai prisidėtų sprendžiant jaunimo nedarbo problemas, skatintų jaunų, studijas baigusių, tačiau reikiamos darbo patirties neturinčių žmonių užimtumą, padėtų jiems įsilieti į šalies darbo rinką. Ir gal vėl padėtų atkurti visuomenę, kuri atrastų svarbiausia - savo vaid-menį kuriant pasaulį.

Virgaudas GUDAS, “Respublika”

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos (1)

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Įdomiausios spalio 25 d. TV sporto transliacijos nuotrauka, foto

Sportas, BTV

Pasiruoškite, nuo pirmadienio kasdienybė Lietuvoje keičiasi – lokalūs karantinai, nuotolinis ugdymas, susibūrimų ribojimai nuotrauka, foto

Lietuva, Naujų susirgimų koronavirusu skaičiai Lietuvoje muša naujus rekordus. Vyriausybė trečiadienį nusprendė įvesti...

Nuo COVID-19 skiepytųsi tik kas antras lietuvis nuotrauka, foto

COVID-19, Atsiradus vakcinai, nuo koronaviruso skiepytųsi kas antras Lietuvos gyventojas, tiek pat...

Narkotikai, pistoletas, girtas vairuotojas nuotrauka, foto

Kriminalai, Jūsų dėmesiui - Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato parengta įvykių suvestinė.

Sportas, Paskelbta prieš 17 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...