2020 m. lapkričio 26 d. 08:28 val., ketvirtadienis

Ekonomikos naujienos

Lietuvos ekonomika ištvermės ir lankstumo varžybose vėl veržiasi tarp lyderių

Lietuvos ekonomika ištvermės ir lankstumo varžybose vėl veržiasi tarp lyderių nuotrauka, foto

© Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Reklama

Pernai Baltijos šalių ūkis iš tolo nė kiek nepriminė tigro, tačiau DNB banko analitikų teigimu, gilesnė analizė rodo, jog nė viena Baltijos šalis neprarado potencialo augti sparčiau nei Europos Sąjungos vidurkis. Ir nors Lietuva pernai atsiliko nuo Latvijos, šiemet šalies ekonomika turėtų sugrįžti į sparčiau augančių ES šalių grupę. Pristatant naujas prognozes, ekspertai pažymėjo, kad, lankstus eksportas, neslopstantis vidaus vartojimas ir pozityvūs pokyčiai darbo rinkoje leidžia sėkmingai įveikti žinomas ir naujai atsirandančias kliūtis, o dar spartesnį augimą užtikrintų augančios investicijos į gamybos pajėgumus ir stabilumas svarbiausiose rinkose.

Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2015 metais augo 1,6 proc. – lėčiausiai nuo 2010-jų. Tiesa, Estijos augimas buvo dar lėtesnis – 1,1 proc., bet Latvijos BVP pernai beveik atitiko išankstines prognozes – augimas siekė 2,7 proc. Jau šiemet situacija gali pasikeisti – banko analitikai prognozuoja, kad Lietuvos ir Latvijos ekonomika šiemet stiebsis 3 proc., o Estijos – 2,2. 

„Jei reikėtų apibendrinti praėjusius metus vienu žodžiu, tas žodis būtų „netikrumas“. Tiesa, jis labiau tinkamas kalbant apie aplinkines rinkas, tačiau netikrumo faktorius veikė Baltijos šalių verslo lūkesčius ir stabdė plėtrą, todėl rezultatai yra prastesni nei galėjo būti. Juk vidaus vartojimas išliko tvarus, o ir eksportuotojai demonstravo lankstumą ir potencialą. Todėl, atmetus ekstremalius scenarijus, šiemet prognozuojame aukštesnį nei ES vidurkis augimą visose Baltijos šalyse“, – sakė DNB vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka.

Ji pažymėjo, kad kardinaliai pasikeitusi situacija Rusijoje gerokai sumažino eksporto, kelis metus buvusio Lietuvos augimo varikliu, apsukas, tačiau metų pabaigoje Lietuvos eksportas jau atsispyrė nuo dugno ir šių metų tendencijos yra teigiamos.

„Rusijos embargas šalies verslą pastūmėjo ieškoti alternatyvių rinkų, procesas nevyko žaibiškai, tačiau šiandien jau galima konstatuoti, kad eksporto žemėlapis pasikeitė gana smarkiai. Tiesa, pokyčiai turėjo įtakos Lietuvos užsienio prekybos balansui, kuris pernai, po poros metų pertraukos, vėl buvo deficitinis. Visgi nemanau, kad tai ilgalaikė tendencija“, – pažymėjo J.Rojaka.

Analitikė pabrėžė, kad nors Rusijos vaidmuo Lietuvos eksporto struktūroje yra vis mažesnis, kaimynės ūkio stabilizacija teigiamai paveiks Lietuvos eksporto rodiklius, ypač re-eksportą. O lietuviškos kilmės prekių eksportą įkvėps tvarus svarbiausių užsienio prekybos partnerių – Vokietijos, Švedijos, Lenkijos, Latvijos ir D. Britanijos augimas.

Reklama

Vidaus vartojimas išliks vienu svarbiausių šalies lokomotyvu. Atsižvelgiant į palankius pokyčius darbo rinkoje DNB analitikai padidino vidutinio darbo užmokesčio augimą. Tikimasi, kad vidutinis bruto darbo užmokestis, pagavęs impulsą šiemet ūgtels 5,5 proc. ir metų pabaigoje priartės prie 800 eurų.  Mažėjantis nedarbas ir augantys atlyginimai šiemet skatins namų ūkių vartojimą, o vidaus prekybos rodikliai metų pabaigoje gali pagaliau pasiekti prieškrizinį lygį. Kita vertus, vartojimo ažiotažą slopins palaipsniui augančios kainos: jau dabar maisto produktų ir paslaugų kainų indeksai riečiasi į viršų, o sumenkus atpigusių energijos išteklių efektui, vidutinė infliacija paspartės iki 1 proc.

 „Nepaisant didelio neapibrėžtumo pasaulyje, Lietuvai šiemet susiklosto palankios sąlygos augti. Atėjo laikas pasinaudoti konkurenciniais pranašumais ir skinti pirmuosius vaisius po prisitaikymo į išorės šokus. Jeigu aplinka nesubjurs, Lietuvos ūkis augs sparčiau nei buvo planuota iki šiol“, - pabrėžė J.Rojaka. Spartesnę ūkio plėtrą žada ir intensyvesnės investicijos į gamybos priemones. Gerėjanti įmonių finansinė būklė, žemos palūkanų normos ir įsibėgėjantis skolinimas prisidės prie investicijų augimo: tikimasi, kad jos šiemet augs apie 9 proc.

Pagrindiniai Lietuvos ekonomikos rodikliai ir prognozės

 

2014

2015

Reklama

2016P

2017P

BVP, metinis pokytis, proc.

3.0

1.6

3.0

Reklama

3.0

Vidutinė metinė infliacija, proc.

0.2

-0.5

1.0

2.0

Reklama

Vid. mėnesinis bruto atlyginimas, metinis pokytis, proc.

5.4

5.1

5.5

5.5

Nedarbo lygis, laikotarpio pabaigoje, proc.

Reklama

10.1

9.0

8.0

7.0

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos (2)

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

„Atostogų parką“ įkūrusių verslininkų įžūlumui nėra ribų – baseinai veikia ir per karantiną nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Kas draudžiama vieniems, leidžiama kitiems. Epidemiologinę situaciją kontroliuojantis Nacionalinis visuomenės sveikatos...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Nuomonės, Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Gyvenimas pro langą: kaip kinai tvarkosi su pandemija pro langa nematau... nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 83 istorija, lapkričio 26, ketvirtadienisKai šįryt, įsijungusi radiją, išgirdau kalbantį žmogų...

Teatro aikštę eglė papuoš šiandien nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau šiandien Klaipėdos miesto Teatro aikštę papuoš klaipėdiečių dovanota žaliaskarė. Šiemet pirmą...

Nuomonės, Paskelbta prieš 14 min.

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 17 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 27 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...