2020 m. spalio 1 d. 22:11 val., ketvirtadienis

Ekonomikos naujienos

A. Sekmoką nustebino Premjero pasisakymai dėl SGD terminalo

(3)

Reklama

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas sako esąs nustebintas dėl paskirtojo Premjero Algirdo Butkevičiaus pasakymo, kad Europos Komisija Klaipėdoje statomą suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą įvertino „vos ne kaip netinkamą".

„Prieš pateikdamas tokias įžvalgas, A.Butkevičius turėtų tinkamai susipažinti su studija, kurios išvadomis jis neva remiasi.

Studijoje aiškiai įvardyta, kad Lietuvos SGD terminalo projektas yra pats pigiausias ir greičiausiai įgyvendinamas lyginant su kitais analizuotais terminalų projektais regione. Palyginimui - pagal Europos Komisijos konsultantų taikytą skaičiavimo metodiką, SGD terminalo projekto Lietuvoje kaštai būtų daugiau nei 100 milijonų eurų mažesni nei kitų galimų terminalų, kurie realiai galėtų būti įgyvendinti daug vėliau nei 2014 metais", - sako A.Sekmokas.

Jo teigimu, kitas labai svarbus dalykas - studijoje konstatuojama, kad ekonomiškai naudingiausias pasirinkimas būtų plaukiojanti suskystintų gamtinių dujų saugykla su dujų skystinimo įrenginiu (angl. FSRU), kuri turėtų būti pajėgi kasmet patiekti į sistemą 4 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų. Kaip tik tokių pajėgumų FSRU laivas buvo užsakytas Klaipėdos terminalui.

Laivo statybos darbai Pietų Korėjoje esančioje laivų statykloje „Hyundai Heavy Industries Co., Ltd" jau įsibėgėjo ir netgi 3 mėnesiais lenkia numatytą grafiką. Planuojama, jog visas reikalingas plieno konstrukcijai kiekis - apie 25 000 tonų - bus pagamintas iki metų pabaigos. Į Klaipėdos uostą šis laivas atplauks 2014 metų antroje pusėje.

„Tiek ekonominiais, tiek technologinias parametrais Klaipėdos terminalas atitinka regioniniam terminalui keliamus reikalavimus", - sakė A.Sekmokas.

Laikinai einantis pareigas Premjeras Andrius Kubilius, komentuodamas praėjusią savaitę paskelbtus EK pasiūlymus dėl dujų infrastruktūros Baltijos šalyse, kur nurodoma, kad SGD terminalą geriau statyti prie Suomijos krantų, sako, kad ši EK išvada pagrindžia Lietuvos Vyriausybės veiksmų dėl savo terminalo nuoseklumą.

"Jeigu įsiskaitytume atidžiau į pačią išvadą, tai jinai, manau, kaip tik pagrindžia, kodėl mūsų veiksmai yra visiškai logiški ir nuoseklūs turėti terminalą jau 2014 m. pabaigoje, nes ta studija nubrėžia galimybę turėti regioninį terminalą apie 2030 metus. Tai mes tiek laiko tikrai neturime ir toliau gyventi su monopolistiniais "Gazprom" dujų tiekimais ir galimybėmis diktuoti kainas", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė A. Kubilius.

Jis taip pat pabrėžė, kad EK išvadose aiškiai įvardinta, kad Lietuvos pasirinktas variantas statyti terminalą Klaipėdoje sąnaudų prasme yra pigesnis su toje studijoje palyginamais kitais variantais. Be to, Lietuvos terminalo galimybės naudoti regioniniams tikslams taip pat gali būti realizuotos, jeigu, remiantis studija, pirmiausia bus investuojama į Baltijos šalių tarpusavio jungčių dujotiekių sistemose stiprinimą.

ELTA primena, kad EK samdyti konsultantai "Booz&Company" atliko Baltijos šalims ir Suomijai būtinos dujų infrastruktūros (dujų jungčių, saugyklų, regioninio SGD terminalo) kaštų-naudos analizę ir pateikė siūlymus, kokia infrastruktūra šiame regione turėtų būti išplėtota iki 2030 metų.

Studijoje įvardyta, kad alternatyvus dujų tiekimas ir dujų tiekimo saugumas bus užtikrintas tuo atveju, jei bus įgyvendinti visi regionui būtini infrastruktūros projektai: Lietuvos-Lenkijos dujų jungtis, sustiprintos esamos ir nutiestos naujos jungtys tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos, nutiesta Estijos-Suomijos dujų jungtis ir įgyvendinti SGD terminalų projektai. Regioninis SGD terminalas numatomas ilgalaikėje perspektyvoje ir galėtų pilnavertiškai funkcionuoti tik prieš tai sustiprinus dujų jungtis tarp šalių ir sukūrus visą kitą regionui būtiną dujų infrastruktūrą.

Planuojama, kad Klaipėdoje, Kiaulės nugaroje, SGD terminalas turi būti įrengtas ir pradėtas naudoti iki 2014 metų gruodžio.

Reklama

Įrengus SGD terminalą Lietuva turės alternatyvų gamtinių dujų tiekimo šaltinį, kuris užtikrins tiekimo saugumą ir patikimumą.

Preliminari projekto kaina - apie 200 mln. eurų (690,6 mln. litų).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

shkias

2012-11-29   12:23

IP: 195.182.71.170

atomine numarino tuoj duju terminala numaris PLAN VIPALNIN TAVARISHI!

STT

2012-11-29   12:09

IP: 85.206.61.126

kometaras pskirtas ponu kvartalo detaliam planui

STT

2012-11-29   12:06

IP: 85.206.61.126

reiktu siuo reikalu pasidometi stt, nes valstybes pinigais (gelezinkelio iskelimas), bizniuka darosi (bus pardavinejami namai ir sklypai). pelnas tik statytojui ir zemes savininkui, islaidos valstybei..... ar netiesa?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos (1)

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Ačiū policininkui, išgelbėjusiam mergaitę iš gaisro nuotrauka, foto

Žmonės, Telšių rajono policijos komisariato vyriausiajam patruliui Dovydui Valančiui nereikėjo laukti...

To Palangoje dar nebuvo: poilsiautojai keičia visus planus nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, To Palangoje, ko gero, dar nebuvo – šiltais orais ir svečių gausa...

Dėl vilkinamos Žaliakalnio mokyklos renovacijos nutraukiama sutartis su rangovu nuotrauka, foto

Klaipėda,  Neapsikentusi nuolatinio darbų vilkinimo Klaipėdos miesto savivaldybės administracija šiandien nutraukė sutartį su...

Palanga siekia iš emigracijos susigrąžinti vaikus auginančias šeimas ir jaunimą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Su Palanga savo ateitį apsisprendę susieti jauni žmonės sulauks kurorto Savivaldybės finansinės...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...