2020 m. spalio 23 d. 05:10 val., penktadienis

Ekonomikos naujienos

Kretinga bedarbiais "maitina" Klaipėdą

2014-01-28, 13:57

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, "Pajūrio naujienos"

Kretinga bedarbiais "maitina" Klaipėdą nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Nedarbas Kretingos rajone šį sausį yra 7,8 proc. šimtui gyventojų: tai vienas iš mažiausių rodiklių Lietuvoje, - bendras šalies nedarbo lygis yra 11,3 proc. Paradoksalu, bet Kretingoje nedarbas yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje ir susilygina su JAV nedarbo vidurkiu.

Lietuva Europoje – per vidurį

Šiuos faktus patvirtina Europos Sąjungos statistikos agentūra „Eurostat“: didžiausias nedarbas Europoje šiuo metu vyrauja Graikijoje – 27,4 proc. bei Ispanijoje – 26,7 proc., Kroatijoje – 18,5 proc. ir Kipre – 17,3 proc.

Lietuvoje nedarbas šiuo metu pasiekė vidurkį tarp ES šalių: panašus rodiklis yra fiksuojamas Lenkijoje – 10,2 proc., Prancūzijoje – 10,8 proc., Latvijoje – 12 proc. Mažiausią nedarbą Europoje yra pasiekusios šios šalys: Austrija – 4,8 proc., Vokietija – 5,2 proc. ir Liuksemburgas – 6,1 proc.

Nedarbas Kretingos rajone prilysta nedarbui Jungtinėje Karalystėje – 7,4 proc. arba Švedijoje – 8 proc.

Lietuvoje toks pat žemas nedarbo rodiklis, kaip ir Kretingoje – 7,8 proc., - dar yra Vilniuje. Mažiausiai bedarbių Lietuvoje turi Neringa – 7 proc. Visos Klaipėdos apskrities mastu nedarbas siekia 10,2 proc.

Klaipėdos teritorinės darbo biržos Kretingos skyriaus vedėjos Virginijos Naudžienės teigimu, Kretingos bedarbiams labai didelę įtaką turi tai, kad gyvename vadinamajame auksiniame geografiniame trikampyje - tarp Klaipėdos ir Palangos.

Bedarbiais „maitina“ Klaipėdą

Reklama

„Iš 3 Kretingos darbo biržoje registruotų darbo ieškančių asmenų tik 1 įsidarbina Kretingoje, o 2 – Klaipėdoje. Galima sakyti, kad bedarbiais maitiname Klaipėdą: į uostamiestį išvykstantys dirbti kretingiškiai integruojasi visose srityse – pramonėje, statyboje, prekyboje, aptarnavimo srityje, įsitvirtina įstaigose bei mokyklose. Palangai taip pat nuolat - ne tik vasaros darbams - reikia žmonių. Ir dabar tarp kretingiškių ieškoma kambarinių, virėjų, padavėjų, medicinos darbuotojų“, - tvirtino V.Naudžienė.

Šiemet Kretingos darbo biržoje yra 1 tūkst. 933 užsiregistravę darbo ieškantys asmenys. Pernai tuo pat metu bedarbių buvo gerokai daugiau – 2 tūkst.647 asmenys, o nedarbo lygis siekė 10,7 proc. V.Naudžienės manymu, šie rodikliai rodo, kad neabejotinai kyla šalies ekonomika. Kita vertus, nedarbo sumažėjimą lemia vis dar neslūgstantys emigracijos srautai.

Ieškantys darbo vyrai sudaro 47 proc., o moterys – 53 proc. visų bedarbių. „Kai darbo rinkoje daugėja darbingų vyrų, tai vėlgi yra pažangus ekonominis reiškinys. Daugel metų, o dar - ir pernai šis rodiklis buvo atvirkštinis: bedarbių vyrų būdavo gerokai daugiau, negu moterų“, - pokyčius lygino vedėja.

Sausio pabaigoje nedarbas Kretingos rajone šiek tiek šoktelėjo, tačiau, V.Naudžienės teigimu, tai yra įprasta kasmetinė tendencija, nes žmonės atleidžiami iš tų įmonių, kur vyksta sezoninis darbas: statybų, durpyno, elektros tinklų, melioracijos.

Šiuo metu darbą Kretingos rajone siūlo medienos įmonės, taip pat reikalingi virėjai, padavėjai. „Iš esmės Kretingoje darbo vietos užpildytos, nes žmonės įvertina tai, kad nereikia važinėti kitur, pasilieka dirbti ir už mažesnį atlygį“, - įsitikinusi V.Naudžienė.

Šansas įsidarbinti vyresniems asmenims

Nedarbui sumažinti Darbo birža tęsia arba diegia naujas įdarbinimo programas. Viena iš tokių yra ES finansuojama programa „Išlik darbo rinkoje“, skirta asmenų per 50 metų bei ilgalaikių bedarbių įdarbinimui.

Reklama

„Pagal šį projektą darbdaviams iki 6 mėn. yra mokamos subsidijos – 50 proc. darbo užmokesčio už įdarbintą asmenį. Norėtųsi, kad Kretingos rajono darbdaviai pasinaudotų šia programa, ir kad ES skirti pinigai – 220 tūkst. Lt - neiškeliautų iš mūsų rajono. Pagal šią programą galima įdarbinti per 50 asmenų: 1 asmens subsidijoms gali būti skirta iki 4 tūkst. Lt“, - pabrėžė V.Naudžienė.

Jos manymu, suklusti turėtų ne tik darbdaviai, bet ir patys bedarbiai – pagal šią programą gali būti įdarbinti ilgalaikiai bedarbiai arba asmenys per 50 metų į bet kokias tuo metu laisvas darbo vietas: ir pagalbiniais darbininkais, ir buhalteriais, mokytojais, darželių auklėtojais, ir pan.

Į viešuosius darbus kreips jaunimą

Nuo vasario mėn. Kretingos rajone bus pradėti viešieji darbai, kuriems tikslines lėšas skiria Savivaldybė ir valstybės Užimtumo fondas. Deja, šiemet viešiesiems darbams mieste bei seniūnijose bus skirta mažiau lėšų - 900 tūkst. Lt, negu pernai – 1,2 mln. Lt.

Pernai į viešuosius darbus iš viso buvo įdarbinta 380 asmenų. Šiemet laikino darbo numatoma suteikti 250 bedarbių, iš jų – 35 asmenims, kurie patenka į nekvalifikuoto jaunimo ligi 29 metų kategoriją. Beje, jų įdarbinimo į viešuosius darbus laikas bus pratęstas iki 4 mėn., - anksčiau trukdavo iki 2 mėn.

V.Naudžienės žodžiais, pageidavimą, kad mokiniai per vasarą galėtų dirbti viešuosius darbus, jau pareiškė 4 rajono mokyklos: Salantų ir Darbėnų gimnazijos, Kūlupėnų pagrindinė mokykla bei Baublių mokykla-daugiafunkcis centras. „Visos mokiniams skirtos vietos jau yra užpildytos - iš viso viešuosius darbus dirbs 36 mokiniai. Jie tvarkys mokyklų teritorijas“, - tvirtino vedėja.

Žymos: bedarbiai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos (1)

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Spalio 23-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai: saulė teka 8.04 val., leidžiasi 18.01 val. Dienos ilgumas 9.57...

Viešasis transportas regione: laimi keleiviai nuotrauka, foto

Automobiliai, Pirmieji Lietuvoje pradėję plėtoti regioninę viešojo transporto sistemą Klaipėdos transportininkai džiaugiasi matomais...

Klaipėdoje - didžiausias Lietuvoje salės tinklinio mėgėjų turnyras nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdoje vykusiame tinklinio mėgėjų "Gitana Volley Fest 2020" turnyre, kuris įtrauktas ir...

„Žalgiris“ patyrė pirmą nesėkmę Eurolygoje nuotrauka, foto

Sportas, Pirmą nesėkmę Eurolygoje patyrė Kauno „Žalgirio“ krepšininkai. Martino Schillerio auklėtiniai namuose...

Įvairybės, Paskelbta prieš 11 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...