2019 m. liepos 23 d. 16:59 val., antradienis

Ekonomikos naujienos

Gerą maistą išvežame, patys valgome antrarūšį

(5)

2013-09-22, 11:29

Monika BURVYTĖ, Respublika.lt

Gerą maistą išvežame, patys valgome antrarūšį nuotrauka, foto

© Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Reklama

Maisto produktų kainos lietuviui turbūt visada buvo ir bus svarbiau už tai, kokios kokybės tas maistas yra. Tuo metu vakarietis savo sveikatos sąskaita niekada netaupys, tad mielai superka visą gėrį, atvežamą iš Lietuvos. Esame ne tik puiki agrarinė šalis, gebame užauginti ir puikius mėsinius galvijus. Tuo metu patys tenkinamės tik antrarūšėmis daržovėmis ir numelžtų karvių mėsa.

Kad prieš dvejus metus pakilusios kiaušinių kainos išsilaikys, įžvalgos subliūško dar prieš gerą pusmetį. Lietuvos rinką užvaldė lenkiškos Velykos, tuo metu lietuviškus kiaušinius išvežame braliukams į Latviją. O lietuvis, klojantis 30 litų už jautienos nugarinės kilogramą, gali nebevaikščioti užriesta nosimi. Pasirodo, tai pati pigiausia mėsinių galvijų skerdiena. Italai už tokį gėrį negaili 120 litų. Galų gale, sezono įkarštyje gyvenanti bulvė pabrango trečdaliu, mat geriausias, pasirodo, atiduodame Vakarams.

Afrikietiški cepelinai

Pasibaigus bulviakasiui, turėtų būti pats tas laikas, kai skrandžius malonina tik šviežių, lietuviškų bulvių cepelinai. Deja, anaiptol taip nėra.

Derlius palyginti vidutiniškas, o tai sezono metu turėjo įtakos tam, jog bulvės nepigo, bet atvirkščiai - brango. Dabar už jų kilogramą teks pakloti vidutiniškai 1,29 lito, kai praėjusiais metais kaina buvo kone 29 procentais mažesnė - 1 litas už kilogramą.

Europos nelepinęs pavasaris, pasirodo, ir čia nedavė nieko gero, mat Vakarų Europos šalių susidomėjimas dar labiau padidėjo. Pastarųjų šalių derlius buvo dar prastesnis nei Lietuvoje, patikino Kėdainių rajone bulves auginantis ūkininkas Rimantas Žebrauskas: „Ūkininkai masiškai veža bulves į Prancūziją, Angliją, užsakymų buvo net į Serbiją, o pati naujausia tendencija, kad mūsų bulves ėmė pirkti lenkai.“

Bulvių augintojo teigimu, gerų bulvių Lietuvos supirkėjams ir prekybos tinklams parduoti paprasčiausiai neapsimoka. Pastarieji siūlo itin žemas supirkimo kainas.

Reklama

„Lietuvoje supirkėjai dabar siūlo 42-43 centus už šviežių bulvių kilogramą, o užsienyje galima gauti 57 centus, o jei ūkininkas turi galimybę bulvę nuplauti, tai ir 70 centų už kilogramą užsieniečiai pasiryžę pakloti“, - neslepia ūkininkas.

Tuo metu prancūzas, šveicaras ar anglas itin vertina lietuvišką bulvę. R.Žebrausko paaiškinimu, Lietuvoje užauginta bulvė yra visais aspektais kokybiškesnė nei naujųjų technologijų išlepintų vakariečių augintos daržovės.

„Turime talentą užauginti gerą, kokybišką bulvę, mūsų žemės joms labai patinka, tai ir bujoja nevaržomos“, - pagyrų lietuvių bulvių augintojams negailėjo R.Žebrauskas.

Tad savaitgalį prasidėjusiame audringame alaus festivalyje Miunchene, Vokietijoje, dešrelės su kopūstais greičiausiai bus patiekiamos lietuviškų bulvių draugijoje.

Tačiau nereikėtų išsigąsti ir galvoti, jog mūsų stalus pasiekia tik vidurio Afrikos šalių užaugintos bulvės. „Taip nėra“, - patikino R.Žebrauskas.

Mums irgi tenka garbės kugelį išsikepti iš lietuviškų bulvių, juolab kad prekybos centrai tikrai neapgaudinėja pirkėjų, jei jau parašyta, kad tai lietuviška bulvė, taip ir yra. Deja, šios daržovės kokybė nedžiugina.

Reklama

„Pati geriausia bulvė išvažiuoja į užsienį, lietuviai tokios geros kokybės bulvių parduotuvėse tikrai nenusipirks. Tai yra faktas. Galų gale, lietuviams nesvarbu, kokios kokybės bulvę valgyti, svarbu, kad pavalgyti“, - liūdino R.Žebrauskas.

Pasirodo, itin geros kokybės bulvės yra skrupulingai atrenkamos, o dėl menkiausio įbrėžimo bulvė metama į antrarūšį katilą. Tokios bulvės ir lieka Lietuvoje, blogiausiu atveju yra perdirbamos.

Ar situacija šalyje keisis, ponas Rimantas nebuvo linkęs prognozuoti, mat Lietuvoje svarbiausia yra pigiai nupirkti ir kuo brangiau parduoti. Taip mąstydami, R.Žebrausko tikinimu, viską, kas geriausia, išvežame, ne tik bulves ar kitas daržoves, bet ir geriausią mėsą.

Tad tobulos, traškios, auksinės ar skaisčiai baltos spalvos bulvių teks ieškoti tiesiogiai iš ūkininkų sandėlių. Mat retokai tokios bulvės pasiekia net turgavietes.

„Ir prekybos centre šviežios bulvės niekada negausi, nes ji dar mažiausiai 2 savaites būna prekybos tinklų sandėliuose, voliojasi visur. Todėl prastėja jos kokybė, išvaizda, bulvė praranda maistingąsias, dar dirvožemyje sukauptas medžiagas“, - teigė ūkininkas.

Vietoj jautienos - sena karviena

Bulvėms brangstant, mėsinių galvijų skerdiena pinga. Už jautienos kumpio kilogramą prieš metus tekdavo mokėti apie 37 litus, dabar užtenka ir 25 litų. Nugarinė kiek brangesnė - 30 litų, tačiau, lyginant su praėjusių metų 41 litu už kilogramą, jaučių augintojams turbūt verkti norisi. Tuo metu italai už geros kokybės ekologišką jautieną kloja visus 120 litų už kilogramą.

Reklama

Ūkininkai jau nebeslepia, kad Lietuvoje užaugintų galvijų mėsa atsiduria ant ispanų, kitų vakariečių, netgi anglų stalų. Tad lietuvių emigrantai Anglijoje valgo tik gimtinėje išauginto jaučio kepsnius.

Kaip ir bulves, taip ir mėsą prekybininkai supirkinėja už centus. Taip pat meškos paslaugą padarė ir rusų bei turkų rinkų atsisakymas pirkti lietuvišką galvijų mėsą. Tuo pasinaudoję supirkėjai dar labiau sumažino kainas.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos prezidentas Antanas Bezaras apgailestauja, tačiau pripažįsta, jog geros jautienos šalyje lieka labai nedaug.

„Šveicarai dabar itin perka išpjovas, kumpius, bet sužinoję, kad Lietuvoje kainos nukritusios, tai irgi iškart sumažino“, - supirkėjų verslą atskleidė A.Bezaras.

Užsienio paklausa rodo ir tai, jog šalyje užauginama itin geros kokybės jautiena. Tad nesame vien agrarinė šalis, puikiai ir jautukus užauginame. A.Bezaras piktinosi tik dėl vieno, jog lietuviai neišnaudoja auksinių galimybių: „Prieš dvi savaites teko viešėti Šveicarijoje, tai 2 kilometrų aukštyje 1 ha plote ganėsi kelios karvutės. O pas mus tūkstančiai hektarų stovi tušti.“

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

vėplos gal ir valgo

2013-09-22   20:40

IP: 78.61.28.21

kas kaltas, kad dauguma ištižėliai ? nuvariau pas ūkininka pasiemiau 500kg bulvių po 0,7lt/kg gerų rinktinių, morkų, burokėlių, kopūtų....
O ką likusieji, žliumbt tik sugeba.. fuj tauta.. važiuokity geriau Airijon ir ten vagystėm verskitės, gal susodins kalėjiman... neužknisit...

Ppp

2013-09-22   13:46

IP: 86.100.23.128

Nesuprantu ko cia purkstaujat. Tai jei ukininkui mokama brangiau uzsienyje, tai tegu ir veza tas bulves ten. Ko cia skundziasi? O jei lietuvaiciai idiotai nori "cento" parduotuvej gaut pirmos rusies darzoviu uz pigiau nei jos kainuoja uzaugint, tai tegu eina ir pasimoko biski universitete. Niekiniai straipsniai.

...

2013-09-22   12:32

IP: 110.86.185.70

kodėl lyginate nepalyginamus dalykus??? Ar lietuvis jau toks durnas, kad perka antros, trečios rūšies , nerūšinius, nukainuotus maisto produktus,negalvodamas apie sveikatą, ar tikite tuom ką rašote??? Gal geriau parašykite, kad didžioji dalis lietuvių valgo prasčiausią maistą vien todėl, kad napajėgia jo įpirkti. Pikta darosi net skaityti, kad tyčia išveža geresnį maistą į užsienį. Ką gali sau leisti lietuvis, jei jo mėn alga 800Lt su trupučiu? Kokia vienos valados perkamoji galia lietuvio ir užsieniečio? Valgom visokį Š tik todėl, kad susimokėjus mokesčius, pinigų nelieka...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Stato tiltus tarp kurčiųjų ir girdinčiųjų nuotrauka, foto

Žmonės, Lietuvoje populiaru mokytis įvairių užsienio kalbų, tad pamažu gimsta nauja mada į...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Klaipėdietė mokėsi vertikalaus šokio Mekoje JAV nuotrauka, foto

Klaipėda, "Mano svajonė, kad vertikalus šokis taptų Klaipėdos išskirtinumu, dėl kurio žmonės važiuotų...

Jūros šventės proga - dovana miestui nuotrauka, foto

Klaipėda, Organizatoriai kviečia į menininkės Aidos Raimondos Pečeliūnienės, Viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ bei...

Žmonės, Paskelbta prieš 58 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...