"Maxima" iš prekybos pašalino latvių mėsos konservus

"Maxima" iš prekybos pašalino latvių mėsos konservus

Dėl įtarimų, kad gali būti rasta arklienos, prekybos tinklas "Maxima" ketvirtadienį skubiai iš prekybos pašalino "Kuršu Zeme" pagamintus mėsos konservus - tuos, kurių sudėtyje yra ne tik jautienos, bet ir kiaulienos bei vištienos, pranešė lrytas.lt.

Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba, patikrinusi šalies mėsos perdirbimo įmonę "Forevers", jos gaminamuose jautienos produktuose rado arklienos DNR, o ketvirtadienį pradėjo tikrinti ir į kitas įmones, tarp jų - "Kuršu Zeme".

"Tai - keturių rūšių konservai: troškintos jautienos, troškintos kiaulienos, troškintos vištienos ir kiaulienos kotletai pomidorų padaže. Jais neprekiausime tol, kol paaiškės šiuo metu vykdomo tyrimo rezultatai", - lrytas.lt sakė "Maxima" atstovė Olga Malaškevičienė.

Latvijos maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, patikrinus skerdimo įmones buvo nustatyta, kad iš jų arkliena gamintojus pasiekdavo jau kaip jautiena.

Latvijoje per 2012 metus buvo paskersta 416 arklių, iš kurių daugiau nei pusė (272 arkliai) buvo paskersti bendrovės AIBI skerdykloje. 203 arklių skerdenos buvo pristatytos į mėsos perdirbimo įmonę "Forevers". Pastaroji maisto produktų etiketėse nenurodė, kad sudėtyje yra arklienos.

Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat aptiko pažeidimų "Vilumene", "Kalnpierbes" ir "Musino" skerdyklose bei mėsos tiekimo bendrovėje "Heinors".

ELTA primena, jog Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) trečiadienį pranešė, kad nė viename pastaruoju metu ištirtame maisto produktų mėginyje arklienos DNR neaptikta.

Šalies rinkoje atrinkta 50 įvairių maisto produktų mėginių, siekiant išsiaiškinti galimus jų sudėties klastojimo atvejus, teigiama VMVT pranešime. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute tiriami Lietuvoje parduodamų maisto produktų su jautiena - šaldytų lazanijų, koldūnų, šaldytų kebabų pusgaminių, mėsos kukulių, mėsainių ir kitų produktų mėginiai.

Nė viename iš šiuo metu jau ištirtų mėginių klastojimo atvejų, kai jautiena pakeičiama į gaminį pridedant arklienos, nenustatyta. Tyrimai vis dar vyksta, atrenkami nauji mėginiai.

Specialiais laboratorinio tyrimo metodais atrinktuose mėginiuose yra skaičiuojamas arklienos, kiaulienos ir kitų gyvulių rūšių DNR kiekis. Pagal Europos Komisijos (EK) rekomendacijas, klastote būtų laikomas toks gaminys, kurio sudėtyje nustatoma daugiau kaip 1 proc. ženklinimo etiketėje nenurodytos gyvūno rūšies mėsos.

Mėginiai atrenkami ne tik iš rinkoje parduodamų maisto produktų asortimento, bet ir tikrinama kiekviena iš Europos Sąjungos (ES) įvežamos jautienos siunta.

Įgyvendinant EK rekomendacijas, Lietuvoje ir kitose ES šalyse jautienos produktai dėl galimų klastočių bus intensyviai tiriami visą vasario ir kovo mėnesį. Apibendrinus tyrimų rezultatus EK vertins klastojimo mastą ir spręs dėl priemonių, būtinų vartotojų teisėms užtikrinti.

Didelį maisto produktų klastojimo atvejų tyrimą visoje ES paskatino pradėti keliose šalyse nustatyti atvejai, kai įvairiuose šaldytuose maisto produktuose ir pusgaminiuose buvo nustatyta arklienos DNR, nors jų ženklinime buvo nurodyta, kad šie produktai pagaminti tik iš jautienos.

VMVT pranešime pabrėžiama, kad tyrimai susiję su neteisingu maisto produktų ženklinimu ir vartotojų klaidinimu, o ne su maisto produktų sauga.

Pranešime teigiama, kad arkliena leidžiama žmonių maistui, kai kuriose šalyse ši mėsa laikoma delikatesu, tačiau maisto produktų gamintojai ir tiekėjai privalo užtikrinti, kad galutiniam vartotojui arba viešojo maitinimo įstaigoms skirtų fasuotų maisto produktų etiketėse būtų nurodyti visi gaminio ingredientai, taip pat ir gyvūno rūšis.


* Arklienos mėsos

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder