2019 m. liepos 23 d. 08:19 val., antradienis

Ekonomikos naujienos

Išlaidas mokslo metams didiname patys

2017-08-25, 08:46

Aida VALINSKIENĖ, respublika.lt

Išlaidas mokslo metams didiname patys nuotrauka, foto

© Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Reklama

Kai iki rugsėjo 1-osios dar buvo likęs geras mėnuo, kai kurie tėvai jau pradėjo skaičiuoti, kiek šiemet jiems kainuos išleisti vaiką į mokyklą. Buvo minimos pačios įvairiausios, net ir 400 eurų siekiančios sumos bei sakyta, kad išlaidos mokyklai yra nuolat augančios ir kone kosminės. Tačiau ruošiantis mokslo metams protingai ir taupiai, tiek pinigų išleisti tikrai neprireiks.

Prekybininkai sako, kad šiemet išlaidos mokyklinių prekių krepšeliui bus panašios kaip pernai - apie dvidešimt aštuonis eurus. Jie pastebi, kad aktyviausiai mokyklai apsiperkama likus kelioms dienoms iki naujų mokslo metų pradžios. Tačiau žinant, kada jūsų vaikas pradės lankyti mokyklą, tikrai galima pradėti tai daryti anksčiau - protingai susižiūrėti, ko reikia, pirkti tam tikras priemones kiekvieną mėnesį.

Negana to, juk nebūtina viską, ko prireiks vaikui per mokslo metus, supirkti prieš rugsėjo 1-ąją - visko iškart nereikės, tad išlaidas galima paskirstyti ir pirkti tik tai, kas tikrai būtina.

Beveik visi prekybos centrai rugpjūtį mokyklinėms prekėms paskelbė akcijas, tad įsigyti būtiniausių priemonių juose pastaruoju metu tikrai galima buvo pigiau. Pavyzdžiui, sąsiuviniai kainuoja nuo 11 centų, rašikliai - nuo 35 centų, piešimo sąsiuviniai nuo 38 centų, A3 ar A4 formato kartoninis aplankas sąsiuviniams su gumele - apie 2,5 euro, dvipusis penalas su būtiniausiomis priemonėmis - apie 5 eurus, plastilinas - apie 4 eurus, 9 spalvų guašas - apie 3 eurus, 6 spalvų akvarelę galima nupirkti ir už 1 eurą, trijų skirtingo storio teptukų komplektą - už panašią kainą. Pirmoko vadovėlių aplankai kainuoja apie 1 eurą, drožtukas, klijai - po 30 centų, apie 90 centų teks sumokėti už 8 lapus A4 formato dvipusio spalvoto kartono. Kuprinę su pakietinta nugarėle ir paminkštintais diržais akcijų metu galima nupirkti ir už 15 eurų. Pigiausios priemonės gal ir nėra aukščiausios kokybės, tačiau gera išeitis kiekvieną eurą skaičiuojančioms šeimoms.

Taupantieji drabužius vaikams pigiau perka turguje ar dėvėtų rūbų parduotuvėse, nors akcijas vaikiškiems drabužiams šiomis dienomis taiko ir didieji prekybos centrai. Visgi pinigus skaičiuojantys tėvai vengia išlaidauti pirkdami naujus drabužius, nes vaikai greitai auga. Tad iš anksto pagalvojus apie artėjantį rudenį, rūbais vaikams, kurių prireiks einant į mokyklą, galima apsirūpinti už keliolika eurų. Bene didžiausios laukiančios išlaidos - nuo 50 iki 100 eurų kainuojanti mokyklinė uniforma, kuri, tiesa, privaloma ne visose mokyklose.

Tačiau paieškojus internete galima rasti nešiotų, bet išaugtų ir dar visai padoriai atrodančių mokyklinių uniformų. Kai kurios mokyklos su jau besimokančių moksleivių tėvais tariasi, kad šie išaugtas uniformas atneštų į mokyklą ir pasiūlo už gerokai mažesnę kainą jas įsigyti tiems, kurie nenori ar neišgali nupirkti vaikams naujų. Pinigus taupančios ir nagingos mamos, nusipirkusios panašaus audinio, uniformas vaikams siuva pačios.

Reklama

Tiesa, reikėtų nepamiršti, kad nemažos išlaidos laukia jau prasidėjus mokslo metams. Pavyzdžiui, pirmokų tėvams už pratybų sąsiuvinius, kuriuos centralizuotai nupirks mokykla, teks sumokėti apie 35 eurus. Tėvams, kurie negali pasiimti iš mokyklos savo vaikų iškart po pamokų, teks mokėti už jų priežiūrą prailgintoje grupėje. Reikės mokėti ir už vaiko mokykloje lankomus būrelius.

Ypač sunkiai besiverčiančios šeimos dėl socialinės paramos mokslo metų metu gali kreiptis į savivaldybes. Kaip „Vakaro žinias“ informavo Vilniaus miesto socialinės paramos centro direktorė Jurgita Gajauskienė, socialinė parama skiriama mokiniams, kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ar ikimokyklinio ugdymo mokyklose. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 153 eurai. Mokinio reikmenims įsigyti skiriama 57 eurų suma vienam mokiniui per kalendorinius metus.

Nemokamus pusryčius mokykloje vaikas gali gauti, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 122,40 euro. Parama pusryčiais skiriama ir esant socialinio darbuotojo rekomendacijai, jei mokinys gyvena socialinės rizikos šeimoje, taip pat jei bent vienas iš tėvų ar mokinys, dėl kurio kreipiamasi, turi negalią, įvykus gaisrui, padariusiam žalą bendrai gyvenančių asmenų turtui, sveikatai.

Vilniaus miesto tarybos nustatyta tvarka nemokamų pietų mokykloje gali kreiptis ir šiek tiek daugiau pajamų gaunantys vilniečiai - jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų per mėnesį yra mažesnės kaip 204 eurai, kai mokinys auga su vienu iš tėvų, šeimoje yra trys ir daugiau vaikų, vienas iš tėvų ar mokinys, dėl kurio kreipiamasi, turi negalią, įvykus gaisrui ir kt.

Dėl socialinės paramos mokiniams tėvai ar globėjai gali kreiptis į Vilniaus miesto Socialinės paramos centrą. Dėl nemokamo maitinimo galima kreiptis nuo liepos 1 d. per visus mokslo metus, dėl paramos mokinio reikmenims - iki spalio 5 d.

Pernai parama mokinio reikmenims įsigyti buvo skirta 3849 mokiniams. Nemokamus pietus bei nemokamą maitinimą vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose gavo 4462 mokiniai. Nemokamus pusryčius gavo 473 mokiniai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Kristiną Brazauskienę Neringoje spaudžia bėdos nuotrauka, foto

Lietuva, Iš Turniškių vilos išprašyta prezidento Algirdo Brazausko našlė Kristina Brazauskienė gali netekti...

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Mirė „Naisių vasaroje“ vaidinęs aktorius A. Vaišnys nuotrauka, foto

In Memoriam, Mirė aktorius Almantas Vaišnys. Skaudžią žinią 15min patvirtino aktoriaus žmona Jolita Skukauskaitė....

Klaipėdiečio pergalės Čekijoje nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdietis Benediktas Mickus dalyvavo Taboro (Čekija) didžiojo prizo ir inž. Jano Pano...

Lietuva, Paskelbta prieš 20 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...